Професійні композитори у своїх творах використовували народні мелодії, але частіше це були оригінальні композиторські твори, які тонко втілювали колорит східної або африканської музики.
У сюїті "Шехеразада" - симфонічній версії арабських казок зі збірки "Тисяча й одна ніч" відчутний східний колорит.
Перські народні мелодії звучать в опері "Руслан і Людмила".
Арабські казки "Тисяча й одна ніч" надихнули американського митця студії Волта Діснея на створення мультфільму "Аладдін", музика якого пронизана інтонаціями чарівного арабського Сходу.
Дуже цікавим , загадковим і привабливим є музичне мистецтво народів Далекого Сходу.
В опері "Соловей" за казкою Г.-К. Андерсена стилізується атмосфера Китаю.
Подивіться презентацію.
Китайська музика.
Уривок з м/ф Волта Діснея "Аладдін". На сторінці 53 підручника прочитайте рубрику "Хочу знати більше".
Музика африканського континенту зовсім не схожа на східну або європейську. Її основа складний ритм, часто застосовується поліритмія (багато ритмів одночасно).
Приклад поліритмії . Уривок з балету "Стежиною грому".
Твори декоративно- ужиткового мистецтва - невід'ємна частина предметного середовища, що оточує людину.
Майстри та майстрині декоративного мистецтва, які виготовляють іграшки, керамічні та дерев'яні вироби, розписують і декорують їх, відкривають світ мистецтва різних народів. Саме етнічна строкатість і розмаїття визначають багатство традиційного мистецтва того чи іншого народу, надають йому неповторного характеру, особливого художнього ритму й колориту.
На прикладі творчості народів Африки можна простежити , як у виробах декоративно-ужиткового мистецтва втілюються своєрідні етнічні культурні особливості.
Народне мистецтво завжди надихало професійних майстрів , ставало для них джерелом художніх ідей та образів. У багатьох творах живопису , графіки яскраво виявляються етнічні мотиви.- національний колорит , характерний для того чи іншого народу, традиції тієї чи іншої культури.
Наприклад, нині ми можемо спостерігати африканські етнічні мотиви, перш за все у сучасному одязі. Це- незвичайні орнаменти на тканині, яскраві кольори, безліч аксесуарів, анімалістичні принти й шаманські амулети.
У культурі країн Близького Сходу, декоративно-ужиткове мистецтво відіграє надзвичайно важливу роль.
Ужитково-прикладне мистецтво надихають митців на використання цих мотивів у жанрі натюрморту. Ескізи декоративних композицій імітують вишивку, вітраж, мозаїку, чеканку, розпис по тканині та інші художні техніки. Запам'ятайте: Панно - (від лат.-шматок тканини)- твір
Колекціонуванням і обробкою народних мелодій цікавилися не тільки українські композитори. Фольклор був пристрастю угорців Золтана Кодая та Бели Бартока, які під час численних фольклорних експедицій зібрали і записали близько 11 тисяч мелодій різних народів.
Цікавим зразком інструментальної обробки музичного фольклору є симфонічний твір Золтана Кодая "Танці з Галанти".Галанта - назва угорського містечка.
Бела Барток у своїй творчості органічно поєднав основу народної угорської мелодики з найновішими виразовими засобами європейської професійної музики.
На сторінці 46 підручника прочитайте про композитора Белу Бартока.
Одним із поціновувачів народного мистецтва був іспанський композитор Мануель де Фалья. Завдяки його творчості було збережено і відроджено мистецтво фламенко.
Старовинний іспанський танець болеро уславив однойменний твір для симфонічного оркестру Моріса Равеля. Твір написано у формі варіацій.
Послухайте пісню Анни Олейнікової на слова Валентини Бзенко"Це Україна рідна моя".
Запам'ятайте: Болеро - іспанський народний танець.
Фламенко - загальна назва південноіспанської музики - пісенної та танцювальної, що викону-
ється із супроводом гітари і кастаньєт.
Челеста - клавішно-ударний музичний інстру-
мент, схожий формою на піаніно, звучить по-
дібно до дзвіночків.
Дайте відповіді на питання на сторінці 49 підручника.
Народна іграшка - унікальне явище традиційної народної культури українців. Вона є водночас предметом гри, художнім витвором, національним сувеніром. В Україні іграшки створювали з дерева, глини, лози, соломи, тканини тощо.
Перші іграшки з'явилися тисячі років назад.
Спочатку гралися камінчиками, глиняними грудочками, а пізніше - різноманітними фігурками людей і тварин.
Тривалий час іграшки мали культове призначення - брязкальця відганяли від дітей злих духів, ляльки були символами родинного щастя, коники приносили на землю благодать, козлики - урожай, а пташки закликали весну.
У різних країнах, зокрема в Україні, створено музей іграшок.
У лондонському Музеї дитинства зібрали іграшки рідних часів з усіх частин світу.
У лондонському Музеї дитинства зібрали іграшки різних часів з усих частин світу. Що таке кераміка? Так називають усі різновиди художніх виробів, виготовлених із випаленої глини: порцеляну, фаянс, майоліку, теракоту тощо.
На відміну від дерева, тканини, паперу, випалена глина не боїться вогню, вологи, атмосферних впливів. Її не можна переплавити. Ось чому старожитностей із кераміки до наших днів збереглося незрівнянно більше, ніж з інших матеріалів.
В Україні розвиток кераміки є Опішня на Полтавщині та Косів на Прикарпатті.
Відмінна риса косівської (гуцульської) кераміки, внесеної до списку духовної спадщини ЮНЕСКО,- триколірність зображення: зелені, жовті, коричневі кольори на білому тлі.
На стор. 24 прочитайте про корифеїв української кераміки.
Майже всі композитори у своїй творчості зверталися до народних мелодій. Зазвичай їх виконують ансамблі й оркестри народних інструментів, ансамблі пісні й танцю.
Народні мелодії використовувалися композиторами у переробленому вигляді . Мелодія бралася за основу та оброблялася музикантами.
Послухайте Фантазію (варіації) на тему української народної пісні "Верховино, світку ти наш" для скрипки і фортепіано.
Український композитор Георгій Майборода використав народні мелодії в "Гуцульській рапсодії", у якій оспівує природу Карпатського краю.
Послухайте фрагмент з "Гуцульської рапсодії" Георгія Майбороди.
Народні мелодії стали основним матеріалом Другої симфонії Левка Ревуцького.
У симфонії композитор використав сім народних пісень: "Ой весна, весниця", "Ой не жаль мені", "Ой Микито, Микито", "Ой там в полі сосна" , "У Києві на ринку", "А ми просо сіяли". "При долині мак".
Послухайте фрагменти з цієї симфонії.
На стор.41 підручника прочитайте інформацію про Левка Ревуцького.
Досить часто фольклор стає ознакою авторського мислення митця. Прикладом є творчість українського композитора Мирослава Скорика. Зокрема , у "Карпатському концерті" він за допомогою прийомів звуконаслідування відобразив музичний ландшафт гір.
Послухайте фрагмент з "Карпатського " концерту для оркестру.
Послухайте пісню Наталії Май "Вишиваночка".
Запам'ятайте: Рапсодія - інструментальний або вокальний
жанр вільної форми, що складається з різно-
характерних контрастних епізодів.
Концерт - жанр музичного мистецтва, в основі
якого лежить принцип протиставлення звучан-
ня окремих груп виконавців або виконавського
колективу і соліста.
Симфонія - жанр симфонічної музики,
великий твір для оркестру.
На стор. 44 підручника прочитайте інформацію про те, що таке фолк.
Протягом життя людину оточує безліч корисних і потрібних для неї речей.
Традиційним і вельми поширеним видом декоративно- ужиткового мистецтва є килимарство. В усіх регіонах побутували килими та вузькі килимові доріжки. На Правобережній Україні та в Галичині в килимах переважали геометричні орнаменти з мотивами ромбів, спіралей, зірок, а на Лівобережжі- рослини, зокрема квіткові
Найпоширенішим і найулюбленішим видом декоративно-прикладного мистецтва в Україні з давніх часів і понині є вишивка. Це не тільки художнє оформлення речей, а й мистецтво оригінального бачення світу, скарбниця вірувань, звичаїв. обрядів нашого народу. В кожній оселі було багато вишиваних речей: скатертини, серветки, обереги з поперечним малюнком. Кожна родина мала безліч рушників.
На стор. 19 підручника прочитайте про вишивальницю Віру Рак.
Життя підтверджує, що вишивка не втрачає своєї популярності в наш час, а спільна творчість сучасних модельєрів і вишивальниць дивує навіть найвибагливіших модниць.
На стор.21 підручника прочитайте про Музей українського рушника в місті Переяслів.
Запам'ятайте:
Вишивка- поширений вид декоративно- ужиткового
мистецтва, в якому зображенння виконують вручну
(зазвичай голкою) або за допомогою вишивальної машини
на різних тканинах, шкірі та інших матеріалах лляними ,
Музика в житті людини відіграє величезну роль, та, мабуть, найважливіше значення має пісня. Деякі музичні твори стають музичними символами нації.
Національним музичним символом України вважають "Молитву за Україну" Миколи Лисенка.
На сторінці підручника 35 прочитайте про Миколу Лисенка.
Як ви думаєте чому цю пісню називають духовним гімном? На цій же сторінці прочитайте вірш "Бережіть Україну" Віталія Назарука.
На стор. 36 підручника прочитайте вірш М. Рильського про пісні, дайте відповіді на питання після вірша.
Музичний фольклор тривалий час передавався від покоління до покоління в усній формі. Значний внесок у дослідження і збирання народної творчості зробили фольклористи Микола Лисенко, Філарет Колеса, Климент Квітка та інші.
Крім записів автентичного виконання композитори часто створювали її обробки- вокальні та інструментальні.
Послухайте українську народну пісню "Верховино, світку ти наш".
Особливим видом фольклору є пісні літературного походження.
Послухайте пісню на вірші Т.Шевченка "Реве та стогне Дніпр широкий".
Хорові обробки українських пісень спираються на традиційну пісенну культуру та на академічне хорове мистецтво. Тематика хорових обробок надзвичайно різноманітна. Одна з найвідоміших у світі хорових обробок укр. нар. пісні - твір "Щедрик" Миколи Леонтовича.
Послухайте "Щедрик " М. Леонтовича.
Послухайте "Гагілка" Ст. Людкевича.
Послухайте пісню в обробці М, Леонтовича "Грицю, Грицю до роботи "
Спробуйте заспівати цю пісню.
Запам'ятайте: Обробка народної пісні- перекладення для хору чи інструменту одноголосної народної мелодії.
Сьогодні - під час війни символами України стали іще деякі пісні.
Доброго дня , мої шановні , мої любі учні. Ми сіли з вами за наші умовні парти цього року у дуже складний час. Ви повинні розуміти , що зараз кожен з нас робить свою справу : ЗСУ боронить нас і не дає знищити нашу Державу, ваші батьки складають для вас умови, які допомагають вам не відчувати складностей сьогодення. Ваш фронт- це ваше навчання . Не підведіть їх. Пам'ятайте, що ви живете в найкращій країні, що ви- українці, що ваші знання допоможуть нашій країні після Перемоги відбудуватися та стати іще красивішою та сильнішою ніж до війни.
Отже починаємо.
Тема "Мистецтво у нашому житті".
"Діалог народного мистецтва із
сьогоденням".
Тема уроку:"Петриківський розпис- мис-
тецький символ України".
Є такий вираз: "Краса врятує світ". Там де виникає краса- починається мистецтво. І саме народним мистецтвом славиться Україна. Людина за своєю природою художник. В усе, що її оточує і до чого торкаються її руки, вона намагається втілити красу.
Творити і цінувати красу українці вміли здавна. Створюючи потрібні і корисні речі , вони обов'язково їх прикрашали.
Мистецтво створення побутових речей та їх художнє оздоблення має назву декоративно- ужиткове або декоративно- прикладне.
У кожного народу є свої декоративно- ужиткові мистецтва, які обумовлені кліматичними умовами, навколишньою природою, народними традиціями. Ми - українці. На території України поширені такі види декоративно ужиткового мистецтва як вишивки , килимарство , ткацтво, різьблення, писанкарство, гутництво( скляне виробництво), гончарство, ковальство, витинанка, лозоплетіння, народне малярство (лубок) , розпис. Для виготовленняя таких виробів використовують глину, тканину, метал, папір. дерево. нитки. мінеральні фарби тощо.
Символом відродження природи у багатьох народів світу вважають писанку. Але якщо в інших народів роблять переважно крашанки, і, якщо і розмальовують їх, то дуже просто, в Україні писанкарство досягло найвищого рівня розвитку і стало окремим видом мистецтва, а писанка стала одним із кульурних символів України. Тож не дивно, що в місті Коломиї Івано- Франковської області існує музей писанки, будівля якого відтворює форму великоднього дива , а в Канаді українські емігранти вшанували писанку , встановивши їй пам'ятник.
В усьому світі відомий український петриківський розпис. Його можна назвати своєрідним символом - візитівкою українського декоративно- ужиткового мистецтва. У 2013 р. петриківський розпис було включено до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Характерною особливістю петриківського розпису є переважанні рослинних візерунків(здебільшого квіткових) і створення фантастичних, неіснуючих в природі форм квітів , наприклад" цибульки" або "кучерявки". Широке застосування в цьому розписі має зображення калини. Інколи квіти та ягоди поєднуютья з птахами. Традиційним для" петриківки" є жар-птиця. Усі зображення розписів є стилізоване.
Кожен рік у Петриківці проводився ярмарок і ми (наша шкільна їдальня ) завжди приймали участь у цьому ярмарку. Ми одвозили на ярмарок нашу булочку.
Мистецька скарбничка.
Декоративно- ужиткове мистецтво- різновид декоративного мистецтва, пов'язаний зі створенням і художнім оформленням виробів побуту.
Стилізація- це спрощення( узагальнення) зображення зі збереженням загальної форми.
Мотив- ідея, тема, малюнок, що повторюються; у декоративно-прикладному мистецтві - основний елемент композиції.