Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/cpx-rnyx-biv
Тема уроку:"Світ дитинства в музиці
минулого і сьогодення".
Українським композиторам належить першість у започаткуванні жанру дитячої опери. Микола Лисенко створив три опери - казки на лібретто української письменниці Дніпрової Чайки , які розраховані на виконання дітьми різного віку : "Коза-дереза", "Пан Коцький" та "Зима і весна". Композитор використовує мелодії або інтонації українських народних пісень, танців, хороводів.
Продовжуючи традиції Миколи Лисенка, Кирило Стеценко звернувся до сюжетів українських казок і створив дві опери - "Івасик-Телесик" та "Лисичка, Котик і Півник". Цікаво , що композитор у творі для дітей застосовує прийоми оперної драматургії. Для характеристики маленького мандрівника Івасика використовується мелодія пісні "Пливе човен", супровід якої кожного разу змінюється. Такий прийом у музиці отримав назву лейтмотив - тема, що повторюється кілька разів у музичному творі.
Послухайте:
Кирило Стеценко. Опера "Лисичка, Котик та Півник"(фрагменти).
Упродовж часу музична мова постійно оновлювалася, набуваючи нових тембрів звучання. Наприклад, музика французьких композиторів Клода Дебюссі та Мориса Равеля.
У сюїті для фортепіано в чотири руки"Моя Матінка Гуска", що складається з п'яти п'єс , Моріс Равель мав намір відтворити образи дитинства. Фрагменти французьких казок використано як епіграфи до частин сюїти - своєрідних музичних портретів Сплячої красуні, Хлопчика - Мізинчика та інших. Згодом композитор оркестрував ці п'єси , створив на їх основі музику до балету.
Упродовж XX ст. і донині тема дитинства приваблює композиторів різних народів. Масштабний цикл п'єс для фортепіано "Мікрокосмос" створив угорський композитор Бела Барток.Збірки та альбоми п'єс для юних піаністів належать українським композиторам Роману Савицькому, Нестору Нижанківському, Валентину Сильвестрову, Жанні Колодуб та іншим. У популярному фортепіанному циклі Віктора Косенка є п'єси-пейзажі ("Дощик", "Пасторальна"), музичні картинки ("Не хочуть купити ведмедика", "Купили ведмедика"). Сучасні джазові ритми проникли в музику для дітей Геннадія Саська.
В. Косенко "24 п'єси для дітей". Г. Сасько "граємо джаз".
Читайте підручник , слухайте музику.
Комментариев нет:
Отправить комментарий