Тема уроку:" Модернізм : у пошуках гармонії та краси".
У розмаїтті мистецтва модернізму одні митці прагнули декоративнопереосмислити естетичні ідеали та погляди на закони творчості , інші - творили світлі життєві образи, оспівуючи красу природи, жвночу вроду, кохання тощо. Чимало художників ідеалізували й романтизували дійсність.
Своєрідною візитівкою українського художника Андрія Коцки є низка жіночих портретів гуцулок та верховинок. Його відрізняє оригінальний і впізнаваний стиль письма , яскравий і неповторний колорит.
У портретах італійського художника Амадео Модільяні звучить тема людської краси, трепетної натхненності й ніжності. Незважаючи на зовнішню бездіяльність і відсутність міміки зображуваних, вони сповнені особливої плавної грації та виразності.
Розгляньте репродукції на стор.56 підручника . Які думки виникають у вас при розгляді іх.
Жіночі образи Тетяни Яблонської та Зінаїди Серебрякової різні, але однаково наповнюють душі глядачів спокоєм , натхненням , радістю та чистотою.
Яскравим та енергійним постає перед нами живопис Миколи Реріха : то він " гримить" пурпурними, червоними , помаранчевими тонами, то стелиться оксамитовими звуками синього, фіолетового, блакитного, то чорного кольору. Розгляньте репродукції на стор. 57 підручника.
Тепло і сонце, оксамитове різнобарв'я природи випромінюють картини українських художників Йосипа Бокшая, Адальберта Ерделі, Федора Манайла(стор 58).
Багато митців XXстоліття намагалися у своїй творчості звертатися до "вічного і нетлінного"- любові, добра , людського щастя, пробуджувати в людях надію.
У музичному мистецтві виникає напрям . який отримав умовну назву неокласицизм ( у перкладі з грецької нео-означає "новий"). Він узагальнено відображав прагнення композиторів повернутися до гармонійності , зрозумілості музики минулого- бароко, класицизму, романтизму. Водночас у намаганні передати динамізм і контрасти сучасності композитори цього напряму використовували новітні мовні засоби, складні гармонії, загострені ритми. Неокласицизм певною мірою відобразився в музиці багатьох композиторів XXстоліття.,
Центральна фігура симфонії " Гармонія світу" Пауля Гіндеміта-астроном і математик Йоган Кеплер, який відкрив найвжливіші закони руху планет , автор знаменитого трактату "Гармонія світу".
В симфонії три частини . Перша частина -це втілена за допомогою інструментів гармонія музичних співзвуч, що відображає гармонію небесних сфер. Повільна друга частина - гармонія людського мікрокосму, гармонія душі і тіла, заснована на гармонії чисел. Третя частина - це вища гармонія мікрокосму ,що здійснюється рухом планеті народжує музику сфер.
Послухаємо фрагменти з симфонії.
Розгляньте репродукції литовського художника Мікалоюса Чюрльоніса на стор.59 підручника. Розглядайте репродукції слухаючи його музику.
Сергій Прокоф'єв також певний час працював у неокласичному стилі. Один з його творів Симфонія № 1 "Класична". Перша частина схожа на сцену з дитячого балету , казки.
Продовження на слідуючому уроці.