Тема уроку:"Реалістичні образи на сцені".
Мистецтво реалізму відрізняється від мистецтва романтизму тим, що романтики показували внутрішній світ людина, а реалістів цікавить сувора правда життя. Для музики це складне завдання, адже їй не притаманна конкретика . Реалістичне відображення здійснюється через драматизм співставлення почуттів простої людини і жорстоких обставин її оточення.
До світових вершин оперного реалізму належить спадщина Джузеппе Верді.
Композитор почав свій шлях як романтик, а ввійшов в історію музики як майстер реалістичної опери.
На прикладі опери "Ріголетто" прослідкуймо неповторний стиль композитора , акцентуючи його реалістичні відкриття в музиці. На стор.188 прочитайте лібретто(сюжет) опери.
У характеристиці дійових осіб і ситуацій композитор композитор виявляє надзвичайну рельєфність. Обираючи героя Верді уявляв не лише його характер, а навіть зовнішній вигляд, міміку, рухи. Вони ставали для митця живими людьми. Образ герцога яскраво характеризує знаменита пісенька"Серце красуні...". Аколорит музики юної Джильди наповнений світлом, зігрітий теплом.
Послухайте :
Дж. Верді. Опера "Ріголетто". Арія Джильди.
Важливу роль в оперній драматургії виконує оркестр.
В українськії музиці реалістичні картини народного життя трапляються у творах різних жанрів насамперед музично-театральних.
Зображенню історичних подій минулого часів козацтва присвячено монументальну музичну драму М. Лисенка за сюжетом однойменнї повісті М. Гоголя. Центральна постать опери- волелюбний богатир-патріот Тарас. Його арію композитор написав на текст пісні кобзаря з поеми Т. Шев-ченка "Гей літа орел", у якій оспівано козацьку славу.
Послухайте уривок з опери.
Арія Тараса "Гей літа орел".
На стор.191 прочитайте довідку про народження нового драматичного театру.
Послухайте пісню І.Карабиця на вірші Ю. Рибчинського "Пісня на добро", яка співзвучна нашому уроку.
Комментариев нет:
Отправить комментарий