Рок є скороченням від Rock'n'roll і дослівно перекладається як хитати(ся), трясти(ся). Рок має велику кількість напрямів : від танцювального рок-н-ролу до металу. Зміст його пісень варіюється від легкого і невимушеного аж до похмурого , глибокого і філософського.Часто рок-музику протиставляють поп-музиці , хоча чіткої межі між ними не існує.
Послухаємо пісні у виконанні рок-гуртів .
"The Beatles"-"Let it Be"
"Queen"-"The Show Must Go On", "We Are the Chempions"
"Pink Floyd"-"Another Brik in the Wall". Проаналізуйте почуте за планом на стор 115-116 підручника.
Опрацюйте стор. 112-113 підручника.
Музичний тезаурус
Рок-музика-узагальнена назва напрямів популярної музики другої половини XX., що походять від рок-н-ролу та ритм-н-блюзу. Музичний компонент рок-культури , що з'явився у Великій Британії та США на межі 1950-160-х рр.
Хард-рок- напрям , що утворився на основі блюз-року, для нього характерним є важке гітарне звучання .
Прогресивний рок- напрям, що розвинувся на межі 1960-1970 рр. Результат експериментів з електронними інструментами, джазовою та академічною музикою.
Софт-рок-утворився на базі поп-року у 1960-970рр.; легкий і м'який ("сімейний")вид року.
Панк-рок- для нього характерною є нігілістична, іноді антигромадська ідеологія , виражена у швидкій , агресивній манері гри. Переважають не віртуозність виконавця , а так званий драйв і енергійність .
Симфо-метал- з'явився у 1990-ті рр.; передбачає використання елементів класичної музики у рок-композиціях (живих оркестрів, живого жіночого вокалу).
Ознайомтеся з "музичними портретами " рок-зірок на стор. 113-115підручника.
У музиці, як і в літературі, є різні за характером твори : ліричні, драматичні, епічні та комічні. Музичний образ , створений композитором, також може мати різний характер.
Серед безлічі інструментальних творів Й. С. Баха є і жартівливі - наприклад , скерцо з оркестрової сюїти №2. Воно звучить так актуально , ніби композитор живе в наш час і знає , що сучасна молодь полюбляє танцювати і жартувати. Твір , який прийшов до нас кріз віки , лунає з екранів телебачення, з мобільних телефонів, "живе" у фільмах та спектаклях. Послухайте і спробуйте з'ясувати в чому секрет Його популярності.
Й. С. Бах. Скерцо("Жарт") з оркестрової сюїти №2(для флейти і струнного оркестру).
Проаналізуйте цей твір за планом на стор.131 підручника.
Історія вникнення жанру скерцо прочитайте на с132тор. 131-132 підручника.
Розгляньте ілюстрації сатиричного або жартвливого змісту. на стор. 132підручника.
Послухайте:
Островський. Вокаліз"Trololo"(Ядуже радий, адже я нарешті повертаюсь додому") у виконанні Е. Хіля.
Естрадна пісня без слів у виконанні відомого співака XXст. Е. Хіля(баритон) була записана для телебачення в 1976р.
Наприкінці 2009р. ролик з цим виступом потрапив в Інтернет і незабаром став надзвичайно пулярним, набравши понад 5 млн. переглядів і більше 15 тис. коментарів лише за декілька місяців , а сам виконавець отримав призвісько Містер Трололо.
Вокаліз-(лат. vokalis- голосний , співучий)- вправа для голосу без текста , що виконуєтся на будь-який голосний , з назвами нот або складів , а також художній твір для голосу , написаний у такій формі.
Сьогодні ми починаємо вивчати нові музичні жанри, призначені для камерного виконання.
У творчості Й.С.Баха є чимало клавірних творів, написаних у різних музичних жанрах.
Клавір-( нім. Klavier)- загальна назва групи клавішно-струнних музичних інструментів( клавікорд, клавесин, фортепіано тощо) або мануальна клавіатура в органі.
Й.С.Бах написав цикл творів, що вбирає в собі 24 прелюдії і фуги у 24 тональностях(12 мажорних і 12 мінорних). У творах цього циклу Бах використав можливості нового способу настроювання клавіру (його називають темперованим) , коли звуки відокремлені один від одного рівними проміжками (півтонами). Називається цикл "Добре темперований клавір".
Послухайте:
Й.С.Бах. " Добре темперований клавір" Прелюдія до мажор".
Проаналізуйте цей твір за планом на стор. 125 підручника.
Клавесин- старовинний клавішно-струнний щипковий інструмент, металеві струни якого защипуються плектром з пера або шкури.
Клавесин має певні особливості :виразність тону, ритмічну чіткість і прекрасну поєднуваність з іншими інструментами та голосами, що зробило його чудовим ансамблевим інструментом. Проте поява фортепіано , яке значно переважало клавесин за силою звуку , поступово витіснила його із широкої музичної практики.
Прелюд, прелюдія(від лат. praeludo- роблю вступ) -невеликий вступ імпривізаційного характеру перед основним викладом музичного твору- фуги або сюїти.
Прелюдією також називають невелику інструментальну п'єсу( переважно фортепіанну).