четверг, 9 марта 2023 г.

8-а клас; 8-б клас на 09.03.2023р.

                     Тема уроку:" Романтичні образи в 

                           мистецтві".  

     Романтичний, мрійливий, закоханий, емоційний, незвичай-

ний, таємничий. Саме такі характеристики художніх образів притаманні творам мистецтва в стилі романтизм, який на початку XIX ст. прийшов на зміну чіткому, урівноваженому, композиційно досконалому класицизму. романтизм яскраво виявився в музиці. літературі та живописі, розкривши чарівний світ людських почуттів, переживань, фантазій і сподівань. Романтики перевершили всіх своїх попередників за значенням у їхній музиці ліричного начала.

     Тема кохання посідає в музиці епохи романтизму панівне місце, бо саме цей душевний стан найбільш багатосторонньо й повно відбиває всі глибини та нюанси людської психики . Мож-ливо, саме тому в той час надзвичайного розквіту набула вокаль-на лірика, зокрема романс.

     Нерідко найкращі зразки класичного романсу виникали під впливом реальних подій у житті їх авторів, присвячувалися реальним музам митців. Прикладом є історія створення романсу "Я пам'ятаю мить чарівну...".

     Послухайте цей романс.

 

     

       У більшості романсів, незалежно від країни, де вони народилися, превалює тема кохання.

     Одним з перших серед романтиків почав писати ці твори австрійський композитор Франц Шуберт. У його вокальних мініатюрах розкривається внутрішній світ простої людини. Митець створив понад 600 пісень, деякі з них він об'єднав у цикли за єдиним сюжетом.

     Жанр романсу набув популярності в українській музиці. Важко знайти композитора -романтика, який би не присвятив свого таланту цьому жанру. Композитори Михайло Глінка, Микола Римський-Корсаков, Петро Чайковський, Микола Лисенко, Степан Гулак-Артемовський та ін. Їх романси виконувалися під акомпанемент фортепіано або гітари, інколи співали в ансамблі у домашньому музикуванні.

     В Україні романси називали також солоспівами. У повсякден-ному житті співали народно-побутові пісні-романси, а також виконували твори композиторів-аматорів, з-поміж яких найвідоміші "Їхав козак за Дунай", "Стоїть гора високая", "Дивлюсь я на небо", та "Взяв би я бандуру". Вони поширювалися в рукописних збірках, але найчастіше - передавалися "з вуст в уста".

     Послухайте романс Миколи Лисенка "Коли розлучаються двоє".

     На стор.149 підручника прочитайте довідку про виникнення жанру романсу. 

     Читайте підручник стор.147-152.

     Підручник тут
     


        

    

Комментариев нет:

Отправить комментарий