суббота, 30 марта 2024 г.

7-а клас, 7-б клас на 02.04. 2024 р.

      Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/wzc-rcne-ybp

     Тема уроку :" Новаторські художні явища".

                         (продовження).

     На одному з концертів А.Шенберга , де звучала його атональна інструментальна музика, що зазвичай викликали тоді скандал , був присутній художник Василь Кандинський. Після концерту він написав лист Шенбергу та створив картину "Враження III(Концерт)".

     Знаменитий вокально-інструментальний цикл А.Шенберга "Місячний П'єро" на вірші А.Жиро став одним із символів новацій у музичному мистецтві. 

    


     Твір написано для жіночого голосу в супроводі незвич -

ного складу камерного ансамблю: фортепіано, флейти, (і флейти пікколо), кларнета(і басового кларнета), скрипки (й альта), віолончелі.

     У "Місячному П'єро" трагічне, ліричне й сатиричне злилися в одне ціле. Від традиційного вокального циклу лишилася лише велика кількість частин. А все інше ніби поставлене з ніг на голову: замість багатої мелодії - говірка, замість фортепіано - різке звучання окремих інструментів із камерного ансамблю. Персонажі мов маріонетки, яких смикають за ниточки злі сили ( людей зображено у вигляді ляльок). Музика циклу залишає дуже сильне емоційне враження , передаючи стан жаху.

     У передмові до "Місячного П'єро" Шенберг дає виконав-цям такі вказівки: "Записана нотами мелодія для голосу (окрім окремо вказаних винятків) не призначена для співу. Перед виконавцем стоїть завдання створити з неї мелодію мовленнєвого співу, не забуваючи про запропоновану висоту звуків". Отже , вводиться особлива манера і техніка вокального виконання , яку автор називає "моноспів". Це передбачає , що виконавець суворо дотримується вказаного ритму , але при цьому інтонації надто нестійкі, тому складається враження , що мелодія то "падає", то "злітає".

     Образи, ніби традиційні за назвою, у Шенберга деформу-ються . Наприклад , №5, "Вальс Шопена" - ми справді можемо почути в музиці хворобливо-іронічний "портрет" шопенівського вальсу. № 6 - "Мадонна", молитва до Божої Матері , проте похмурий музичний образ далекий від традиційних уявлень про Богородицю.



     Шенберг "Мадонна".

Учень А. Шенберга , американський композитор -новатор Дж. Кейдж, одним із перших застосував метод так званої "невизначеної музики" - алеаторики.   Такий музичний метод дає можливість виконавцеві вільно, на свій розсуд , міняти місцями музичні фрази й навіть цілі розділи музичного твору. Виконавець перетворюється на співавтора. Найоригінальніша п'єса Кейджа "4'33" абсолютно "німа". Піаніст сидить за клавіатурою рояля рівно 4 хвилини 33 секунди, дивиться в ноти , інколи рухає руками . ніби грає . Слухачі мають уявляти "звучання".

Продовжимо на наступному уроці. 
                                      
     Виконайте тестову роботу.

                                                                                                                                   





     
     

четверг, 28 марта 2024 г.

8-а клас на 03.04 ; 8-б клас на 01.04. 2024 р.



 Тема уроку:" Живописні образи класицизму".


     Живописці класицизму широко використовували теми, образи й мотиви античного та ренесансного мистецтва. "Французьким Рафаелем" назвали нащадки класика французького національного живопису Нікола Пуссена. Якість малюнка, драперій, аксесуарів ставлять його в когорту найбільших живописців світу. Митець завжди захоплювався природою, її величчю та гармонією, а тому особливе місце в його творчості займав пейзаж. 

     Глибокого змісту сповнена картина Н. Пуссена"Пейзаж з Поліфемом", яка впродовж багатьох століть вабить до себе прихильників мистецтва. За основу для написання твору художник обрав літературний виклад міфу про Поліфема давньоримського поета Овідія. Колорит картини побудований на строгому поєднанні зеленого та блакитного кольорів. Центральне місце в композиції займає могутня фігура циклопа Поліфема. За міфом , закохавшись у морську німфу Галатею, він перестав ламати дерева й топити кораблі. Умостившись на високих скелях ,велет заграв прекрасну мелодію на своїй стоголосій сопілці. Ці звуки розлягалися луною, прекрасні німфи гір, лісів і річок, веселі й пустотливі сатири поспішали до підніжжя послухати пісню кохання. Уся навколишня природа заспокоїлась, у ній запанували мир, гармонія та порядок.



     Пейзажному живопису присвятив свою творчість французький художник Клод Лоррен. У його картинах біблійні, міфологічні або пасторальні сюжетні мотиви повністю підпорядковані зображенню прекрасної , величної природи . Живописні полотна цього митця вирізняються віртуозно побудованою перспективою і тонким колоритом.

     У живописі класицизму особливого розквіту набули історична картина й парадний портрет. Майстерність французького художника  Жака Луї Давида загартувалась у складний для його країни період. У портретних роботах художника втілюються класицистичні уявлення про енергійну й вольову людину. 

     В основу картини " Клятва Гораціїв", яка принесла художнику широке визнання , було покладено сюжет, пов'язаний з римською історією. Старий батько, який втілює істинного римлянина, благословляє синів на битву, даючи їм зброю. Перед тим , як іти в бій , брати Горації присягають на вірність Батьківщині.


     На іншій картині художник зображує Наполеона, який повертається із чергового походу додому. Зрозуміло, військова компанія стала переможною. здиблений кінь неначе завмер разом зі своїм героїчним вершником, який підняв руку в тріумфальному жесті. Цей рух переможця ніби змусив заціпеніти все довкола - гірські виступи нерухомі і зливаються з неспокійним рельєфним небом.


     До європейського рівня піднесли портретний жанр два українці - Дмитро Левицький і Володимир Боровиковський.

Їхня висока майстерність , глибина пізнання людини дивує й захоплює прихильників мистецтва вже понад два століття.


     Д. Левицький Портрет Нелідової.


     В. Боровиковський . Портрет Трощинського.
     Запам'ятайте: Поліфем - у давньогрецькій міфології - страшний одноокий велетень.
                       
     Читайте підручник стор. 132- 135.

четверг, 21 марта 2024 г.

5-а клас ; 5-б клас на

      Посилання на онлайн зустріч : https://meet.google.com/mwu-nxrd-fyz

                        Тема уроку;"Поспіваємо".

  Музика О. Янушкевич вірші М. Ясакової "Веселкова пісня".

     
   
Народна пісня-танець "Чеська полька".

     Музика І. Кириліної вірші Л. Гнатюка "Співають діти".


     Музика Б. Савельєва вірші Л. Рубальської "Різнокольоро-ва гра".

     Вітаю вас із канікулами, бажаю гарного відпочинку.


     



    

6-в клас на 22.03. 2024 р.

      

                     Тема уроку:"Поспіваємо".

     На сьогоднішньому уроці я пропоную вам розслабитися та поспівати. 

     Вірші та музика Т. Петриненка "Україна".


     Музика І. Шамо вірші Ю. Рибчинського "Три поради".


     Музика В. Філіпенка вірші А. Навродського "Веснянка".

     
     Музика і вірші З. Красуляк "Білі кораблі". 


     Музика і Гаврилова"Навчайте мене музики".


     Іще раз вітаю вас з відпочинком та бажаю вам гарних канікул.


6-в клас на 21.03. 2024 р.

     

       Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/wzw-aemy-gjx

       Тема уроку:"Опера - балет (продовження)          Я сподіваюся, що ви прочитали лібрето опери-балету Моріса Равеля "Дитя і чари". Давайте повторимо іще раз.

     Згідно з лібрето у творі оповідається про неслухняного хлопчика, якого насварила мама. У розпачі він намагається зламати все навкруги: розбиває посуд, рве книги , ранить білочку... Під час сну навколишній світ невпізнанно перетворюється . Речі починають оживати, співати і танцювати... Наш герой дивується перевтіленням зазвичай мовчазних речей - чайника, крісла. Як цікаво погратися з ними , включитися в цей фантастичний кумедний танець! Завершується вистава загальним хором персонажів, які пробачили бешкетнику всі його витівки. 


         Музика сповнена динаміки й контрастів, оркестрової звукозображальності. Ніби випадково вривається звучання джаз - бенду. Задум вимагає неймовірної сценографії, фантастичних костюмів.

     Сьогодні я вам пропоную послухати пісню С. Гаврилова на слова Р. Алдоніної "Навчайте мене музики".


     Характери любої опери найповніше розкриваються в сольних вокальних номерах - аріях(або її різновидах - аріозо, арієтах, каватинах). Для розвитку подій важливу роль  ів оперній драматургії відіграє особливий спосіб музичної комунікації - речитатив. Вокальні дуети, тріо, квартети - допомагають виявляти відносини між персонажами. В опері можна побачити й хореографічні епізоди, але пластичні образи у ній не головні й зазвичай використовуються як дивертисмент. 
     У балеті зміст втілюється пластичною мовою танцю - класичного і характерного. Також важлива пантоміма. 
     Продовжимо на наступному уроці.
     Підручник тут

среда, 20 марта 2024 г.

7-а клас на 21.03. 7-б клас на 22.03. 2024 р.

      Посилання на онлайн зустріч : https://meet.google.com/kva-ehrz-dea

   Тема уроку:"Новаторські музичні 

                   явища".

     Музичне мистецтво сучасності часто називають елітарним, незрозумілим. Інколи нас дивує - де ж у цій музиці звична мелодія, зрозумілі кожному емоційні образи? Чому слова вокального твору зовсім неможливо розібрати? "Незрозумілість " цієї музики пов'язана з бажанням авторів передати складність сучасного життя. Ми намагаємося почути в цій музиці те зрозуміле, до чого звикли, але чого там немає.

     Сучасні композитори експериментують із формою , шукають нові темброві фарби. У мистецтво , зокрема музику, увійшли нові ритми життя , звуки індустріаль-ного світу. 

     Наприклад, в оркестровому творі Артюра Онеггера "Pacific 231" оркестр відтворює гудки , стукіт коліс, роботу поршнів та шатунів, брязкіт гальм звучання пари , що виривається назовні. Тому що герой твору - потяг! Назва твору походить від моделі паровозу із серії "Pacific", хоча спочатку вона називалася "Симфонічний рух".

     Композитор звертається до прози життя , відображаючи його динамічний рух. Перше виконання твору викликало багато критики: автора називали "механіком у музиці " і малювали на нього карикатури, зображаючи у спецівці. Але твір став популярним і приніс композитору міжнародну славу. 

    

   У сучасній музиці відбуваються інтенсивні пошуки й експерименти , насамперед у царині  музичної мови. Деякі митці відмовляються від використання мажору і мінору та від класичних традицій розвитку музики - народжується атональна музика та новий музичний метод - додекафонія. 

     Атональна музика виникла майже одночасно з абстрактним живописом. їх об'єднує безпредметність художніх образів.

     Засновником Нововіденської композиторської школи , винахідником додекафонії і серійної техніки був австрійський композитор , диригент, художник, педагог Арнольд Шенберг.

     На наступному уроці ми поговоримо про музику Арнольда Шенберга та послухаємо її.


     

     

вторник, 19 марта 2024 г.

9-аклас на 22.03; 9-б клас на 20.03. 2024 р.

 Тема уроку:"Кінематограф : захопливе видовище.(продовження).

     Створення фільму - це копітка праця людей багатьох професій. 

І те , що ми бачимо на екрані , - це лише верхівка " айсберга", за якою криється робота сценаристів, освітлювачів, операторів, костюмерів , гримерів, декораторів тощо. 

Коли ми дивимось кінофільм , то не замислюємося над тим , що створити відповідну атмосферу кінооповіді неможливо без важливої складової - гриму і костюмів акторів та декорацій. 

Грим - це мистецтва зміни зовнішності актора. 

Костюми героїв фільму також відіграють важливу роль у створенні його візуального ряду. Костюм - це елемент образу героя. 

І звичайно ж, цілісність зорового ряду будь-якого фільму неможливо уявити без декорацій.

     Багато сцен з відомих фільмів знімають у студіях, знімальних павільйонах із декораціями , спеціально створеними для конкретного фільму. Їх зводять цілі творчі групи , що включають будівельників. теслярів, малярів, художників, дизайнерів, іноді навіть інженерів - конструкторів.

      На ранніх етапах розвитку кінематографа для зйомок часто будували тільки передній план декорацій. А задній був просто намальований на великих полотнищах, натягнутих позаду сцени. Наприклад , у фільмі "Подорож на Місяць" декорації переднього плану непомітно для глядача "перетікали" в намальовану на задньому плані картину.


     Але кіноіндустрія розвивалася , росли й запити кіноглядачів. Як результат, декорації ставали дедалі складнішими , і сьогодні їх замінює оформлення простору з використанням цифрових технологій.
     На сторінці 98 підручника роздивіться фото акторів без гриму та в гримі.  

     На наступному уроці буде продовження. 
Читайте підручник , дивіться відео.

понедельник, 18 марта 2024 г.

5-а клас ; 5-б клас на 19.03. 2024 р.

      Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/wdt-qodx-pyx

    Тема уроку:"Музика свят і розваг".

Масові розважальні дійства під час відпочинку завжди захоплювали людину , особливо спільне виконання музики. Гра на інструментах , спів під гітару сприяють гарному настрою.

У давнину існувала традиція виконувати розважальну музику не тільки на балах , а й у парках і садах під час урочистих церемоній і свят.

     Г.Ф.Гендель Сюїта "Музика на воді". 


     Г.Ф.Гендель "Музика для королівського феєрверку".
   Ви послухали музику Георга Фридриха Генделя , чи знаєте ви про цього композитора?
     На сторінці 182 прочитайте самостійно рубрику портрет митця про Г.Ф.Генделя. 
     Музичні твори , призначені для відпочинку, свят і розваг, часто називають легкою музикою. Проте вона демонструє не легковажність, а доступність для сприйняття. Таку музику ми часто чуємо по радіо і телеба-ченню.
     У сучасній культурі набули поширення різноманітні музичні шоу. Різновидом аквашоу (тобто шоу на воді) є музичні фонтани. Яскраве видовище . яке нагадує калейдоскоп. В Україні музично - світлові фонтани встановлено в Києві, Харкові, Запоріжжі, Вінниці, Умані. Найбільший у світі співаючий і танцюючий фонтан збудовано в Дубаї посеред штучного озера. 

     Продовжимо на наступному уроці.
     

    


     

7-а клас ; 7-б клас на 19.03.2024 р.



    Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/cpx-rnyx-biv

     Тема уроку:"Світ дитинства в музиці 

                 минулого і сьогодення".

     Українським композиторам належить першість у започаткуванні жанру дитячої опери. Микола Лисенко створив три опери - казки на лібретто української письменниці Дніпрової Чайки , які розраховані на виконання дітьми різного віку : "Коза-дереза", "Пан Коцький" та "Зима і весна". Композитор використовує мелодії або інтонації українських народних пісень, танців, хороводів.


     Продовжуючи традиції Миколи Лисенка, Кирило Стеценко звернувся до сюжетів українських казок і створив дві опери - "Івасик-Телесик" та "Лисичка, Котик і Півник". Цікаво , що композитор у творі для дітей застосовує прийоми оперної драматургії. Для характеристики маленького мандрівника Івасика використовується мелодія пісні "Пливе човен", супровід якої кожного разу змінюється. Такий прийом у музиці отримав назву лейтмотив - тема, що повторюється кілька разів у музичному творі.

     Послухайте:

Кирило Стеценко. Опера "Лисичка, Котик та Півник"(фрагменти).


     Упродовж часу музична мова постійно оновлювалася, набуваючи нових тембрів звучання. Наприклад, музика французьких композиторів Клода Дебюссі та Мориса Равеля. 

     У сюїті для фортепіано в чотири руки"Моя Матінка Гуска", що складається з п'яти п'єс , Моріс Равель мав намір відтворити образи дитинства. Фрагменти французьких казок використано як епіграфи до частин сюїти - своєрідних музичних портретів Сплячої красуні, Хлопчика - Мізинчика та інших. Згодом композитор оркестрував ці п'єси , створив на їх основі музику до балету.

     Упродовж XX ст. і донині тема дитинства приваблює композиторів різних народів. Масштабний цикл п'єс  для фортепіано "Мікрокосмос" створив угорський композитор Бела Барток.

    Збірки та альбоми п'єс для юних піаністів належать українським композиторам Роману Савицькому, Нестору Нижанківському, Валентину Сильвестрову, Жанні Колодуб та іншим. У популярному фортепіанному циклі Віктора Косенка є п'єси-пейзажі ("Дощик", "Пасторальна"), музичні картинки ("Не хочуть купити ведмедика", "Купили ведмедика"). Сучасні джазові ритми проникли в музику для дітей Геннадія Саська. 



     В. Косенко "24 п'єси для дітей".

     Г. Сасько "граємо джаз".

    Читайте підручник , слухайте музику.






     


     


     

       

суббота, 16 марта 2024 г.

8-а клас на 20.03. ; 8-б клас на 18. 03. на 2024. р .

 Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/fkw-azqj-zry

     Тема уроку:"Мистецтво класицизму". 

     Урівноважена гармонія архітектури 

                       класицизму."

     У часи, коли майже вся Європа була охоплена піднесеним , динамічним і пишним мистецтвом бароко, у Франції розквітає новий стиль - класицизм, однією з найважливіших рис якого була опора на традиції Високого Відродження і звернення до античного мистецтва як до найвищого зразка.



     У Франції було оголошено конкурс на кращий архітектурний проєкт фасаду Лувра - головної королівської резиденції. переміг француз Клод Перро .Сьогодні Лувр - не тільки пам'ятка архітектури , а й музей, що не має рівних за кількістю , різноманітністю та художньою цінністю мистецьких шедеврів.

     Головними законами архітектурної композиції стали строгість прямих ліній і геометрична правильність планів ; чіткий і спокійний ритм ; урівноваженість , логічність планування , вивіреність пропорцій - загальна гармонія частин і цілого ; поєднання гладкої стіни з ордером і стриманим  декором; використання елементів античної архітектури : портиків колонад , статуй і рельєфів на площинах стін. Основними засобами гармонізації форми стали ритмічні поєднання різних за величиною й насиченістю мас. Панувала симетрія - її математичній логіці підпорядковувався кожен елемент.

 Видатним шедевром архітектури, що поєднав бароко і класицизм у єдиний урочистий стиль, став палацово-парковий ансамбль у Версалі - грандіозній резиденції французьких королів.



На сторінці 127 підручника прочитайте довідку про Версальський парк.

На стор. 128 підручника прочитайте інформацію про зразок французького класицизму собор Будинку інвалідів.

Справжньою прикрасою Великого палацу є Дзеркальна галерея завдовжки 73м. З одного боку цієї парадної зали розміщено 17 високих вікон, а з протилежного - великі дзеркала , у яких відбиваються небо, озера, фонтани й скульптури парку.


В Україні стиль класицизму яскраво виявився в архітектурі різних типів будівель. Художня мова цього стилю, на відміну . наприклад від бароко, була універсальною. Її можна було використовувати , споруджуючи не тільки урочисті палаци , а й житло містян та громадські будівлі. Цивільні споруди зводилися з урахуванням їхнього призначення - це були будинки губернського правління, Дворянського зібрання, лікарні . пошти, банки, театри, торгові будівлі(гостині двори , ринки, ярмаркові комплекси. контрактові будинки тощо).



     Запам'ятайте: Колонада - ряд або кілька паралельних рядів, що
                           несуть спільне горизонтальне накриття.
                           Пропорції - в архітектурі - співвідношення між
                           архітектурною спорудою загалом і її частинами,
                           між окремими частинами та їхніми елементами.
     Читайте підручник стор.124-131.
                           ,







четверг, 14 марта 2024 г.

5-а клас ; 5-б клас на 15.03. 2024 р.

      Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/nqe-xdud-ktg

     Тема уроку :"Архітектурний ансамбль".

     Ми вже знаємо про ансамблі вокальні та хореографічні , а сьогодні ми познайомимся з архітектурними ансамбля- ми.  

     Архітектурний ансамбль передбачає гармонійну єдність просторової композиції , яка включає споруди , твори скульптури(пам'ятники, декоративні рельєфи), а також монументальний живопис і садово-паркове мистецтво.

     Існують різні типи архітектурних ансамблів: монастирський ансамбль, ансамбль окремої площі , ансамбль фортеці, палацово-парковий ансамбль.

     

     Під час планування і будівництва церковних, театрально-концертних споруд архітектори мають враховувати акустику майбутніх приміщень. для забезпечення високої якості звучання (мови, музики) доцільно використовувати специфічні форми залів і матеріали для оздоблення інтер'єрів - стін, стелі. Усі ці тонкощі вивчає галузь фізики - архітектурна акустика.

     Розглянемо архітектурний ансамбль площі Святого Марка у Італії .


     Неперевершений архітектурний ансамбль цієї площі. Кожна будівля цієї площі - пам'ятник архітектури.

     Для фортець головним є оборонне значення . Тому всі частини ансамблю фортеці - мури й вежі з бійницями, інші укріплення , що оточували замок.

     


     Невід'ємною складовою архітектурного ансамблю є монументальний живопис. Залежно від техніки виконання в ньому вирізняють фреску, мозаїку, вітраж. У сучасних містах поширеним видом настінного малярства став мурал.

    

     Фреска Кноського собору.


     Вітраж Страсбурзького собору.


     Мозаїка Софіївського собору в Києві.
     
     Мурал у Кривому Розі.
     На стор. 179 підручника про ансамблі у різних видах мистецтва.
     Запам'ятайте: Вітраж(скло) - твір декоративного мис-
                             тецтва, виготовлений із кольорового  скла
                             зазавичай для вікна в архітектурній спо-
                             руді.
                             Мозаїка - вид монументального мис-
                             тецтва, зображення , виконане зазвичай 
                             із однорідних за матеріалом частин 
                             (смальта, камінь, керамічна плитка тощо),
                             використовується для декоративного 
                             оздоблення архітектури. 
                             Мурал (стіна) - різновид настінного 
                             малярства, розпис на стінах і фасадах 
                             житлових будинків або промислових 
                             об'єктів.
                             Фреска (свіжий) - живопис на вологій 
                             штукатурці, одна з технік настінного ма-
                             лярства ; також твір, виконаний у цій тех-
                             ніці.
     Читайте підручник , розглядайте ілюстрації.
      



     


     


     

:-в клас на 15.03.2024 р.

      

     Тема уроку:"Музично - театральні жанри:

                  (водевіль, опера - балет).

                   (продовження).

     Під час наших уроків ми вже познайомилися з жанрами опери, оперети, балету, мюзиклу. Проте існують твори , які поєднують  риси цих поширених жанрів музичного театру.

     Які піджанри мають опера і балет? Вистави музичного театру за змістом поділяють на епічні , героїчні , ліричні , драматичні, комічні або різні їх поєднання. Наприклад, лірико-драматичні . Для дітей поширені такі різновиди жанрів. як балет-казка і опера-казка. 

     У балеті хореографи використовують елементи гімнастики й акробатики, модерні технічні засоби. Тоді вистава нагадує шоу.

     Жанром - гібридом що поєднує особливості двох найпоширеніших жанрів музичного театру , є опера -балет. 

     Дізнаємось про секрети цього жанру на прикладі опери й  балету "Дитя і чари" Моріса Жозефа Равеля. Сам Равель уточнив жанр свого твору : лірична фантазія. У чому його фантастичність? 

     На сторінці 212 підручника прочитайте про що цей твір. 




     Ви послухали фрагменти з "Дитя і чари " М. Равеля.

Продовжимо на наступному уроці , а поки що читайте підручник, слухайте музику.

Підручник тут






     

   

     

        

среда, 13 марта 2024 г.

7-а клас на 14.03.; 7-б клас на 15.03. 2024 р.

      Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/iwe-heqv-mgy

          Тема уроку :"Світ дитинства в музиці

                 минулого та сьогодення".

                       (продовження).

     Чи не найбільше творів для дітей і про дітей  - у спадщині композиторів - романтиків. Завдяки їм розквітла програмна музика. яка значно розширила й збагатила "дитячу" тематику.

     Німецький композитор Роберт Шуман написав "Дитячі сцени" та "Альбом для юнацтва". Слово альбом  застосовано невипадково: п'єси циклу демонструють яскраву звукову панораму картин із життя дитини: ігри, свята, походи, інші події.


     Р. Шуман "Перша утрата".

   

     Р. Шуман "Сміливий вершник".


     Р. Шуман "Дід мороз".

     Розглянемо "Дитячий альбом" П.І. Чайковського. У

циклі - 24 п'єси. Здійснити музичні подорожі в різні країни дітям допомагають пісні без слів: німецька та французька, "Марш дерев'яних солдатиків" та "Хвороба ляльки".


     П. Чайковський "Дитячий альбом" "Німецька пісенька".

        П. Чайковський "Французька пісенька".

       П.Чайковський "Марш дерев'яних солдатиків".


     П. Чайковський "Хвороба ляльки".

     Продовжимо на наступному уроці, а зараз читайте підручник. слухайте музику та вибачте мені за затримку.

     Підручник тут





     



     

6-в клас на 14.03.2024 р.

      Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/cdi-tfnm-eoh

         Тема уроку: " Музично - театральні 

               жанри: водевіль, опера-балет".

    Театр - мистецтво синтетичне. Він поєднав різні види мистецтва: літературу, музику, живопис. Отже не дивно. що трагедія і комедія є провідними жанрами як театру , так і літератури. У трагедії є споріднені жанри драма і мелодрама. У комедіях із гумором висміюють негативні риси й вади людей. Різновидом комедійного жанру вважають водевіль. У ньому важливу роль відіграє музика:

жартівливі куплети. інколи арії та дуети. танці. але на відміну від оперети , де переважає спів, у водевілі все ж панує розмовна мова. Куплет співали на популярні мелодії, для них майже не писали музику.

     Як самостійний жанр водевіль сформувався у Франції, де був заснований перший "Театр водевілю".


     Згодом водевіль припав до смаків мешканцям різних країн і континентів. В Америці водевіль став вельми популярним видом розваг. Із цього дивного синтезу виріс"мюзик-хол" .

     У водевілях Івана Котляревського , Михайла Старицького 

та інших класиків української літератури широко використовуються етно-побутова тематика, фольклорні мотиви в музиці.

     Є у нас в Україні народний драматичний колектив "Український водевіль". Подивіться у його виконанні казку на новий лад "Ріпка". 


     Продовжимо на наступному уроці , а поки що читайте підручник. дивіться відео.

     Підручник тут
     





     

понедельник, 11 марта 2024 г.

7-а клас; 7-б клас на 12.03. 2024 р.

      Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/jpk-gsdi-uwv

     Тема уроку:"Світ дитинства в музиці

                          минулого і сьогодення".

   Давайте пригадаємо скільки цікавих музичних творів 

для дітей та юнацтва було прослухано в попередні роки. співали пісні з українських дитячих опер, насолоджувалися

 балетною музикою за сюжетами літературних творів, пізнавали в інструментальних п'єсах "музичні характери" казкових персонажів - фантастичних гномів та ельфів, легкокрилих метеликів і пташок, кумедних клоунів.

     Німецький композитор Йоган Себастьян Бах започаткував традицію створення циклів педагогічного призначення.. Мабуть не існує юних піаністів , які б не виконували його поліфонічні п'єси. Збірка "Нотний зошит Анни-Магдалени Бах" - це родинний альбом німецького композитора. У ньому є твори інструментальні (менуети, полонези, марші) та вокальні (арії. хорали. речитативи). У деяких нотах пропущено середні голоси. Чому? Гадаєте , композитор забув їх дописати? Звісно , що ні. Учень мав їх заповнити самостійно - у рукописі трапляються сторінки, написані дитячим почерком (припускають, що ці рядки писали сини композитора).


    А.-М.Бах. Арія №20


     Бах був не лише неперевершеним композитором і виконавцем , а й вправним педагогом. Дуже обдарованими учнями виявилися його діти . Вони грали на музичних інструментах,  співали. для сімейного ансамблю Бах спеціально створював музику. 

     У спадщині Йозефа Гайдна, Вольфганга Амадея Моцарта, Людвига ван Бетховена - творців класичної сонати і симфонії - є сонатини , тобто маленькі сонати , які могли виконувати діти. Композитори писали невеличкі й нескладні твори, доступні музикантам - початківцям. Популярними були танці, насамперед менуети. Батько Моцарта, скрипаль Леопольд Моцарт, як і Б, навчав музики своїх дітей - доньку та сина-вундеркінда. з педагогічною метою він написав для маленького Вольфганга менует, який згодом увійшов у педагогічний репертуар.

     Продовжимо на наступному уроці , а зараз читайте підручник , слухайте музику. 
    Підручник тут     

     


9-а клас на 15.03.; 9-Б клас на 13. 03. 2024 р.

 Тема уроку:"Кінематограф : захопливе видовище".

       Мистецтво кіно синтетичне за своєю природою . Воно сполучає елементи інших мистецтв : літератури(сценарій, мова дійових осіб, текст від автора тощо); образотворчого мистецтва ( композиція , колорит, світлотінь); театру( гра акторів, мізансцени); музики( вокальна , інструментальна). У кінофільмі всі ці елементи інших мистецтв синтезуються ,тобто об'єднуються в єдине художнє ціле. 

     Кіно як вид мистецтва має свою особливу художню мову. Одним з найважливіших засобів кіномистецтва  є монтаж - поєднання окремих кадрів фільму  або звукових (музичних) треків до кінотвору в єдине ціле . За допомогою монтажу можна з'єднати кадри , зняті в різних місцях і в різний час, а також різноманітні звуки відповідно до задуму режисера. 

     З-поміж специфічних,  притаманних лише кінематографу прийомів створення художнього образу важливим є зйомка різних планів. Велике значення для втілення задуму режисера має ракурс зйомки - саме завдяки йому кіноглядач може споглядати зображення зверху , збоку, знизу, здалеку. з висоти пташиного лету або впритул тощо. 

     До специфічних  засобів виразності кінематографу належать різноманітні спецефекти.

     Упровадження кольору в кіно відбувалося повільніше, ніж впровадження звуку. Було  пройдено довгий шлях від розфарбовування кожного кадру вручну до загальноприйнятого зараз способу фіксації та відтворення бара на електронному носії. 

     Перший кольоровий фільм вийшов ще в 1922 році. Він був досить примітивним , із червоно-зеленою гамою кольорів ( без синього кольору) і тому не справив значного впливу на глядачів. Перший "повноцінно кольоровий" короткометражний фільм системи "Technikolor" під назвою "La Cucaracha" вийшов у 1934 році. а вже через рік з'явився перший повнометражний кольоровий фільм " Бекі Шарп ", від якого починається відлік ери кольорового кіно.


Одним з найвідоміших перших кольорових фільмів є кінокартина " Віднесені вітром".(1939, реж. Віктор Флемінг).


         
     Фільм завоював 8 премій "Оскар"(і дві почесні). Це найкасовіша стрічка в історії прокату в американському кінематографі. 
Читайте стор. 96-97 підручника.
Продовження на наступному уроці.
Підручник тут

     

воскресенье, 10 марта 2024 г.

5-а клас; 5-б клас на 12.03.2024 р.

      Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/ngd-bamo-nnd

     Тема уроку:"Музичні та хореографічні

                       ансамблі".

      Хореографічний ансамбль, як і музичний , має свої різновиди. Ансамблі народного , класичного естрадного , спортивного танцю відрізняються хореографічною мовою.

     

     Ви подивилися "Гопак " у виконання Національного академічного ансамблю танцю України імені Павла Вірського. В світі цей ансамбль називають "Восьме чудо світу".

   Музично-хореографічні ансамблі або ансамблі пісні і танцю - це самодіяльні або професійні колективи , в творчості яких поєднуються різні види мистецтв: музики, хореографія, елементи театралізації. Нерідко їх організову-ють при обласних філармоніях з метою збереження і поширення фольклору певного регіону.

     Послухайте цю пісню. 

     Музика Раймонда Паулса, вірші І. Рєзника "Золоте весілля".

     У різних країнах проводяться фестивалі й конкурси дитячих танцювальних ансамблів. Наприклад , один із найпрестижніших в Європі Міжнародний конкурс -
фестиваль"Танцювальний Олімп" для дітей і юнацтва проходить щорічно в Берліні (Німеччина). Він має на
меті підтримку юних талантів, розвиток хореографічного мистецтва.
     Запам'ятайте : Ансамбль(музичний і хореографічний) -
                              колектив людей, об'єднаних спільним 
                              спільним виконанням музики або 
                              танців; злагоджене виконання ; твори,
                              які виконуються колективом (ансамбле-
                              ва музика).
                              Віртуоз(звитяга, талант) - виконавець, 
                              який досяг високої технічної майстер-
                              ності.
                              Камерна музика(кімната) - вокальна, 
                              інструментальна та вокально-інстру-
                              ментальна музика, створена для вико-
                              нання малим складом музикантів у 
                              невеликих приміщеннях.
     Читайте підручник, дивіться відео, співайте пісню.
      Підручник тут


      


    
     

     

8-а клас на 13.03.; 8-б клас на 11. 03. 2024 р.

      Посилання на онлайн зустріч : https://meet.google.com/nwi-ruaw-ecu

     Тема уроку:"Секрети галантного стилю".

                          (продовження).

     

   Давайте у своїй уяві перенесімося на бал до французького короля Людовіка XV. У розкішній залі кавалери та дами танцюють повільний бальний танець.

     Яка ж музика звучить на балу?  Грає невеликий струнний ансамбль зі скрипок і віол. супровід виконує музикант, який сидить за інструментом , що за формою нагадує сучасний рояль. Але це не фортепіано , а його попередник - клавесин.

     Багато композиторів писали музику для цього інструмен-ту. Мелодії оздоблювалися мелізмами (прикрасами). Щоб грати з різноманітною динамікою , тогочасні майстри навіть створили дві клавіатури: форте і піано , на яких грали почер-гово. Інколи додавали третю клавіатуру (регістр), що імітувала тембри лютні , фагота тощо.

     З музикою для клавесина пов'язана творчість Франсуа Куперена . Його клавесинним мініатюрам притаманні ритми , галантні мелодії прикрашені орнаментикою , подібно до ювелірних живописних орнаментів рококо.

     Франсуа Куперен "Будильник".


     Жан Філіпп Рамо. Писав музику для тогочасного театру, що зумовило театральність його програмних театральних п'єс.

     Жан Філіпп Рамо "Тамбурін".


     Луї - Клод Дакен."Зозуля".

     Жан Батист Люллі "Гавот".

     Надзвичайного поширення в домашньому музикуванні освічених англійців набув різновид клавесина верджинел.

Англійські верджинелісти створили власну композиторську школу , до якої належали Вільям Берд, Генрі Перселл та ін.


     В Італії клавесин називали "чембало", у Німеччині "Кільфлюгель", у Франції - "Спінет".
     Продовжимо на наступному уроці.
Читайте підручник, слухайте музику.
 Підручник тут     
     



 



 

     

четверг, 7 марта 2024 г.

5-а клас ; 5-б клас на 08.03. 2024 р.

      Посилання на онлайн зустріч:https://meet.google.com/sbx-yxck-hhr

                Ансамбль : у єдності краса.

     Тема уроку :"Музичні та хореографічні

                            ансамблі".

     Хор і оркестр - це великі колективи музикантів. Коли ж виконавців менше, вони утворюють ансамбль- вокальний, інструментальний або вокально-інструментальний.

     Ансамблі зазвичай називають за кількістю виконавців:

двох - дует, із трьох - тріо. чотирьох - квартет, п'яти - квінтет і так далі. Музичні колективи з невеликою кількістю виконавців називають камерними ансамблями.

Залежно від складу виконавців розрізняють однорідний ансамбль (наприклад, поширений струнний) та змішаний, коли нструменти різних груп поєднуються. Камерна музика призначена для виконання в невеликих приміщен-нях.

     Камерна музика музика має значні можливості для передачі душевного стану людини. За популяризацію камерної музики вітчізняних композиторів ансамбль "Київські солісти" отримав звання "Посол української культури у світі".



     Ви послухали у виконанні камерного ансамблю "Київські солісти " П'яццола "Libertango".

     Невеликі за складом ансамблі насамперед традиційні струнні квартети й квінтети , мають обмежену гучність звучання . Тому грати таку камерну музику просто неба чи у не пристосованих для музикування приміщеннях складно, адже для цього потрібна відповідна акустика.

    Для музики мають важливе значення фізичні знання з акустики, резонансу. 

    Музична акустика - наука , що вивчає не лише фізичну природу звуків , але й закони сприйняття їх людиною.

    В естрадній музиці популярні вокальні дуети. 

     У ВІА учасники співають і одночасно акомпанують собі на електроінструментах . 


     Продовжимо на наступному уроці.
 

    

   

        

    

6-в клас на 08.03. 2024 р.

      

           Тема уроку:"Фантастичний пейзаж 

                   і сучасні екологічні тренди".

   Художники створюють фантастичні картини , захоплюючись нереальними сюжетами й необмеженими художніми можливостями для образів, що народжуються в уяві. На фантастичних пейзажах можна побачити безмежні простори Всесвіту, недоступні глибини океану, чудернацьку флору і фауну непізнаних планет. 

     У мистецтві умовно розрізняють фантастику і фентезі. Єднає ці жанри спільна риса : відображення подій і явищ нереального світу. Фантастика - сплав дива далеких світів і реальності, що передбачає можливість здійснення вигаданих ідей у майбутньому. Такі твори демонструють роботів , іно-планетян. кіборгів. космічну техніку. У фентезі казкові і міфологічні образи з минулого - ельфи, русалки, демони. кентаври та інші істоти - живуть у власному світі магії та чаклунства.

     
     
Який зв'язок між мистецтвом і наукою ? Відповідь - пов'язана з фантазією. виникла біоніка - наука , що вивчає наслідування природних форм у техніці. архітектурі, дизайні.


     Одним із перших зразків біоніки є винахід Леонардо да Вінчі, в уяві якого крила птаха перетворилися на літальну техніку.


     Біоарт демонструє "нову реальність" у мистецтві й перспективи біотехнологій. 

     Архітектурна біоніка в наш час стає окремим напрямом, що вбирає в себе все найкраще від живих прототипів. Бельгійський дизайнер Вінсент Каллебо спроєктував оригінальну форму енергозберігаючого хмарочосу із сонячними батареями на даху. Вежа-спіраль імітує подвійну структуру ДНК.

       Запам'ятайте: Біоніка (елемент життя ) - наука про вив -

                               чення біологічних систем і застосування

                               принципів організації живої природи в 

                               техніці, архітектурі, дизайні.

                               Біоарт - практика сучасного мистецтва з 

                               використанням живої матерії, біотехноло-

                               гій.

                               Фентезі - жанр мистецтва (літератури, кіно,

                                живопису тощо), зміст якого пов'язаний із 

                                вигаданим світом.

     Читати підручник, дивитися фото, відео.

     Підручник тут