среда, 20 октября 2021 г.

6-а клас; 6-б клас на 21.10.2021р.

                        Тема уроку :" Звучить романс".
     Поезія і музика беруть початок з одного джерела- з душі людини , з глибинного світу її почуттів. Інакше хіба могло б виникнути таке диво , як пісня , та ще й лірична? Радісна й журлива , сповнена тривоги і мрій про щастя , вона стала постійним супутником людини.
       Термін "романс" виник в Іспанії . Спершу так називали світську пісню, що виконувалася рідною, романською( іспанською) , не латинською мовою, обов'язковою на ті часи в церковному співі. Згодом цей термін поширився у країнах Західної Європи і закріпився за музично- поетичними творами для голосу з інструментальним супроводом.
       Роздивіться репродукції на стор. 48 та 49 підр. 
       У західноєвропейській музиці XIXст. з'явилися перші вокальні цикли Л. ван Бетховена, Ф. Шуберта Р. Шумана. Вони ознаменували новий етап у ровитку образно- тематичної сфери романсу і визначили появу циклів пісень та романсів (пригадайте "Прекрасну мельниківню").
        В Україні вперше до цього жанру звернувся композитор Д. Бортнянський. Коріння українського романсу сягає одноголосних пісень без інструментального супроводу в їхніх найкращих лірико-драматичних зразках. Розквіт у XVIIIст.-першій половині XIXст. ліричної поезії , захоплення інструментальною музикою , зокрема грою на бандурі , гітарі, гуслях, фортепіано, сприялиформуванню пісні з акомпонементом. Термін пісня-романс найбільш відповідає сутності жанру, що став перехідним від народної ліричної пісні до романсу.
        У XIXст. романс став самостійним та улюбленим видом творчості поетів і композиторів. Романсовий вірш- це невелика лірична поезія , строфічна , з наспівною інтонацією. Мелодія романсу пов'язана з текстом і передає не тільки загальний характер а й ритмоінтонацію поетичного твору. Скарбницю світової вокальної лірики не можна уявити без музики М. Глінки на вірші О. Пушкіна, М. Лисенка , Т. Шевченка.
         
        Романс(ісп.romance-романський )- одноголосний камерний вокальний твір з інструментальним супроводом , який виникв в Іспанії та набув поширення в інших країнах.
         На межі XIX-XXстоліть романс поширився в українській ліриці ( Леся Українка, Агатангел  Кримський та інші). 
        На початку та в середині XX стліття всесвітньо відомими стали українські пісні -романси  " В саду осіннім айстри білі" (музика і слова народні ), " Черемшина " (музика Василя Михайлюка, слова Миколи Юрійчука), " Квітка з полонини"( музика і слова Романа Савицького) та інші.
        В українській музиці романси іще називають "солоспівами", що означає пісня, призначена для сольного виконання.
        Характерні риси жанру романс прочитайте на стор.50 підр.
  Послухайте укр. нар пісню "Місяць на небі".

       На стор. 51 підр. прочитайте про Дмитра Михайловича Гнатюка.
Послухайте у його виконанні романс "Черемшина".

На 51стор. підр. прочитайте про Анатолія Борисовича Солов'яненка . У його виконанні прослухайте романс "Не щебечи соловейку".

  Проаналізуйте ці твори за планом на стор51 підр. 
Сьогодні ми будемо розучувати пісню " Музика землі " слова і музика А. Житкевича. 

Пробуйте співати і просто з супроводом.
Відповідай на питання на стор. 53 підручника.

Комментариев нет:

Отправить комментарий