вторник, 18 мая 2021 г.
6-б клас на 18.05.2021.
5-а клас на 18.05.2021; 5-б клас на 20.05.2021.
Тема уроку: " Назустріч канікулам".
Повторюємо пісні , вивчені в цьому учбовому році.
О. Янушкевич "Веселкова пісня".
А. Житкевич "Все це потрібно мені".
Ю. Чичков "Наша шкільна країна".
Г. Гладков "Пісня про чарівників".
Укр. нар. пісня "Ой на горі та женці жнуть".
Укр. на . пісня "Їхав козак за Дунай".
О. Жилінський "Пісенька Джури".
М. Назарець "Ми- козаки".
Н. Май "Червона калина".
В. Філіпенко" Прийди , прийди , весно красна..."
суббота, 8 мая 2021 г.
5-б клас на 13.05.2021.
Тема уроку:" Музика і циркове мистецтво".
Жонглери , акробати , гімнасти, дресирувальники, клоуни- де можна побачити таке різноманіття вистави? Звісно у цирку. Хто з вас хоч раз відвідував його - той пам'ятає радісне , святкове хвилювання впродовж усієї циркової вистави. Чпомічали ви , що супроводжує всі дійства, які відбуваються у цирку? Що посилює радісний настрій? Про це ми дізнаємось на сьогоднішньому уроці.
Найяскравішим та найдивовижнішим мистецтвом є цирк. Мистецтво цирку формувалося протягом багатьох століть. Воно ввібрало дух виступів на площах, спортивних змагань,театру, культурних уявлень і багато інщих рис.
Саме слово "цирк" походить ві латинського circus , що означає "коло". Адже сценою для виступів у всі часи служила кругла арена. Циркове мистецтво завжди було пов'язане з життям суспільства, трудовими буднями народу і святами, релігійними культами.
У країнах Давнього Сходу ремісники, які хотіли доказать , що канат, виготовлений ними , найміцніший , ходили по ньому, стрибали і навіть бігали. У Персії воїни вміли підійматися на жердину, що знаходилася на плечі або за поясом у їхнього товариша, щоб оглядати околиці. Збирачі фруктів утримували рівновагу на нестійких драбинах. У країнах Африки до воїнів зараховували за акробатичні вміння : потрібно було вміти перевертатися в повітрі, перекидатися.
Згадки про виступи перщих професійних циркових артистів зустрічаються в хроніках Давнього Єгипту, Греції, Риму, Візантії та інших держав. Особлива роль відводилася мандрівним народним артистам.
У Середньовіччіна розвиток циркового мистецтва значно вплинули лицарські турніри і кінні змагання.
Цирк почав проникати і до нас. З'явилися видатні циркові династії , що виступають у різних жанрах.
Актори цирку завжди долали нездоланне, демонструючи небачену жізичну силу, вправність і винахідливість, створювали яскраві художні образи-і все це для того , шоб зацікавити свого глядача.
Для будь-якого циркового артиста найважливішою частиною його виступів завжди були різні трюки. Так називають ті дії , які мають привернути увагу публіки і максимально розкрити образ актора . Наприклад для клоуна - це жарти , для акробата - демонстрування фізичної сили і спритності. Комбінація з різних трюків , пов'язаних між собою,- - це є цирковий номер. А поєднання номерів , що чергуються, - це циркова вистава.
Для створення завершеного циркового образу важливі музика, танець, пантоміма та інші види мистецтв. Тому акторам завжди допомагали режисери, художники, композитори , балетмейстери та інші фахівці.
Упродовж усієї циркової вистави у виконанні естрадно- духового оркестру звучить музика, що створює певний емоційний настрій.
На відміну від симфонічного оркестру, в естрадно- духовому переважають духові інструменти - валторни, тромбони, саксофони. Саме останній інструмент ви ніколи на побачите у симфонічному оркестрі. Його було створено значно пізніше, ніж зародилася та розвинулася симфонічна музика, а його специфічний тембр не збігається зі звучанням класичних інструментів.
Ну і зміст поодиноких барабану , тарілок, що грають у симфонічному оркестрі , в естрадному - ударна установка.
Розгляньте малюнок на с. 167 підручниката подумайте із яких інструментів складається ударна установка.
Музика цирку відзначається яскравою динамікою, характером, а особливо- чітким ритмом. Найчастіше-це твори, написані для театральних вистав, балетів або оперет.
Оперета(у перекладі з італійської-"маленька опера")- музично- драматичний комедійний твір, здебільшого розважального характеру, у якому спів і танець поєднуються з розмовним діалогом. Часто її називають музичною комедією.
Одним із засновників жанру французької класичної оперети став композитор Ж. Оффенбах.
Фрагмент з оперети, який ми можемо почути у цирку,- Галоп із оперети Ж. Оффенбаха "Паризький балет".
Послухайте цей уривок.
Проаналізуйте твір за планом на стор.165 підр.Галоп-стрімкий , веселий бальний танець XIXст.
Прочитайте інформацію про композитора на стор.165підр.
Співаємо пісню Є. Крилатова "Крилата гойдалка".
6-а клас на 13.05.2021; 6-б клас на 11.05.2021р.
Тема уроку:" Симфонічна сюїта".
Читати підр стор.198-205. Знати правил ,що таке сюїта (не на пам'ять).
Слухати : М. Римський -Корсаков. Симфонічна сюїта "Шехерезада".
Співаємо. Н. Май" Пісня про Україну".
среда, 5 мая 2021 г.
6-а клас на 06.05.2021.
Тема уроку:"Українська симфонічна поема".
Сьогодні урок присвячений пам'яті героїв Другої світової війни. Ми поговоримо про симфонічні твори воєнної тематики.
Прочитайте вірш В. Симоненка "Салюти миру" на стор194-195 підр.
Прочитайте про композитора С. Людкевича на стор. 195 підр.
Прослухайте фрагменти з симфонічних поем С. Людкевича "Дніпро" та " Пісня юнаків".
Проаналізуйте ці твори за планом на стор.195 підр.
У літературі поема- це ліро-епічний віршований твір, у якому змальовуються видатні події та яскраві характери(переважно головних героїв), а розповідь про них супроводжується ліричними відступами й авторськими роздумами.
Симфонічна поема зазвичай має одну частину , складену за програмою літературного, живописного, філософського чи історичного походження. Засновником цього жанру вважається угорський композитор Ференц Ліст, який написав 13 симфонічних поем.
Прочитайте правило на стор.196 підр. Після Ф. Ліста в цьому жанрі працювали К. Сен-Санс, Б, Сметана, А.Дворжак, Р. Штраус, С. Рахманінов та ін.
Виконуємо пісню В. Баснера " На безіменній висоті".
Прочитайте вірш на стор. 194 підр.5-б клас на 06.05.2021. 5-а клас на 11.05.2021.
Тема уроку:"Музика в кіно".
Складно уявити мистецтво кінематографії без музики, яка не тільки допомагає нам гостріше сприймати події , що відбуваються у кінострічці. але й іноді є головним героєм кінофільму.
Наймолодшим із мистецтв є кінематограф. Із появою перших намих кінофільмів будь-який беззвучний рух на екрані викликав подив чи навіть страх глядачів: адже в природі кожен рух породжує звук. Так виникла потреба в музичному супроводі кінострічок.
Ще до винайдення звукового кіно фільми супроводжувалися звучанням музики у виконанні піаніста. Його називали тапером. Залежно від подій, що відбувалися на екрані тапер грав різну музику.
Із винайденням звукового кіно це мистецтво стало одним із найулюбленіших. Саме музика часто розкриває внутрішній, глибинний сенс екранної дії.
Основою сюжету кінофільму складає літературно- драматичний твір- сценарій, як лібрето є основою опери чи балету. Сценарій , як і лібрето , є посередником між літературним творм та кінофільмом, щоб пристосувати літературний сюжет до умов створення кінофільму.
Отже вимальовується така схема:
літературний твір--сценарій--кінофільм(мультфільм).
Чимало відомих композиторів працювали у кіно-Д. Шостакович, С. Прокоф'єв, М. Скорик, І. Дунаєвський.
Саме завдяки музиці І. Дунаєвського свогочасу набула надзвичайної популярності кінострічка " Діти капітана Гранта", знята за сюжетом однойменного роману Жуля Верна.
Музика з цього кінрфільму отримала окреме життя - ми можемо почути її на концертах, а пісні з нього звучать у виконанні багатьох співаків навіть сьогодні.
Для музичного супроводу кожного кінофільму чи мультфільму створюється музика , яку пише один або кілька авторів.
Потім цю музику виконує оркестр або соліст-інструменталіст, хор або окремий співак.
Музичний супровід фільму , мюзиклу, аніме, телепередачі, комп'ютерної гри називають саундтреком (звуковою доріжкою).
Розгляньте фото з відомих дитячих кінострічок(с.159 підр.). Чи впізнаєте ви героїв цих кінофільмів?
Прочитайте про композитора Є. Крилатова на стор.160 підр.
Прослухайте музику та подивіться уривок з фільму " Гостя з майбутнього"
проаналізуй ці твори за планом на стор160підр.
7-б клас на 05.05.02021.
Тема уроку:" Музика з телеекрану".
Легендарна "Смуглянка"- це пісня, що має дуже розгорнуту біогрфію. Про її історію та історію розвитку музики до кінофільмів , авторів цієї музики ми сьогодні дізнаємось.
Видатний українець , актор і режисер Л. Биков у стрічці" У бій ідуть лише "старі"(1973) розповів про тяжку працю льотчиків- винищувачів під час Другої світової війни. Окреме місцеЛ. Биков надав музиці: пісні, що були популярнимипід час війни("Вечірній дзвін", " Ніч яка місячна", "Дороги...", " За того хлопця", " В землянці" та "Смуглянка", яка пролунала на початку уроку), не просто супроводжували сюжет, а були дійовими особами фільму. Підтвердженням цьому - той факт, що до героя стрічки, який співав "Смуглянку" , зверталися за назвою цієї пісні: так пісенне ім'я стало другим ім'ям людини. Ще один приклад того, що музика - це дійова особа кіно, є пісні , створені відомим радянським композитором М. Тарівердієвим для фільму "Сімнадцять миттєвостей весни".
Слухаємо музику до фільму "Сімнадцять миттєвостей весни" М. Тарівердієва.
Проаналізуйте прослухані твори за планом на стор.177 підр.
Ознайомтесь з " музичними візитівками " теле та кінострічок на стор.177 і 178 підр.
Ознайомтесь з "музичним портретом" М. Тарівердієва на стор. 178 підр.
Прочитайте текст пісні "Повертайся живим" (муз."Kozak System", сестри Тельнюк , сл. І. Цілик) на стор.180-181 підр.
Послухайте пісню Б. Окуджави " Нам нужна одна победа"
Музика телеекрану- це композиторські твори, створені для кінофільмів, телесеріалів, мультфільмів. телепередач тощо, які супроводжують сюжет і є тлом головних сюжетгих ліній.
Розучуємо сьогодні пісню Н. Май" Спасибі вам. фронтовики"