Тема уроку:" Перлини українського бароко".
Нові оригінальні ідеї європейського бароко знайшли своє відображення в українському мистецтві. Зокрема , у цьому стилі створено шедевр світового значення - Андріївську церкву в Київі на Подолі.
Серед найкращих пам'яток західноєвропейського бароко на теренах України -Домініканський костел , собор Святого Юра у Львові, Маріїнський палац у Києві.
Знаменитий дух неспокою та поривання , намагання поєднати протилежності , характерний для мистецтва бароко, яскраво виявився й у скульптурі. Найбільшого розвитку вона набула в західноукраїнських землях. Яскравою й характерною пам'яткою доби бароко є каплиця Боїмбів у Львові, фасад якої вкрито скульптурами у два яруси. (стор.100-101підручника).
Творам визначного українського скульптора епохи бароко -Йоганна Георга Пінзеля властиві велика емоційність і динамізм , надання формам життєвих рис. У своїй творчості скульптору вдалося найвищою мірою втілити дух бароко: динаміку, мінливість. експресію.
Україна пишається також власними досягненнями в розвитку архітектури цього періоду . Химерність форм, пишність і декоративність , притаманні західноєвропейському бароко , урівноважилися в українській архітектурі чистими площинами стін , завдяки чому створилася загальна гармонія елементів - у всьому панує міра і такт. Національна самобутність , особливості будівництва розквітли в українському бароко , яке має назву гетьманське, або козацьке бароко.
У часи бароко не тільки будували нові споруди -перебудовували старі, на яких, звичайно, позначилися риси стилю.
Національна самобутність стилю бароко виявилась також і в українському живописі. Виникли особливі жанри образотворчого мистецтва. Це відбилося в іконописі.
Достиь цікавим явищем цього періоду є так звана портретна ікона, зокрема "Покрова", у змісті якої релігійна тематика поєдналася зі світською.
На стор. 105 підручника прочитайте інформацію про історію
виникнення ікони "Покрова Богородиці " з портретом Богдана Хмельницького.
Розвивався жанр світського портрета парсуна.
Надзвичайну популярність мали в Україні народні картини "Козак Мамай".
Найкращі здобутки українських митців козацько- гетьманської доби - архітектура і іконопис бароко, картини "Козак Мамай" народних майстрів із часом не тільки не втратили своєї мистецької вартості , а й увійшли до золотої скарбниці світової культури , навіки прославивши своїх творців і народ, що їх виплекав.
Запам'ятайте: Гравюра- вид графічного мистецтва, створен-
ня тиражованих зображень шляхом контраст-
ного друку з рельєфних поверхонь або через
трафарет.
Іконостас- вівтарна перегородка з розміще-
ними в певнму порядку на ній іконами.
Парсуна- жанр українського портретного
живопису кінця XVI- XVII ст., що використо-
вував прийоми іконопису.
Читайте підручник стор.100- 107.
Комментариев нет:
Отправить комментарий