понедельник, 15 ноября 2021 г.

9-а клас на 16.11.2021р. 9-бклас на 17.11. 2021р.

 Тема уроку:" Модернізм : у пошуках гармонії та краси".

     У розмаїтті мистецтва модернізму одні митці прагнули декоративнопереосмислити естетичні ідеали та погляди на закони творчості , інші - творили світлі життєві образи, оспівуючи красу природи, жвночу вроду, кохання тощо. Чимало художників ідеалізували й романтизували дійсність. 

     Своєрідною візитівкою українського художника Андрія Коцки є низка жіночих портретів гуцулок та верховинок. Його відрізняє оригінальний і впізнаваний стиль письма , яскравий  і неповторний колорит. 

     У портретах італійського художника Амадео Модільяні звучить тема людської краси, трепетної натхненності й ніжності. Незважаючи на зовнішню бездіяльність і відсутність міміки зображуваних, вони сповнені особливої плавної грації та виразності.

     Розгляньте репродукції на стор.56 підручника . Які думки виникають у вас при розгляді іх.

     Жіночі образи Тетяни Яблонської та Зінаїди Серебрякової різні, але однаково наповнюють душі глядачів спокоєм , натхненням , радістю та чистотою.

     Яскравим та енергійним постає перед нами живопис  Миколи Реріха : то він " гримить" пурпурними, червоними , помаранчевими тонами, то стелиться оксамитовими звуками синього, фіолетового, блакитного, то чорного кольору. Розгляньте репродукції на стор. 57 підручника.

     Тепло і сонце, оксамитове різнобарв'я природи випромінюють картини українських художників Йосипа Бокшая, Адальберта Ерделі, Федора Манайла(стор 58).

     Багато митців XXстоліття намагалися у своїй творчості звертатися до "вічного і нетлінного"- любові, добра , людського щастя, пробуджувати в людях надію.

     У музичному мистецтві виникає напрям . який отримав умовну назву неокласицизм ( у перкладі з грецької нео-означає "новий"). Він узагальнено відображав прагнення композиторів повернутися до гармонійності , зрозумілості музики минулого- бароко, класицизму, романтизму. Водночас у намаганні передати динамізм і контрасти сучасності композитори цього напряму використовували новітні мовні засоби, складні гармонії, загострені ритми. Неокласицизм певною мірою відобразився в музиці багатьох композиторів XXстоліття.,

     Центральна фігура симфонії " Гармонія світу" Пауля Гіндеміта-астроном і математик Йоган Кеплер, який відкрив найвжливіші закони руху планет , автор знаменитого трактату "Гармонія світу". 

     В симфонії три частини . Перша частина -це втілена за допомогою інструментів гармонія музичних співзвуч, що відображає гармонію небесних сфер. Повільна друга частина - гармонія людського мікрокосму, гармонія душі і тіла, заснована на гармонії чисел. Третя частина - це вища гармонія мікрокосму ,що здійснюється рухом планеті народжує музику сфер.

     Послухаємо фрагменти з симфонії.


     Розгляньте репродукції литовського художника Мікалоюса Чюрльоніса на стор.59 підручника. Розглядайте репродукції слухаючи його музику.


     Сергій Прокоф'єв також певний час працював у неокласичному стилі. Один з його творів Симфонія № 1 "Класична". Перша частина схожа на сцену з дитячого балету , казки.



Продовження на слідуючому уроці.

суббота, 13 ноября 2021 г.

8-а клас, 8-б клас на 15. 11. 2021р.

 Тема уроку:" Колорит середньовічного міста".

      На вулицях середньовічного міста часто можна було зустрічати  мандрівних музикантів. Вони виконували пісні під акомпанемент скрипки, арфи або лютні, твори передавалися від покоління до покоління. Мандрівних акторів - музикантів у різних країнах називали трубадурами, труверами, міннезінгерами , менестрелями, скоморохами. Вони мандрували Європою, переходячи від міста до міста, від замку до замку, і розважали публіку: співали пісні, розповідали старовинні легенди й дивовижні історії, які часто запозичували в мандрівних лицарів.


     Пісні були одноголосні, ритм визначався в першу чергу ритмом вірша , роль музичних інструментів зводилася переважно до виконанная вступів , інтерлюдій, постлюдій. У репертуарі музикантів були релігійно- моральні притчі, сатиричні пісні , військові балади тлщо. Значне місце в їхній пісенній творчості посідала любовна лірика. Пісні мандрівних музикантів про кохання романською мовою отримали назву романси. Це були одночасно і пісні , і речитативи, і мімічні танці, що виконувались у супроводі музичного інструмента (найчастіше це була іспанська гітара). Саме в Іспанії з'явилися перші збірки романсів, що так і називалися -"романсеро".
     Як ви думаєте якою може бути мелодія до поезії відомого міннезінгера Вальтера фон дер Фогельвейде?
                      Я твій в дні щастя й дні біди.
                      Нікого іншого не жди.
                      Тебе замкнув я в моєму серці, 
                      А ключик зник , хто й зна куди. 
                      Лишайся в серці назавжди.
     Одним з найвідоміших німецьких міннезінгерів ("співаків любові") є Тангейзер. Існує легенда про незвичайну долю цього митця , яку переказав німецький поет Генріх Гейне . Тангейзер був лицарем -поетом, який вірушив до Риму, щоб попросити в Папи відпущення гріхів. Папа ввідмовив йому , сказавши, що він грішник і може сподіватися на милість Господа лише тоді , коли посох ,на який він спирається , пустить зелені паростки. Однак на третій день після цього палиця випустила зелене листя. Папа розіслав гінців у всі сторони світу, щоб повернути Тангейзера. Але й сліду поета не стало...
     Історії про лицарські турніри , зокрема легенди про Тангейзера захопили уяву німецького композитора Ріхарда Вагнера, , який написав однойменну оперу. Один із центральних епізодів твору розповідає про музичний турнір лицарів- співаків, який проводили на честь принцеси Єлизавети. Оголосили тему змагання : благородні лицарі мають розповісти про своє кохання до прекрасної Єлизавети . Звучать прекрасні гімни любові... 
     Послухайте Увертюру до опери "Тангейзер" Ріхарда Вагнера.

     Чимало давніх легенд і казок стали підгрунтям для визначних музичних творів . Один із таких шедеврів - опера Петра Чайковського " Іоланта". У ній композитор переповідає музичною мовою історію про дивовижне прозріння сліпої Іоланти - доньки корля Провансу(Франції). Події легенди відбуваються в замку.
     Короткий зміст опери прочитайте на стор.58 підручника.
     Інтродукція опери змальовує слухачеві образ темряви і страждання Іоланти. У своєму Аріозо("Чому я раніше не знала суму , ні гіркоти , ні сліз?") Іоланта , яка зустрічала лицаря , збентежена : вона відчуває існування якоїсть таємниці, що приховують від неї.

     Ви прослухали Аріозо Іоланти.

     Дует Іоланти і Водемона.
     Наприкінці уроку послухайте пісню Н. Май. "Казка про кохання"











7-а клас, 7-б клас на 16.11.2021р.

 Тема уроку:" Фольклор і сучасна стилізація".

     Існує повір'я, що папороть розцвітає лише раз на рік і той , хто знайде квітку , стане щасливим. Тому люди здавна шукали квітучу папороть у ніч напередодні Івана Купала.

     Якщо вам цікаво дізнатися більше про цю легенду і композитора , який зобразив її в опері , запрошую на купальські свята.

     Народна музика грунтується на історичних традиціях та обрядах, передається в усній формі - поезіях, піснях та інших видах мистецтва.          

     Розгляньте схему на стор. 60 підручника. Назвіть складові фольклору.

     Ознайомтеся з переліком виконавців фольклору на стор. 61 підручника. Чи всі назви ви зрозуміли?

     Серед композиторів , завдяки стилізаціям яких фольклорні твори набули нового звучання , слід згадати українського митця Є. Станковича , який написав оперу , основою для сюжета якої стала традиція відзначення слов'янами свята Івана Купала.

     Цю незвичайну фольк-оперу створено за мотивами повістей М. Гоголя, матеріалами національного фольклору, героїчного епосу і народних обрядів України.

Послухайте уривки з фольк-опери.





     Проаналізуйте почуте за планом зі стор. 62 підручника.

     Порівняйте образи , які постали у вашій уяві під час слухання фольк-опери Є, Станковича з образами картини Г. Семирадського" Ніч напередодні Івана Купала".( стор.62 підручника).

     Послухайте пісню " Ой на Івана, та й на Купала у виконанні Театру Пісні "Джерела". 


     Загугліть такі поняття : 

      стилізований фольклор, акин, ашуг, гусляр, кобзар, кюйши, леутар, менестрель. (напам'ять вчить не треба, але потрібно розуміти ).
     Розучуємо укр. нар. пісню" Чом ти не прийшов". Текст пісні на стор. 64-65 підручника.


     
Розгляньте репродукції творів образотворчого мистецтва на стор.64-65 підручника. Яка з них найкраще ілюструє прослухану пісню?

5-а клас, 5-бклас на 17.11.2021р.

 Тема уроку: " Пісня живе серед нас".

     Українська пісня - це душа народу. Пісня завжди була надзвичайним духовним скарбом українців. Пропоную вам цікаву фольклорну експедицію , мета якої - дізнатися про українські народні пісні, поширені в побуті.

     Пісня - це невідємна складова самого життя , засіб спілкування між людьми. пісня - це велике мистецтво. 

     Україна здавна славетна своїми піснями. Народна пісня виникла за часів сивої давнини та розвивалася паралельно із трудовими процесами і людським мисленням , відображала життя . побут і світогляд наших предків. Усе розмаїття життя людини відтворюється у побутових піснях. 

     Побутові пісні- це пісні, у яких виражено почуття , переживання та думки людини, пов'язані з її особистим життям та життям усього народу. Виокремлюють козацькі, дитячі, колискові, ліричні, жартівливі. кріпацькі та інші пісні.

     Колискові- повільні пісні для заколисування дитини. Музика колискової має спокійну та лагідну мелодію, заколисуючий ритм, уповільнений темп. 

     Послухаємо колискову пісню.


          

     У ліричних піснях оспівується кохання. краса рідної землі, біль розлуки, горе сирітства, сімейні злагоди і незгоди.

     Послухаємо ліричні пісні.


     Жартвливі пісні- це дотепні , гумористичні твори про смішне , комічне в житті, про вади людського характеру, які зображено доброзичливо.
     Послухайте жартівливу пісню.

     З історією козацтва пов'язане виникнення козацьких пісень. У них оспівано козацькі походи , тугу за родиною та Батьківщиною, нелегку долю в полоні.
     Серед багатьох українських народних пісень є пісні , що набули надзвичайної популярності не тільки в Україні, а й за її межами.
     Саме з такою піснею ми познайомимся сьогодні. " Їхав козак за Дунай" С. Климовського , у якій висвітлено події , що сталися в Україні у XVIIIст.: від'їзд на чужину , до далеких країв , запорізьких козаків після знищення російською імператрицею КатериноюII осередку козацької волі - Запорозької Січі.
      Жанр цього твору визначають як пісню-романс.
Послухайте цю пісню.



     Розучимо цю пісню.




     Удачі!!!



6-а, 6-б на 18.11.2021р.

 Тема уроку:" Співає хор".

     Спробуйте відповісти на питання на стор79 підручника. Якщо у вас виникають проблеми з відповідями , то на уроці спробуємо розібратися з цим.

     Основні хорові партії мають певні назві: жіночі : сопрано, альти; чоловічі : тенори й баси; дитячі: дисканти(або сопрано) й альти.

             РОЗТАШУВАННЯ ХОРИСТІВ НА СЦЕНІ

                        (МІШАНИЙ ХОР)

                        Тенори                    Баси і баритони

                        Сопрано                 Альти

     

                                      Диригент


                                    ВИДИ ХОРІВ

            Хорові колективи за складом виконавців: чоловічий, жіночий, дитячий, хор хлопчиків та юнаків, мішаний. Чим ці хори відрізняються та чому так називаються причитайте на стор. 73 підручника.

            Хорові колективи за кількістю виконавців: малий , середній, великий, хоровий масив, зведений хор. Читаємо про них на стор.73 підручника.

            Хорові колективи за манерою співу: академічний, народний, естрадний.

      Послухаємо як співає академічний хор.


     Ви послухали В. Сильвестров"Богородице Діво, радуйся".
    Слухаємо народний хор.

     Слухали хор ім. Г. Верьовки.
  
     Ви послухали  естрадний хор "Щедрик".

     Хорові колективи діляться за статусом: професійний, аматорський, церковний, навчальний, оперний. Про ці хори прочитайте на стор. 73 підручника.
     Послухайте духовну музику .
А. Ведель" Многії літа". Херувимська пісня № 7.

  Піснеспів "Богородице Дево, радуйся" у виконанні хору братії Валаамського монастиря.

 С. Рахманінов" Богородице Дево, радуйся".


     Проаналізуйте ці твори за планом на стор. 74 підручника.
     Прочитайте про А. Веделя на стор. 74 підручника. 
     Прочитайте про С. Рахманінова на стор. 75 підручника.
     Сьогодні ми розучимо пісню О. Жилінського" Веселкова пісня".

     Попробуємо іще раз відповісти на питання на стор. 79 підручника. Я сподіваюсь, що тепер у вас не буде проблем з відповідями.





     


воскресенье, 7 ноября 2021 г.

5-а клас, 5-б клас на 10.11.2021р.

 Тема кроку:" Давні українські осінні обряди".

     Ми навіть не звертаємо увагу на те , що музика стала частиною нашого життя . Ми її чуємо у кіно, театрах, під час свят, театральних дій, на телебаченні , у приймачах, у транспорті та вдома, на мобільних телефонах. Музику на можна відокремити від життя людини, вона є його важливою складовою. Так є зараз, так було і в давні часи. У музиці ,зокрема у пісні , відбивалося все, чим жила людина ; і про те , як відображалося життя людини у пісні, ми сьогодні поговоримо.

     Наші пращури були сміливими, працьовитими людьми. але явища природи залишалися для них незрозумілими, таємничими. Вони вважали сили природи богами чи духами . вірили в то. що магічні дії допоможуть зберегти свійську худобу, врожай, оселю.

     Пригадайте укр. нар. пісню" Іди, іди , дощику". На вашу думку, навіщо співали цю пісню наші предки?

     В усі часи українці ретельно зберігали традиції свят і обрядів. Від дідів онукам передавали народні пісні, що супроводжували обряди річного землеробського кола. Такі пісні називали календарно-обрядовими.

     Поміж народних пісень важливе місце посідають пісні , присвячені жнивам.Розрізняють три типи жниварських пісень:

     зажинкові пісні, що пов'язані з процесом зажинання першого снопа. 

     жнивні пісні , у яких змальовували тяжку працю хлібороба.

     обжинкові пісні, у яких оспівували завершення жнив.

     Особливо урочисто відзначали завершення жнив : на ниві залишали невеликий кущ жита , який називали " спасовою бородою", прикрашали його квітами. стрічками і залишали до оранки.

     Утворчості багатьох українських композиторів можна знайти відбиття цих народних традицій. Композитор М. Лисенко написав концертний твір "Радуйся , ниво неполитая"на основі поезії Т. Шевченка. У цьому творі оркестрову музику , вокальний і хоровий співи поєднано з віршованим текстом. Такий концертний твір для солістів, хору і оркестру називають кантатою. За словником це слово походить з італійської мови й означає "співати". 

     Створимо асоціативний ряд до слова співати. Поєднавши слова з цього ряду (література, хор, співати, вокал, пісня, концерт, голос, солісти) отримаємо ключові слова до визначення музичного жанру -кантати.

     Отже , кантата- це великий музичний твір, що містить кілька частин і створений для виконання хором . солістами та симфонічним оркестром.

     Послухайте п'яту частину кантати , яка має назве " Оживуть степи , озера" з кантати "Радуйся, ниво неполитая".


     Співаємо укр . нар. пісню "Ой на горі та женці жнуть".



7-а клас, 7-б клас на 09. 11. 2021р.

 Тема уроку:" Традиційна обробка народної інструментальної музики".

     

     Ви прослухали Лезгінку з балету А. Хачатуряна "Гаяне". Ознайомтесь ії визначенням лезгінки на стор. 57 підручника. Проаналізуйте почуте за планом на стор. 57 підручника. 


Подумайте про свої враження від побаченого.
     Не тільки вірменський композитор захоплювався танцювальною музикою Кавказу. Російський композитор М. Глінка створив інструментальну обробку лезгінки у 4-й дії опери "Руслан і Людмила".

          Послухайте та подивіться лезгінку в сучасній обробці.


     Порівняйте прослухані уривки за планом на стор. 58 підручника.
     Виконаємо пісню Р. Квінти "Одна калина".

          На сторінці 58 підручника розгляньте зображення вірменського народного інструмента дудук. Там же ознайомтесь з іншими вірменськими народними інструментами.
Ппослухаємо вірменську народну пісню у виконанні Дж. Гаспаряна . (дудук).

Послухайте попурі на мелодії класичних  творів у виконанні різних інструментів.

 Знати:
       Традиційна обробка народної інструментальної музики-це відозмінювання народного музичного твору ( народного танцю, народної мелодії) шляхом гармонізації , аранжування або транскрипції.
       Дхол- вірменський ударний музичний інструмент.
       Зурна- язичковий дерев'яний духовий інструмент.
       Дудук- дерев'яний духовий інструмент , який виготовляють виключно з деревини абрикоса і який має наповторний тембр.


суббота, 6 ноября 2021 г.

6-а клас, 6-б клас на 11.11.2021.

 Тема уроку:"Видатні імена в хоровому мистецтві".

     На українських землях хоровий спів відомий з часів Київської Русі, де хорові колективи існували в монастирях і при княжих дворах. В XIстолітті хорового співу навчали в жіночій монастирській школі у Києві. На сході країни хорова музика була тісно пов'язана з церквою.Музика для хору виконувалася a cappella.

     Наприкінці XVI століття в Україні виник новий тип церковного спііву-багатоголосний ансамблевий (хоровий) партесний спів.

     Основним жанром професійної музики став одночастинний партесний концерт. Серед найвидатніших композиторів партесної музики в України - Микола Дилецький , Симеон Пекалицький , Іван Домарацький, Герман Левицький.

     Пізніше, в другій половині XVIII століття з'являється новий жанр духовного хорового циклічного концерту і нові імена композиторів: Максим Березовський, Дмитро Бортнянський та Артем Ведель, які затвердили чотириголосний спів.

     Розвиток світської хорової музики в Україні почався в першій половині XIX століття. Величезним внеском у неї стала творчість Миколи Лисенка- автора хорових кантат та хорових обробок народних пісень.

     Після Лисенка визначними творцями хорової музики були : Микола Леонтович, Кирило Стеценко, Олександр Кошиць, Станіслав Людкевич та ін.

     Розгляньте таблицю на стор. 66 підручника. На цій же сторінці прочитайте про розвиток хорового співу в Україні.

Давайте послухаємо народну пісню " Дударик"( обр. М. Леонтовича) у виконанні хору Г. Вірьовки.


     

Послухаємо "Тихо над річкою" муз. П. Батюка у виконанні хорової капели "Дударик".


     Проаналізуйте ці твори за планом на стор. 67 підручника.

     На стор. 67-69 підручника прочитайте про хорові колективи України. На стор. 69 прочитайте які бувають хори.
     Читайте підручник стор. 64-71. 
    Співаємо пісню "Тихо над Річкою".


8-а клас, 8-б клас на 08.11.2021.

 Тема уроку:" Архітектура, що лине до небес".

     Долаючи важкість кам'яної товщі, каркас будівель міських соборів почав поступово розростатися вгору, на нечувану в ті часи висоту. Масивні стіни стали легшими  завдяки величезним вікнам з яскравими вітражами. а інтер'єри та фасади споруд сповнилися витонченої краси та урочистості внаслідок використання декоративних прикрас та великої кількості скульптур. 

     Перші споруди видавалися дещо важкуватими( наприклад собор Нотр-Дам у Парижі), пізніше будівельні майстри почали створювати високі , стрімкі й легкі конструкції , які ніби поривалися в небо. Стрільчаті вікна ставали дедалі більшими , а проміжки між ними - меньшими. нарешті, бокові стіни майже зовсім зникли. Залишився фактично один каркас. , що складався з тонких опор , простір між якими займали величезні вікна, які завершувалися стрімкими загостреними арками. Каркас підтримували аркбутани , що справляли враження примхливого кам'яног мережива.


     Масивну стіну в готичному храмі зберіг лише головний фасад. Там, як правило , міститься велике вітражне вікно, що в готичних спорудах Франції має круглу форму й носить назву "троянда", а в німецьких соборах -найчастішуе стрілчасту. 
     Оскільки готичні храми майже не мають стін, традиційні настінні розписи та мозаїки замінили вітражі. Прочитайте довідку на стор.51 підручника.
     Синтез архітектури і скульптури знайшов у готичному соборі яскраве втілення . Фасади та портали храмів були декоровані скульптурою, яка здалеку нагадувала мереживо. Зазвичай це були зображення святих та королів або сюжетів алегоричного змісту. 
     Готичний собор виглядає , як кам'яне мереживо з вигадливим візерунком із різноманітних рослин. Герої скульптурних компоцицій - це не лише люди і тварини , а також янголи , демони та химерні істоти.
     Особливу роль у готичному соборі відігравала музика. Богослужіння  відбувалося під  супровід органа.
     

     В епоху Середньовіччя розквітло мистецтво рукописної книги. Книги були предметом розкоші. Рукописні книги створбвали при монастирях, багато прикрашали ілюстраціями та іншими декоративними елементами.
     Писали книгу каліграфи, а інші фахівці : мініатори, рубрикатори, ілюмінатори- оздоблювали її. Мініатор-художник малював кольорові ілюстрації - мініатюри, ініціали; рубрикатор розфарбовував червоним заголовки та окремі рядки -" рубріки", Іноді ініціал або мініатюру ілюмінували сусальним золотом.
(стор.55підручника).
Читайте параграфи 8, 9 підручника.


9-а клас. на 09.11.2021, 9-б клас на 11.11.2021.

 Тема уроку: " Модернізм: долаючи стереотипи".

                        ( продовження).

     Архітектура перших десятиліть XXстоліття теж зазнала оновлення. Будівлі строгих, простих обрисів, поштукатурені у світлі кольори , прикрашують фризами, смугами, художніми вставками, виконаними із цементу. 

     У Європі з розвитком післявоєнного будівництва стає популярним художній напрям ар-деко, що виявляється в архітектурі комерційних споруд, місць відпочинку та розваг, кінотеатрів, виставкових павільйонів, промислових ярмарків та універмагів.  Його відмітні риси- сувора закономірність, сміливі геометричні форми, етнічні геометричні візерунки, багатство кольорів , щедрі орнаменти , розкіш, використання дорогих сучасних матеріалів( слонової кістки, крокодилячої шкіри , алюмінію, срібла, рідкісних порід дерева тощо). У США це -Вільям ван Ален.

     Деякі зодчі вважали , що форми виробляються на основі функціонального призначення споруди. Так виник новий   художній напрям - конструктивізм. У Франції  Ле Корбюзьє.

     Розгляньте фото на стор. 48 підручника та прочитайте про відкриття Ле Корбюзьє.

     Якщо ви коли-небудь споглядали твір живопису. що нагадує академічне полотно, але водночас незрозуміло, то ви зіткнулись із твором художнього напряму сюрреалізм. Мета ціх митців- сюрреалістів спонукати глядача до роздумів.(Ілюстрації на стор. 49 підручника).Представник- Сальвадор Далі.

     
     Напередодні Першої світової війни і в повоєнні роки світ охополи передчуття невідомості й невизначеності. Митці шукали різні шляхи для відображення подій сучасності. Художники не бачили позитивного виходу із  ситуації,  що склалася. У Німеччині та Австрії виникла нова художня течія- експресіонізм, представнинки якої відтворювали темний бік реального життя.
     Норвезький художник Едвард Мунк живописними засобами передає образ світу, про який свого часу писав:" Мені увесь час здавалося, що я чую страшний , безкінечний крик природи".(ілюстрація на стор. 51 підручника).
     Як і в живописі, у музиці того часу посилюевалася експресія, що збільшувала напругу і драматизм художніх образів, їх емоційний вплив на слухача.
     Арнольд Шенберг, музика якого сповнена дисонансів і трагічних інтонацій. Її відносять до експресіонізму, і це, безумовно правільно, бо основою творів є внутрішні переживання . а не зовнішні враження.
     Експресіоністиперебували в постійних пошуках у сфері музичної мови і засобів виразності. І, як результат, вони відмовляються від використання мажору і мінору - народжується анотальна музика музика. Експресіоністи відходять від класичних традицій розвитку музики- з'являється новий музичний метод додекафонія.
     


     
     На початку XXстоліття у французському живописі був започаткован новий напрям фовізм. Певною мірою фовізм близький до експресіонізму в прагненні до створення художніх образів винятково за допомогою гранично яскравого відкритого кольору. Представники - Анрі Матісс та Андре Дерен. (ілюстраціі на стор. 54 підручника).
Прочитайте підручник стор.48-55.   Успіхів!!!











понедельник, 1 ноября 2021 г.

9а клас на 02.11.2021р, 9б клас на 03.11.2021р.

 Тема уроку:"Модернізм : долаючи стереотипи.

                             (продовження)

     Художники Пабло Пикассо і Жорж Брак запропонували новий принцип сприйняття і відображення навколишнього світу. Вони почали конструювати моделі об'ємного зображення на площині за допомогою простих геометричних фігур: конуса, циліндра куба. Саме це стало приводом для виникнення назви цілого художнього напряму- кубізм.

     Розгляньте ілюстрації в підручнику на сторінках 44-45.

На картині Ж. Брака"Португалець" натуральні форми об'єкта розсікаються на багато дрібних граней, що утворюють динамічну кристалічну структуру.

     У композиції " Музикант" зображення музиканта складено за допомогою нашарування один на один і поєднання об'єктів різних кольорів, форми і фактури. 

     У натюрморті " Гітара" П. Пікассо намагався показати предмети одночасно з кількох точок зору. Предметні форми постають перед глядачем одразу в різних аспектах: фронтальному і боковому розрізах та проекціях знизу і зверху.

     На сторінці 45 підручника (у рубриці "Факт") прочитайте про колажну техніку.

     Кубізм захопив на той час багато скульпторів. Найбільш відомим його представником є українець Олександр Архипенко. Його скульптура будується на різкій деформації і геометричній стилізації пластичної форми.

     У стилі кубізму споруджено пам'ятник Тарасові Шевченку в Полтаві( за проектом українського скульптора Івана Кавалерідзе).(див. на стор.46підручника0.

     Інший художній напрям- футурізм оспівував прийдешню індустріальну епоху , прославляючи швидкість машин і ритмів життя загалом.

    Одним із засновників та ідеологів напряму був український художник Давид Бурлюк. Цікаво , що у 2007 році картину Бурлюка " В церкві" продали за 650 тис. доларів. 

     У цей час відбуваються активні пошуки і в музичному мистецтві. Композитори шукають нові музичні образи та засоби їх утілення . Наприклад , Артюр Онегер вирішив втілити у звуках яскраво урбаністичний образ - потужний паровоз. 

Послухайте його твір"   Пасифік 231."


     Зверніть увагу на те що всі ці звуки виконуються музичними інструментами.
А для того , щоб трохи вас розважити. я хочу запропонувати пародію на таку музику, тому Що не всі  її розуміли.
    Дивимся уривок з постановки лялькового театру ім. Сергія Образцова " Незвичайний концерт"
     Далі буде.  А ви, будь ласка, перечитайте параграф з темою "Модерн", тому що на слідуючім уроці ми будемо писати тестову роботу за цією темою.
                             Успіхів!!!