воскресенье, 7 ноября 2021 г.

5-а клас, 5-б клас на 10.11.2021р.

 Тема кроку:" Давні українські осінні обряди".

     Ми навіть не звертаємо увагу на те , що музика стала частиною нашого життя . Ми її чуємо у кіно, театрах, під час свят, театральних дій, на телебаченні , у приймачах, у транспорті та вдома, на мобільних телефонах. Музику на можна відокремити від життя людини, вона є його важливою складовою. Так є зараз, так було і в давні часи. У музиці ,зокрема у пісні , відбивалося все, чим жила людина ; і про те , як відображалося життя людини у пісні, ми сьогодні поговоримо.

     Наші пращури були сміливими, працьовитими людьми. але явища природи залишалися для них незрозумілими, таємничими. Вони вважали сили природи богами чи духами . вірили в то. що магічні дії допоможуть зберегти свійську худобу, врожай, оселю.

     Пригадайте укр. нар. пісню" Іди, іди , дощику". На вашу думку, навіщо співали цю пісню наші предки?

     В усі часи українці ретельно зберігали традиції свят і обрядів. Від дідів онукам передавали народні пісні, що супроводжували обряди річного землеробського кола. Такі пісні називали календарно-обрядовими.

     Поміж народних пісень важливе місце посідають пісні , присвячені жнивам.Розрізняють три типи жниварських пісень:

     зажинкові пісні, що пов'язані з процесом зажинання першого снопа. 

     жнивні пісні , у яких змальовували тяжку працю хлібороба.

     обжинкові пісні, у яких оспівували завершення жнив.

     Особливо урочисто відзначали завершення жнив : на ниві залишали невеликий кущ жита , який називали " спасовою бородою", прикрашали його квітами. стрічками і залишали до оранки.

     Утворчості багатьох українських композиторів можна знайти відбиття цих народних традицій. Композитор М. Лисенко написав концертний твір "Радуйся , ниво неполитая"на основі поезії Т. Шевченка. У цьому творі оркестрову музику , вокальний і хоровий співи поєднано з віршованим текстом. Такий концертний твір для солістів, хору і оркестру називають кантатою. За словником це слово походить з італійської мови й означає "співати". 

     Створимо асоціативний ряд до слова співати. Поєднавши слова з цього ряду (література, хор, співати, вокал, пісня, концерт, голос, солісти) отримаємо ключові слова до визначення музичного жанру -кантати.

     Отже , кантата- це великий музичний твір, що містить кілька частин і створений для виконання хором . солістами та симфонічним оркестром.

     Послухайте п'яту частину кантати , яка має назве " Оживуть степи , озера" з кантати "Радуйся, ниво неполитая".


     Співаємо укр . нар. пісню "Ой на горі та женці жнуть".



Комментариев нет:

Отправить комментарий