Тема уроку:"Види архітектури".
Мистецтво архітектури покликане створювати та організовувати середовище , в якому перебуває людина . Усі архітектурні споруди створюються за проектами архітекторів.
Планування і забудова різних населених пунктів та їх районів , співвідношення житлових і промислових споруд, гармонійне їх поєднання з рельєфом місцевості , природними ресурсами , береговою лінією водних артерій , наявність транспортних розв'язок , вокзалів тощо належить до архітектури місцебудування.
Чимало будівель та інженерно-технічних споруд створено за типовими проектами, подібними один до одного. Тому вони не мають особливої художньої цінності. А от деякі споруди є оригінальними архітектурними творіннями , природно вписуються у довкілля , набуваючи особливої- художньої вартості, оскільки є вираженням людського натхнення, уособленням неповторності й краси навколишнього світу.
На сторінці 49 розгляньте ілюстрацію Площі Гран Палас. у Брюсселі.
Частина архітектурних споруд є окрасою садів і парків. Цю галузь архітектори називають ландшафтною, адже її матеріалом є ландшафт , природна рослинність.
Серед найвідоміших у світі витворів ландшафтної архітектури й садово- паркового мистецтва - парк Гуеля у Барселоні (Іспанія)- архітектурний шедевр знаменитого Антоніо Гауді.
Про Антоніо Гауді прочитайте на стор. 51 підручника.
Споруди парку Гуель чудернацькі за формою і дивовижні за декором , нагадують казкові будиночки, вдало вписані в природний ландшафт пагорбів і скель з рідкісною рослинністю.
Переважна кількість архітектурних об'єктів належить до архітектури об'ємних споруд. Їх поділяють залежно від призначення на житлові. громадські, промислові, культові.
Житлова архітектура- житлові будинки, дачні споруди, котеджі тощо.
Культова або сакральна архітектура- церкви, костели, каплиці, святилища та інші споруди, призначені для релігійних відправ.
Промислова архітектура- це виробничі будівлі фабрик і заводів.
Громадська архітектура- школи, магазини, лікарні, музеї, театри, кінотеатри, бібліотеки, банки, вокзали, стадіони.
Запам'ятайте: Ландшафт- земля, територія, простір- простір
з характерним виглядом.
Ротонда- альтанка круглої форми.
Дайте відповіді на питання на стор. 54 підручника.
Тема уроку:"Сакральне мистецтво".
Пам'ятки сакральної архітектури(культові споруди ) призначені для проведення обрядів задля прилучення людини до віри. Зазвичай вони здатні вмістити велику кількість людей . Храми втілюють образ світоустрою , визначеного у тій чи іншій релігії (християнство, буддізм, іслам). У різних країнах залежно від віросповідання оформилися певні типи культових споруд: у католиків- костел, у буддистів- пагода, в іудеїв- синагога, у мусульман- мечеть.
Українські дерев'яні храми відображають давні будівельні традиції українців і не мають аналогів в світі.
Шедевром козацького зодчества вважається православний Свято-Троїцький собор , побудований народним умільцем Якимом Погрібняком без жодного цвяха.
Костьольне будівництво набуло поширення переважно в західно- українському регіоні. Зразки мусульманської архітектуринайбільше збереглося на території Криму. Синагоги побудовано у багатьох містах, найграндіозніша - в Дніпрі.
На сторінці 58 підр. прочитайте про Сім чудес України.
У сакральному зодчестві християнської Європи утвердився тип споруди базиліка з купольною верхівкою.
Наймісткішим з-поміж стародавніх культових споруд Європи вважається грандіозний іспанський Собор Сантьяго -де-Компостела.
Серед культових споруд країн Далекого сходу виділяються своєю незвичною формою пагоди.
На стор. 61 прочитайте та розгляньте ілюстраії про Білу мечеть.
Культові споруди часто будуються на головній площі міста і є частиною міських пейзажів. А монастирські комплекси гармонійно вписуються в мальовничі заміські краєвиди.
Запам'ятайте: Базиліка- римсько- католицький храм, тип
будови прямокутної форми , яка складається з
непарного числа (1,3,5,) різних за висотою
нефів.
Костел- польська назва релігійної споруди
християн-католиків.
Мечеть- мусульманська архітектурна споруда.
Пагода- культова меморіальна буддійська
споруда.
Комментариев нет:
Отправить комментарий