Тема уроку:" Радуйся, Маріє...", або
сакральна музика".
Духовна музика, або сакральна(тобто "священна") чи релігійна... Зазвичай релігійними називають твори , що виникли в рамках церковно - співочої традиції. А ось під "духовними " розуміють як світські твори , які виконуються на концертах, так і музичні явища, віднесені до церковного вжитку. Адже духовна музика охоплює все, що стосується душі людини, глибин її внутрішнього світу.Сакральна музика - проміжна назва між двома попередніми , вона характеризує спрямованість від суєтного до вічного.
У легендах та міфах багатьох народів є образ Богині - Матері.
У стародавніх слов'ян її звали Берегинею.
Християнська культура дала людству свій образ Матері, наділила його неповторними рисами. У східному православному обряді - це Богородиця, у західному католицькому_ Мадонна. Її вважали заступницею, покровителькою родини, народження дітей. Світлий образ Богоматері - одна з "вічних тем" у мистецтві.
Музичні твори , присвячені Діві Марії,охоплюють коло жанрів, насамперед вокальних і хорових. Вони пов'язані із сакральною подією - Благовіщенням. Від початкової фрази - привітання архангела Гавриїла до Марії виникла відома молитва, яка згодом перетворилася на знаменитий гімн "Ave Maria"(з лат."Радуйся Маріє").
На слова молитви або на вільний текст за цією канвою створено понад 40 музичних творів.
Й.С.Бах - Шарль Гуно" Ave Maria". Джуліо Каччіні"Ave Maria".
На стор. 106 підручника прочитайте інформацію для допитливих.
Одним із перших композиторів , який втілив релігійний образ Діви Марії в інструментальній музиці, був угорський композитор Ференц Ліст. Він звернувся до свого улюбленого інструмента - фортепіано.
Франц Шуберт - Ференц Ліст "Ave Maria".
Гімн "Ave Maria" надихав митців на створення аранжувань і транскрипцій, масштабних оригінальних композицій. Приміром, солоспів "Аве Марія" українського композитора Михайла Скорульського, що отримав назву "Ларго".
М. Скорульський "Ларго".
Алемдар Караманов Концерт для фортепіано з оркестром №3 "Ave Maria".
Запам'ятайте: Сакральний - священний, який належить
до релігійного культу і ритуалу.
Читайте підручник стор. 103-107.
Комментариев нет:
Отправить комментарий