воскресенье, 31 октября 2021 г.

5а клас, 5б клас на 03. 11. 2021р.

 Тема уроку: "Історія народу в пісні".

     Пісня (поєднання поезії з музикою)- це найпоширенійший музичний жанр. Музична мова , мелодика народних пісень- поетичні і виразні. У них немає нічого зайвого або незначного- тому що мелодії кращих народних пісень є результатом удосконалення багатьма поколіннями народних співців найвиразніших мелодійних інтонацій. 

     Історичні пісні становлять поетично-пісенну біогрфію українського народу , ушановують імена славетних синів нашої Батьківщини. Передаючись від покоління до покоління , історичні пісні збереглися до сьогодні.

     У давнину творцем, хранителем і передавачем народної творчості у формі історичних пісень , дум, релігійних піснеспівів, також казок і переказів був:

                     Музикант сліпий співає

                     Інструмент свій обіймає.

                     Відчуваєш в серці жар?

                     Хто ж він є? Співець-кобзар.

     Кобзарське мистецтво- це  творча і виконавська майстерність кобзарів і бандуристів , що поєднує поезію, спів та інструментальну музику. Кобзарі - українські народні співці та музиканти , які супроводжують свій спів грою на кобзі( бандурі). Кобзарське мистецтво завжди пропагувало визвольні ідеі, визначалося демократизмом героїкою і глибоким ліризмом. 

     Народно-поетичний твір про історичне минуле , героїку. побут нашого народу називають думою. Вони існують з початку XVст. Виконували їх речитативом під супровід кобзи , ліри чи бандури.

     Однією з найтрагічніших сторінок історії нашого народу, що знайшла відображення у думах , було протистояння численним набігам на українські землі іноземних загарбників.

     Історичні пісні- твори присвячені історичним подіям або героям. Вони не лише розповідають про подвиги героїв , а й передають відтінки їх почуттів. "Пісня про Байду", " За Сибіром сонце сходить " та інші.

     Дуже цікава історія пісні "Засвіт встали козаченьки". За переказами її автором є легендарна піснярка з  Полтавщини Маруся Чурай. Вона склала цю пісню в день , коли її коханий вирушив із козаками в похід.

     Уважно послухайте і скажіть: про що саме співається в цій пісні?


     Як треба заспівати пісню , щоби зобразити її зміст та характер?
     Які засоби виразності ви помітили у цьому творі?
     Українські композитори у своїй творчості часто зверталися до народної пісні. З ім'ям М. Лисенка пов'язують становлення української національної опери. Опера "Тарас Бульба" за сюжетом повісті М. Гоголя є вершиною оперної творчості композитора. Опера починається з невеликого оркестрового вступу( інтродукції). 
Послухаємо інтродукцію та спробуємо почути в ній  знайомі мелодії.

     Слухаємо укр. нар. пісню"Ой на горі та й женці жнуть".



      Спробуємо проспіівати цю пісню.





7а клас. 7б клас на 02. 11. 2021р.

 Тема уроку:"Обробка народної пісні".

     Обробку народної пісні здійснювали багато композиторів. Послухаємо пісню "Гаю , гаю , зелен розмаю в оригіналі та в обробці, а потім поговоримо.



     Порівняйте ці два цвучання за планом на стор 52 підр. 

     Прочитати  та знати поняття обробка, гармонізація .обробка народної вокальної музики на стор. 50-51 підр.

Сьогодніми будемо співати пісню "Одна калина" муз. Р. Квінти, сл.В. Куровського. 


     Одним із найвідоміших вітчизняних композиторів , які вдало розкрили найкращі риси українського національного характеру в музиці , є М. Лисенко. В опері " Наталка Полтавка" думки й почуття героїв ( шляхетність, моральну чистоту,  духовну силу) автор розкриває через пісню.

     На стор. 53 підр. ознайомтеся з інформацією про однойменну кінооперу режисера І. Кавалерідзе.1936р.
Слухаємо і аналізуємо укр. нар. пісню" Сонце низенько".

     Народна пісня "Сонце низенько" - родинно-побутова. У ній оспівано кохання парубка та дівчини. Головне у взаєминах молодих людей - вірність і ніжність: хлопець називає дівчину серденьком , дівчина його - голубочком Їхні почуття глибокі , закохані не уявляють життя одне без одного. У пісні є характерні вигуки . пестливо -зменшувальні слова та інші засоби виразності.
Слухаємо арію Петра з опери "Наталка Полтавка у виконанні О. Пономарьова.

     Порівняйте два різних виконання пісні "Сонце низенько" за планом зі стр. 52 підр. 



6а клас, 6б клас на 04.11.2021р.

 Тема уроку:" Хорова музика".

     Ми часто чуємо вислів: співати хором- це справжнє мистецтво. Коли ж розпочалася історія хорового виконання?

     У Стародавній Греції музика звучала в театральних виставах, а декламація змінювалася співом хору. (Розгляньте ілюстрацію на стор.58 підр.)

     Голоси співаків розрізнили за висотою звучання- регістрами: netoide- високі, mesoide- середні, iroide- низькі. 

     За часи Раннього Середньовіччя в кожній церкві були хори півчих. Відомо, що до епохи Відродження професійне хорове виконавство було пов'язане тільки з церквою.

     У ранній хоровій церковній музиці був поширений  "знаменний  розспів".(тому що ноти в той час називалися "знамена" або "крюки").

     У XIV- XV ст. почав розвиватися багатоголосний спів. Мелодію, яку виконували співаки називали хоровою партією. 

     У XVII - XVIII з'явився усталений розподіл голосів у хорі на чотири основні партії: дисканти, альти , тенори, баси.

     З того часу хор стає учасником опери. З'являються світські капели , розвиваються жанри ораторія, кантанта , хоровий концерт тощо.

Прочитайте правило на стор.59 підр.

У підручнику стоїть питання : " А чи популярна хорова музика сьогодні7 Для того, щоб відповісти на це питання , давайте послухаємо сучасні хорові композиції.

     "Свят"("Sanctus") та "Завжди з тобою"(Alwaus with You")

у виконанні хору хлопчиків "Libera"(Лондон).

Про цей хор прочитайте на стор.60 підр. 

Слухаємо.





     Проаналізуйте прослухані твори за планом на стор. 60 підр.
     Прослухайте пісню П. Батюка на слова С. Черкасенка" Тихо над річкою".

     Розгляньте ілюстрації на стор . 62, 63 підр. 


        Спробуємо заспівати цю пісню.



   

пятница, 29 октября 2021 г.

8- а клас , 8-б клас на 01. 11. 2021р.

 Тема уроку: " Лицарський кодекс честі".

     Чимало подій давніх легенд і казок відбувається саме в середньовічних замках.  Найвідоміші з них- легенди про короля Артура, Робіна Гуда , Тристана та Ізольду, пісня про Роланда, інші твори , з яких ми дізнаємося про життя та подвиги доблесних лицарів. 

     Лицарем називали воїна на коні з важким озброєнням  і спорядженням , який був захисником усіх , хто цього потребував. Риси лицарства виховували з дитинства. Посвячення в лицарі було не простим ритуалом - він складав присягу в храмі , біля вівтаря , даючи обітниці честі й вірності, а священик благословляв меч майбутнього лицаря. Лицарський кодекс честі наказував бути хоробрим , шляхетним , вірним  обов'язку , великодушним , благородним. 

     Розгляньте ілюстрації на стор 46-47 підр. та визначте особливості костюмів персонажів. 


     Майже всі лицарські турніри та подвиги присвячувались Прекрасній Дамі. Ідеалом лицарства був святий Георгій Победоносець, який врятував її від злого чудовиська. 

     Лицарі виходили на бій (під час турніру або війни) , закуті в лати та інші обладунки. і їх практично не можна було впізнати . Розппізнавальними знаками лицарів були яскраві герби. Кожен герб являв собою " візитівку , своєрідне " обличчя" роду. Знаки на лицарських щитах мали різноманітну форму: смуг, квадратів, ромбів, трикутників. Із часом зображення  набули символічного значення. Наприклад, зображення мосту або башти свідчили про те , що засновник роду відзначився під час захоплення відповідно ворожего мосту чи башти. Дельфін означав заслуги мореплавця, цап уособлював стійкість, швидкість дій, книжка- ученість. 
     Середньовічні герби "розповідали" не тільки про подвиги, а й про безслав'я, промахи та вади їхніх власників. 
     Розгляньте зразки гебів на стор. 48 підр. Зверніть увагу на їхню форму. Спробуйте "розшифрувати" зміст зображень.

Подивіться уривок з балету С. Прокоф'єва "Ромео і Джульєтта", "Танець лицарів".

     Зверніть увагу на важкість музики. Вона як весь романський стиль .
     Спробуйте створити герб своєї родини. 
     Читайте підручник стор.46-49.













среда, 20 октября 2021 г.

6-а клас; 6-б клас на 21.10.2021р.

                        Тема уроку :" Звучить романс".
     Поезія і музика беруть початок з одного джерела- з душі людини , з глибинного світу її почуттів. Інакше хіба могло б виникнути таке диво , як пісня , та ще й лірична? Радісна й журлива , сповнена тривоги і мрій про щастя , вона стала постійним супутником людини.
       Термін "романс" виник в Іспанії . Спершу так називали світську пісню, що виконувалася рідною, романською( іспанською) , не латинською мовою, обов'язковою на ті часи в церковному співі. Згодом цей термін поширився у країнах Західної Європи і закріпився за музично- поетичними творами для голосу з інструментальним супроводом.
       Роздивіться репродукції на стор. 48 та 49 підр. 
       У західноєвропейській музиці XIXст. з'явилися перші вокальні цикли Л. ван Бетховена, Ф. Шуберта Р. Шумана. Вони ознаменували новий етап у ровитку образно- тематичної сфери романсу і визначили появу циклів пісень та романсів (пригадайте "Прекрасну мельниківню").
        В Україні вперше до цього жанру звернувся композитор Д. Бортнянський. Коріння українського романсу сягає одноголосних пісень без інструментального супроводу в їхніх найкращих лірико-драматичних зразках. Розквіт у XVIIIст.-першій половині XIXст. ліричної поезії , захоплення інструментальною музикою , зокрема грою на бандурі , гітарі, гуслях, фортепіано, сприялиформуванню пісні з акомпонементом. Термін пісня-романс найбільш відповідає сутності жанру, що став перехідним від народної ліричної пісні до романсу.
        У XIXст. романс став самостійним та улюбленим видом творчості поетів і композиторів. Романсовий вірш- це невелика лірична поезія , строфічна , з наспівною інтонацією. Мелодія романсу пов'язана з текстом і передає не тільки загальний характер а й ритмоінтонацію поетичного твору. Скарбницю світової вокальної лірики не можна уявити без музики М. Глінки на вірші О. Пушкіна, М. Лисенка , Т. Шевченка.
         
        Романс(ісп.romance-романський )- одноголосний камерний вокальний твір з інструментальним супроводом , який виникв в Іспанії та набув поширення в інших країнах.
         На межі XIX-XXстоліть романс поширився в українській ліриці ( Леся Українка, Агатангел  Кримський та інші). 
        На початку та в середині XX стліття всесвітньо відомими стали українські пісні -романси  " В саду осіннім айстри білі" (музика і слова народні ), " Черемшина " (музика Василя Михайлюка, слова Миколи Юрійчука), " Квітка з полонини"( музика і слова Романа Савицького) та інші.
        В українській музиці романси іще називають "солоспівами", що означає пісня, призначена для сольного виконання.
        Характерні риси жанру романс прочитайте на стор.50 підр.
  Послухайте укр. нар пісню "Місяць на небі".

       На стор. 51 підр. прочитайте про Дмитра Михайловича Гнатюка.
Послухайте у його виконанні романс "Черемшина".

На 51стор. підр. прочитайте про Анатолія Борисовича Солов'яненка . У його виконанні прослухайте романс "Не щебечи соловейку".

  Проаналізуйте ці твори за планом на стор51 підр. 
Сьогодні ми будемо розучувати пісню " Музика землі " слова і музика А. Житкевича. 

Пробуйте співати і просто з супроводом.
Відповідай на питання на стор. 53 підручника.

вторник, 19 октября 2021 г.

5-а клас; 5-б клас 20.10.2021р.

 Тема уроку: "Як розповідає музика?"

    Якщо ми заспіваємо колискову пісню голосно , чи буде це відповідати характеру пісні?  Якщо пісню яку ми вивчили на попередньому уроці "Наша шкільна країна" ми заспіваємо дуже тихо , чи захотілося б нам змінити такий спів? Отже сьогодні ми з'ясуємо таємницю тихих і гучних звуків.

     Давайте повторимо які ми вже знаємо засоби музичної виразності.

         1.Мелодія.

         2.Тембр (окраска ) мелодії.

         3. Лад ( мажор, мінор).

         4. Темп, ритм.(швидко, повільно, помірно).

    Отже, у музиці є ще один засіб виразності , що допомагає композиторові передати настрій та характер свого твору.

    Спробуйте простукати звуки , що імітують наближення вершника,- тихо, дещо гучніше , гучно, дуже гучно. 

    Чи звернули ви увагу , що чим гучніше ми стукали , тим більше зусиль нам доводилося докладати? Сила звучання і є гучністю- дуже важливим елементом у світі музичних звуків. Зміну гучності звуків у музиці називиють динаміка.

    Динаміка- це сила звуку , гучність музичного звучання. Вона є важливим елементом музичної мови. 

    Музика , як і людська мова , наповнена розмаїттям звукових відтінків. Чим більше таких відтінків , тим вона виразніша. Такі звукові відтінки називають дінамічними. Дінамічні відтінки - це своєрідні фарби , що розфарбовують музику в різні кольори: 

              f-форте ( голосно);

              ff- фортіссімо(дуже голосно);

              p-піано( тихо);

              pp- піаніссімо(дуже тихо);

    Динаміка може поступово збільшуватися або зменшуватися. Такий поступовий перехід від f до p і навпаки називають крещендо f >p та дімінуендо p< f.

    На попередніх уроках ми з'ясовували , що між музикою та уншими видами мистецтва існує зв'язок. Розглянте репродукції картин І. Айвазовського "Спокійне море" та " Бій брига "Меркурій".



Що зображено на цих картинах? Чи однаково виглядає море на них?
На вашу думку, чи однаковою є сила морських хвиль, зображених тут? Які динамічні відтінки можуть передати їх силу?
     Він" був створений зі сталі та золота : сталь у його руках , золото - в серці",- так писав композитор Й. Гофман про видатного російського музиканта С. Рахманінова.Завдяки міцним і віртуозним , наче й справді "сталевим " рукам , він зажив слави геніального піаніста-композитора. А щире і чутливе серце зробило цого виконавську й композиторську майстерність усесвітньо відомою. 
     Перебуваючи в Україні , С. Рахманінов познайомився з поетичною спадщиною Т. Шевченка і створив кілька вокальних творів на його вірші. Музика Рахманінова відображає найрізноманітніші настрої та завжди хвилює слухача , вражаючи глибиною почуттів , мелодійністю. 
     Як і в образотворчому мистецтві , музика виражає зміну почуттів через зміну динамічних відтінків. На прикладі одного з творів  С. Рахманінова ми зможемо відчути динамічну виразність музики. 
     Прелюдія(прелюд) означає вступ. Це невелика інструментальна п'єса, що спочатку була вступом до основного музичного твору. 
      Прелюдія соль мінор С. Рахманінова побудована на контрастному зіставленні суворого , грізного і маршового руху , що неухильно наростає , із мрійливою лірично-співучою серединою.
      Послухайте Прелюдію і скажіть : чи повторюється мелодія , а якщо так - то скільки частин у цьому творі?
       Слухаємо Прелюдію для фортепіано № 5 С. Рахманінова.





        Порівняйте гучність звучання музики на початку, у середині та наприкінці музичного твору. 
        Які засоби виразності маж ця Прелюдія: лад, гармонію,темп. регістр?

       Послухаємо пісню Г.Гладкова"Пісня про чарівників".



             Спробуємо заспівати разом із співаками.














понедельник, 18 октября 2021 г.

7- а клас, 7-бклас-19.10 2021р.



 Тема уроку: " Інструментальні перевтілення.

                         Електронне аранжування".

   На попередньому уроці ми познайомилися з поняттям  хорове аранжування. Послухайте зараз хор дівчат -полонянок з опери О. Бородіна " Князь Ігор" 


  Хор дівчат- полонянок " Улетай на крыльях ветра" з опери О. бородіна " Князь Ігор" приваблює сучасних виконавців щирістю, мелодійністю та ліризмом.

Прочитайте сюжет опери на стор. 39 підр.  Тамже ознайомтеся з "музичним портретом" композитора О. Бородіна.
Послухаємо цей  фрагмент з опери в іншому виконанні.


Як змінилася композиція твору завдяки інструментальному перевтіленню? Проаналізуйте засоби музичної виразності прослуханого. Додайте по 3-5 слів до кожного поняття у логічному ланцюзі аранжування-аранжування академічної музики- хорове аранжування, щоби докладніше пояснити ці поняття.
Переглянемо фрагмент Адажіо з балету П. Чайковського " Лебедине озеро" в академічному виконанні.

Висловіть враження про побачене. 


Послухаємо інші варіанти.



    Проаналізуйте прослухане за планом на стор. 40 підр.
Розучимо пісню "Куди зника дитинство" (муз. О. Зацепіна, сл. Л. Дербеньова).
   
   


                                                                                                                                                                           Завдання: Знайти в інтернеті відеозапис балету "Лебедине озеро" у постановці сучасного хореографаР. Поклітару. . звернути увагу на оригінальність мови сучасного танцю для втілення музичних образів П. Чайковського.                                                                                                                                                 




9-а клас 19.10; 9-б клас 20.10. 2021р.

Тема уроку" Модернізм: долаючи стереотипи".

XX століття позначилося двома світовими війнами, спалахами геноциду й виникненням тоталітарних режимів і водночас - стрімким розвитком науки , який , у свою чергу , змінив уявлення про простір і час. Досягнення минулого , здавалося , втратили своє первинне значення , і людина мусила самотужки протистояти всім викликам часу.
Усе це , звичайно , не могло не вплинути на культуру й мистецтво, у яких з'явилася велика кількість нових шкіл і напрямів. Вони часто не визнавали одне одного, боролись, виникали і зникали , але попри все в них була одна спільна риса: усі вони перебували в пошуках новітніх засобів і технічних прийомів для втілення внутрішнього світу сучасника.
  Добро і зло, щастя і горе, війна і мир, любов і ненавість , урбанізоване місто і незаймана природа- такий широкий діапазон тем мистецтва XX століття . 
  Художні напрями течій, педставники  яких виступали за радикальне оновлення мови мистецтва , отримали назву авангардизм.
  Його часто називають елітарним, незрозумілим. 
З-поміж великої кількості художніх течій авангардизму виділяються абстракціонізм, кубізм, сюрреалізм, футуризм. експресіонізм та ін.
  Абстракціоніст  Василь Кандінський головним у мистецтві вважав його духовний зміст, а основним вираженням цього змісту зробив комбінацію безпредметних форм .


  Голландець Піт Мондріан передавав враження від навколишнього світу і його осмислення засобами чіткої геометричної структури , що утворюється за допомогою ліній , які перетинаються під прямим кутом . Квадратні та прямокутні площини він тонував лише трьома основними кольорами : червоним , жовтим , синім- або ахроматичними - білим і чорним. Цей новий художній напрям неопластицизм базувався на доктрині " мистецтва чистої пластики".

  Останній ступінь розриву з дійсністю -поява суперматизму.
що став одним з різновидів геометричної абстракції. Суперматичні композиції складаються з різнокольорових площин , що мають форму квадрата, пямокутника, кола, хреста. Цей напрям започаткував Казимир Малевич. 



Шановні учні . Продовжимо на слідуючому уроці. Читати підручник стор. 42-44. Розглянути репродукції картин.