Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/wzc-rcne-ybp
Тема уроку :" Новаторські художні явища".
(продовження).
На одному з концертів А.Шенберга , де звучала його атональна інструментальна музика, що зазвичай викликали тоді скандал , був присутній художник Василь Кандинський. Після концерту він написав лист Шенбергу та створив картину "Враження III(Концерт)".
Знаменитий вокально-інструментальний цикл А.Шенберга "Місячний П'єро" на вірші А.Жиро став одним із символів новацій у музичному мистецтві.
Твір написано для жіночого голосу в супроводі незвич -
ного складу камерного ансамблю: фортепіано, флейти, (і флейти пікколо), кларнета(і басового кларнета), скрипки (й альта), віолончелі.
У "Місячному П'єро" трагічне, ліричне й сатиричне злилися в одне ціле. Від традиційного вокального циклу лишилася лише велика кількість частин. А все інше ніби поставлене з ніг на голову: замість багатої мелодії - говірка, замість фортепіано - різке звучання окремих інструментів із камерного ансамблю. Персонажі мов маріонетки, яких смикають за ниточки злі сили ( людей зображено у вигляді ляльок). Музика циклу залишає дуже сильне емоційне враження , передаючи стан жаху.
У передмові до "Місячного П'єро" Шенберг дає виконав-цям такі вказівки: "Записана нотами мелодія для голосу (окрім окремо вказаних винятків) не призначена для співу. Перед виконавцем стоїть завдання створити з неї мелодію мовленнєвого співу, не забуваючи про запропоновану висоту звуків". Отже , вводиться особлива манера і техніка вокального виконання , яку автор називає "моноспів". Це передбачає , що виконавець суворо дотримується вказаного ритму , але при цьому інтонації надто нестійкі, тому складається враження , що мелодія то "падає", то "злітає".
Образи, ніби традиційні за назвою, у Шенберга деформу-ються . Наприклад , №5, "Вальс Шопена" - ми справді можемо почути в музиці хворобливо-іронічний "портрет" шопенівського вальсу. № 6 - "Мадонна", молитва до Божої Матері , проте похмурий музичний образ далекий від традиційних уявлень про Богородицю.
Шенберг "Мадонна".
Продовжимо на наступному уроці.