вторник, 30 марта 2021 г.

9-а клас на 01.04.2021; 9-б на 31.03.2021р.

 Тема уроку:"Телебачення : реальний та ілюзорний світ"

У радянському фільмі " Москва сльозам не вірить" був такий епізод: за столом сидять декілька людей і розмовляють на тему "що таке телебачення".(дія відбувається в кінці 50-тих років XX -го сторіччя).

Один з розмовників говорить про те, що пройде якийсь час і телебачення заполонить весь світ. В фільмі , за столом, всі засміялися і не повірили йому. Але минув час і ми бачимо ,що він був правий.

Екран заполонив наше життя і ми навіть не уявляємо існування без нього. 

Нині телебачення є могутнім засобом масової інформації. Воноє послідовником попередніх видів ЗМІ: преси , фот ографії, радіо. Крім того з'явився Його Величність Інтернет.

Телебачення здійснюють телерадіоорганізації, що створюють або комплектують телепрограми і телепередачі та росповсюджують їх за допомогою технічних засобів мовлення.

 Телебачення не тільки засіб масової інформації, це й вид творчості. що має свою специфічну художню мову. 

 Телебачення , як і кінематограф, щонайперше сприймаються зором, і часто залежить від якості візуального оформлення ефіру. Відповідно концепції передачі створюється дизайн студії підбирається колір декору , одежа ведучого організація простору .(пригадайте , що таке дизайн). 

Під час перегляду різних телепрограм зверніть увагу на дизайн студії, кольорове та світлове рішення , одяг ведучих тощо.

Дуже важливим художньо- виразовим засобом на телебаченні є звук., який існує у трьох формах: слово, музика і шуми, які можуть звучати в кадрі і поза кадром. Пригадайте свої улюблені телепередачі. Яка музика є їх візитівкою?

На телебаченні працюють люди різних професій адже сьогодні воно є не тільки засобом трансляції. На телестудіях створюютья оригінальні , суто телевізійні художні продукти , наприклад телемости, відеокліпи. телепередачя. телереклами, телешоу, телесеріали, над якими працюють сценаристи, режисери, актори, звукорежисери.освітлювачі та інші фахівці кіно й телебачення.

Шановні учні . Вам потрібно прочитати підручник стор.128-133. Слідуючий урок я продовжу. а потім будуть творчі завдання та тестові перевірки.


воскресенье, 28 марта 2021 г.

6-а клас на 01.04.2021; 6-б клас на30.03.2021.

 Тема уроку: "Жанрова палітра симфонічної музики".

Прочитайте підручни стор.166-171.Розберіть схему на стор. 166. правило прочитати на стор. 170. 

Слухаємо Л. ван Бетховен Симфонія №5. I ч. 

Проаналізуйте цей твір за планом на стор. 167 підр.

Прочитай правило на стор. 168 та розбери схему класичної побудови симфонії.

Співаємо .

Слова і музика А. Мигай "Козацька пісня"


5-а клас на 30.03.2021р; 5-б клас на 01.04.2021р.

 Тема уроку: "Звучить хор"

Хор ( у перекладі з грецької " натовп", "юрба") - великий колектив співаків , які разом виконують який-небудь вокальний твір. Мелодію кожного голосу - кожну хорову партію- обов'язково виконує група співаків. Хорові колективи виконують твори як із інструментальним супроводом , так і без нього. Найдосконаліша форма хорового виконавства - хоровий спів без супроводу , а капела (a capella).

Хори бувають двох типів : однорідні та змішані. До однорідних належать хори чоловічі , жіночі й дитячі. Жіночій хор складається з сопрано та альтів , чоловічій хор - з тенорів та басів. змішаним називається хор , у якому чоловічі голоси об'єднані з жіночими або дитячими. Розглянь схему на стор. 132 підручника.

Вокальна музика та хоровий спів - найдавніші форми музичного виконавства в історії мистецтва. Професійні співаки та хори у Єгипті в давню епоху брали участь у культових дійствах , що були пов'язані з релігійними ритуалами та обрядами.

У Давній Греції хор був однією з головних дійових осіб вистави. Він коментував усе, що відбувається на сцені. Музика у виконанні хору звучала під час Олімпійських та Піфійських ігор. Олімпійські ігри - це спортивно- військові змагання , а піфійські - змагання поетів , співаків , музикантів на честь бога Аполона.

Саме тоді виникає " хейрономія"-спосіб управління співаками за допомогою умовних рухів рук. голови міміки. Так виник керівник і диригент  хору , якого ми називаємо  хормейстером - хоровим майстром.

У давню епоху хорову музику виконували переважно одноголосно. Такий одноголосний спів називають " унісон".

Поступово хоровий спів набув великого значення , тому що він сприяв об'єднанню людей їх примиренню.

Голос людини - це найдосконаліший  музичний інструмент , його створила сама природа, його не можна переробити. Відвідуючи концерти хорової музики . отримуєш справжню насолоду: голоси, що поєднуються у гармонійному звучанні , розквітають яскравими фарбами та торкаються серця кожного слухача. Саме хор допоможе нам відчути чарівний пейзаж южної ночі у романсі "Венеціанська ніч" М. Глінки. 

Венеція- місто, що знаходиться  італії. Його неповторність у тому. що воно побудовано на воді. Замість вулиць та тротуарів - канали , по яких рухаються не машини , а вузькі човни ,що називають гондолами. А керують ними гондольєри , які також співають чудові пісні , що називають баркаролами.

Баркарола в перекладі з італійської - пісня човняра .

Слухаємо "Венеціанську ніч" М. Глінки



Після подорожі до Італії М. Глінка повернувся до Росії, де розпочав роботу над оперою "Іван Сусанін".
Сюжет до опери засновано на переказі про героїчний подвиг селянина Івана Сусаніна у складний для Росії час окупації іноземни ми загарбниками . Польські війська було вже вигнано з Москви , але окремі загони ще блукали країною. Один з таких загонів зайшов у село , де жив Сусанін. Той погодився стати провідником , але завів загін поляків у хащі та й сам загинув разом з воргами. 
Завершується опера картиною народного свята на честь перемогои над ворогом. У заключному хорі "Слався" народ прославляє рідну землю та загиблих героїв , які відстояли свободу своєї Батьківщини. Музика хору велична і урочиста, що надає їй рис гімну , а сам Глінка називав цей хор гімном- маршем.
Слухаємо М. Глінка хор "Слався" з опери "Іван Сусанін"

проаналізуйте прослухані твори за планом на стор.131 підручника.
Прочитайте підручник стор130-132.







суббота, 27 марта 2021 г.

7-а клас на 31.03.2021р; 7-б клас на 31.03.2021р; 7-в клас на 29.03.2021р

 Тема уроку: "Барди".

За часів Середньовіччя барди були професійними поетами - співаками, мандрівними музиками, які виконували пісні-балади, героїчні, бойові, сатиричні та релігійні пісні, елегії тощо.За період романтизму бардівська творчість набула особливої популярності. Давніх бардів оспівували поети і письменники, зокрема Вальтер Скотт. Бардами свого часу називали поетів В. Шекспіра та Р. Бернса. У XX ст. в СРСР бардами називали самодіяльних поетів і виконавців авторської пісні. Засновником радянської бардівської пісні вважався Б. Окуджава. Українські барди- виконавці пісень(зокрема, власних) у жанррах бардівської пісні , співаної поезії тощо. Виконують такі пісні переважно під акомпанемент шестиструнної гітари класичної форми або ж стилізованої під кобзу, ліру. Українські барди називають себе співцями, кобзарями. Перші фестивалі українських бардів - "Оберіг" і "Червона рута" відбулися наприкінці 1980-х рр.

Слухаємо:

Б. Окуджава "Ваше величество женщина"


Б. Окуджава "Молитва Франсуа Вийона"



О. Мітяєв "Изгиб гитары желтой"



Є. Драч" Б'ють пороги"


М. Бурмака" Ми йдемо"


Проаналізуйте прослухані твори за планом зі с. 142 підручника. Опрацюйте матеріал , наведений на с. 140-142 підручника.

Ознайомтеся  з "музичними портретами "представників авторської пісні на с 140-142 підручника.

Ознайомтесь з поняттями "бард", "бард-рок"на с. 141 і 144 підручника.

У1998р український поет, співак і композитор створив пісню- молитву "Господи, помилуй нас".і присвятив її незалежності України. головною метою написання цього твору було сповнити людей вірою в те , що Україна зростатиме і розвиватиметься , адже її народ за допомогою Господа переживе і подолає будь- яке лихо.

Розучуємо пісню - молитву муз. і сл. Т. Петриненка"Господи, помилуй нас"













8-а на 30.03.2021р.; 8-б на 29.03.2021р.;8-в на 29.03.2021р.

 Тема уроку :  " Краса і впорядкованість гармонії співзвуч".

Класична музика... Класичний означає зразковий. Основне досягнення класицизму полягало у створенні чіткої і логічної системи правил щодо будови музичних жанрів. Тому і сьогодні , через декільку сторіч , твори, що відповідають цим вимогам , називають класичною музикою. 

Зразком музичного класицизму стала творчість композиторів Йозефа Гайдна , Вольфганга Амадея Моцарта та Людвига ван Бетховена. 

Пропоную вам знайомство з ними.

Людвиг ван Бетховен.

У період класицизму з'явився новий інструмент- фортепіано. Для Бетховена це був найулюбленіший інструмент. Композитор максимально розкрив можливості фортепіано. Його сонати для фортепіано були пронизані боротьбою.

Соната № 8 " Патетична"


"Місячна соната"


Людвиг ван Бетховен написав багато симфоній . Його симфонії вирізняються могутністю, величчю і силою музичних образів. Композитор увів у симфонію № 9 величний хоровий фінал "Ода радості", музика якого стала основою гімну Євросоюзу.

Йозеф Гайдн. 


Його вважають родоначальником жанру симфоніі.

Одне з його досягнень це сформований склад симфонічного оркестру та розташування його на сцені. Розглянте довідку на стор. 137 підручника.

слухаємо уривок з симфонії №103.


Шановні учні . Продовжимо на слідуючий урок.