воскресенье, 24 декабря 2023 г.

8-а клас на 27.12.; 8-б клас на 25.12.2023р.

       Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/pwu-cksg-hmr

       Тема уроку:"Звукова палітра Ренесансу".

     У часи Відродження в житті людини переважали культово-церковна музика, у якій панувала поліфонія.

      Вершиною духовної хорової музики Ренесансу стала спадщина Джованні Палєстріни. Існує легенда , що саме Палєстріна врятував від заборони хорові жанри культової поліфонії: слухаючи його музику , кардинали були так розчулені , що відмовилися від свого початкового наміру обмежити поліфонічне багатоголосся. 

а 
     На стор. 78 самостійно прочитайте інформацію  про Месу.

    Небачений злет хорового мистецтва спостерігається в північних країнах, зокрема в Нідерландах. Митці створювали як церковні так і світські твори. Серед майстрів вокально-хорового мистецтва того часу - Орландо Лассо. На відміну від Палєстрі-ни, музичні інтонації Лассо нерідко мають зв'язок з народною музикою, що наближає його стиль до реалістичного.

     Митці Ренесансу прагнули відродити традиції античного театру, намагалися реставрувати притаманний йому хоровий спів. Італія стала батьківщиною оперного мистецтва. Виникло два основних різновиди оперного співу -  арія та речитатив 

(наспівна говірка). Найвищу славу здобуло мистецтво бельканто(прекрасний спів).

     Італія стала й колискою інструментальної музики. У добу Відродження церковні органісти почали виконувати після меси не лише духовну , а й світську музику , розважаючи парафіян. Так було започатковано інструментальні жанри прелюдії , токати, фантазії.

     В епоху Відродження в Італії зародився новий гомофонний стиль. Уявіть , як одна з хорових партій (найчастіше верхній голос) поступово починає відділятися від інших голосів, щоб стати провідною. Інші об'єднуються в акорди, виконуючи роль гармонійного тла, щоб супроводжувати її, підкреслювати виразність. Отже , з'явилися мелодія та акомпанемент. 

     Поряд із культовою розвивалася світська музика. У домашньому музикуванні грали переважно на лютні та різновидах віоли. з'явилися числення збірки інструментальних мініатюр (табулатури) , які включали різноманітні пісенно-танцювальні жанри. Про популярність інструментальної музики епохи Відродження відомо не тільки з літератури , а й із сюжетів живописних полотен, вітражів. гобеленів. гравюр. На багатьох з них - зображення музикантів -виконавців.

     Роздивіться полотна на стор. 80 підручника.

     

     

    На сторінці 81 підручника прочитайте про музичні інструменти того часу.

     Запам'ятайте: бельканто - блискучий , витончений стиль 

                             співу, що вимагає від співака доскональної 

                             техніки володіння голосом.

                             меса - циклічний жанр духовної хорової 

                             поліфонічної музики.

     Послухайте:


     Ми закінчили перший семестр . Я бажаю вам гарних свят, стовідсоткового відпочинку, а в слідуючому році Миру та Перемоги.!


 


     

 


 

 
     


Комментариев нет:

Отправить комментарий