воскресенье, 13 ноября 2022 г.

7-а клас ; 7-б клас на 16.11.р.

           Тема уроку:" Музика і візуальні мистецтва".

     Музика і візуальні мистецтва... Такі різні , на перший погляд. Чи може між ними бути щось спільне?

     Музика невидима, а живопис, скульптура, архітектура- нечутні. Становлення музичних образів відбувається в часі, візуальних- у просторі. Проте , сприймаючи мистецтво, ми відчуваємо, що музика нерідко викликає в нас зорові уявлення, а живопис  починає ніби "звучати" яскравими фарбами. 

    " Застиглою музикою", або "музики в камені", називали архітектуру мислителі минулого. Ми відчуваємо гармонію поєднань частин твору в цілісну композицію,симетричних чи несиметрічністьбудови архітектурної споруди, як і живописного зображення картини чи форми музичної п'єси. Різноманітні чергування музичних звуків , як і чергування елементів у візуальних мистецтвах(приміром, в орнаментах), утворюється певний ритм.

У храмах , де музика гармонійно поєднується з архітектурою і скульптурою , образами ікон , фресок, мозаїк, вітражів, важко навіть визначити , який вид мистецтва потужніше впливає на людину.

     У православних соборах і церквах служба відбувається в супроводі хору a capella, основою співу є багатоголосся.

     У храмах католицького обряду під час богослужінь окрім хору звучить орган- найбільший у світі клавішно-духовий інструмент , який називають "королем інструментів". Орган звучить велично і владно.


     На сторінці 98 прочитайте інформацію для тих , хто хоче знати більше.

     Існують твори, що втілюють у музиці архітектурні образи. До таких зразків належать фортепіанні прелюдії Клода Дебюссі"Затонулий собор" і "Пагоди", та інші твори.


     Прелюдія "Затонулий собор".


     Прелюдія "Пагоди".
     Сучасні українські композитори нерідко     використовують у назвах своїх музичних творів слово фрески,що належать до виду монументального живопису , тісно пов'язаного з храмовою архітектурою.
     На стор.  99 підручника прочитайте про композитора Лесю Дичко.
     
     Ви послухали Фрески "Джерело" композитора Лесі Дичко.
     Із самого початку виникнення кінематографа був тісно пов'язаний із музикою. Коли на початку свого існування кіно було німим, то під час демонстрації фільмів музику виконував піаніст- ілюстратор або ж ансамбль чи оркестр. Музика ілюструвала зміст подій, що відбувалися на екрані.
     Із введенням звуку роль музики як засобу створення екранного образу, стала вагомішою.
     Однією з найвідоміших у світі вітчизняних екранізацій є кінострічка "Тіні забутих предків" за однойменною повістю Михайла Коцюбинського (режисер Сергій Параджанов), музику до якої створив Мирослав Скорик.
     У кінофільмах використовують пісні , які нерідко стають дуже популярними та продовжують самостійне життя поза екраном. Такі мелодії з кіно називають саундтреками. Нерідко до них створюють кліпи- короткі відеофільми , що супроводжуються різноманітними ігровими діями , електронними спецефектами.

     Музика з фільму "Володар колець".

         Музика з фільму "Титанік".
     
     Про творчість всесвітньо відомої української спвачки Соломії Крушельницької знято фільм "Повернення Баттерфляй"(режисер Олег Фіалко). У кінострічці звучить голос співачки. 
     
     Взаємодія музики й візуальних мистецтв може здійснюватися і в абстрактній формі, як, наприклад , популярні нині співаючі фонтани.

     Запам'ятайте: Відеокліп- Лаконічний відеофілм, присвя-
                             чений виконанню пісні.
                             Саундтрек- популярна мелодія з кінофільму.
     Читайте підручник стор.96-102.

                       Підручник тут
     

     





     

Комментариев нет:

Отправить комментарий