Тема уроку: "Історія народу в пісні".
Пісня (поєднання поезії з музикою)- це найпоширенійший музичний жанр. Музична мова , мелодика народних пісень- поетичні і виразні. У них немає нічого зайвого або незначного- тому що мелодії кращих народних пісень є результатом удосконалення багатьма поколіннями народних співців найвиразніших мелодійних інтонацій.
Історичні пісні становлять поетично-пісенну біогрфію українського народу , ушановують імена славетних синів нашої Батьківщини. Передаючись від покоління до покоління , історичні пісні збереглися до сьогодні.
У давнину творцем, хранителем і передавачем народної творчості у формі історичних пісень , дум, релігійних піснеспівів, також казок і переказів був:
Музикант сліпий співає
Інструмент свій обіймає.
Відчуваєш в серці жар?
Хто ж він є? Співець-кобзар.
Кобзарське мистецтво- це творча і виконавська майстерність кобзарів і бандуристів , що поєднує поезію, спів та інструментальну музику. Кобзарі - українські народні співці та музиканти , які супроводжують свій спів грою на кобзі( бандурі). Кобзарське мистецтво завжди пропагувало визвольні ідеі, визначалося демократизмом героїкою і глибоким ліризмом.
Народно-поетичний твір про історичне минуле , героїку. побут нашого народу називають думою. Вони існують з початку XVст. Виконували їх речитативом під супровід кобзи , ліри чи бандури.
Однією з найтрагічніших сторінок історії нашого народу, що знайшла відображення у думах , було протистояння численним набігам на українські землі іноземних загарбників.
Історичні пісні- твори присвячені історичним подіям або героям. Вони не лише розповідають про подвиги героїв , а й передають відтінки їх почуттів. "Пісня про Байду", " За Сибіром сонце сходить " та інші.
Дуже цікава історія пісні "Засвіт встали козаченьки". За переказами її автором є легендарна піснярка з Полтавщини Маруся Чурай. Вона склала цю пісню в день , коли її коханий вирушив із козаками в похід.
Уважно послухайте і скажіть: про що саме співається в цій пісні?
Як треба заспівати пісню , щоби зобразити її зміст та характер?
Слухаємо укр. нар. пісню"Ой на горі та й женці жнуть".
Спробуємо проспіівати цю пісню.
Комментариев нет:
Отправить комментарий