понедельник, 30 мая 2022 г.

6-а кл. , 6-б клас на 02.05.2022р.

 Давайте сьогодні просто поспіваймо пісні.

     

В. Островський "Зима".


О.Осадчий" Посміхайтеся".


А. Островський "Хлоп'ята та дівчатка".

В. А. Моцарт"Весняна пісня".


Ю.Рожкова"Музика".

А. Мігай "Козацька пісня".


О. Злотник "Цвіт землі".




Н. Май "Пісня про Україну".


Любі мої учні.! Я хочу домовитися з вами про майбутню зустріч. Вересень цього року, Зеленодольський ліцей №1.(перший кабінет).

Це буде в нашій Україні після Перемоги.

Гарного вам настрою. Все буде україна!!!


5-а, 5-бклас на 01.05.2022р.

      Узагальнюючий урок. Концерт для батьків.

      Сьогодня поспіваємо.


Осторвський "Зимова пісенька".


Назарець "Ми -козаки".


Норвезька народна пісня "Чарівний смичок".


Наталья Май "Червона калина".

 В. Філіпенко" Прийди, прийди. весно красна".



О Злотник"Школярі-школярики".


Гладков "Пісенька друзів".

Є. Крилатов "Крилата гойдалка".

І. Тарнавська "Світ шкільний".

      Любі мої учні. Слідуюча наша зустріч відбудеться у вересні , в нашій рідній школі, в кабінеті номер 1. Я знаю так буде . Буде наша Перемога! Все буде Україна!!!.








7-а, 7-б клас на 31.05. 2022р.

      Тема уроку:"Музичне мистецтво : діалог традицій і новаторства".

       На наших уроках ми залучались до перлин світової культури. Комусь було цікаво, комусь ні. Більше ми з вами не будемо учить предмет "Музичне мистецтво", але у 8-му класі нас чекає новий предмет.

     Пропоную пригадати пісні . які ми співали в II семестрі.


Катричко "Хуртовина".


Наталья май "Рок-н-рол".


Маккартні "Вчора".


Майборода "Пісня про рушник".


Петриненко "Господи, помилуй нас".


Злотник "Тече вода з-під явору".


Шамо"Києве мій".

 Мозговий "Край, мій рідний край".
     

     До зустрічі. Гарного вам настрою. Чекаємо Перемоги! Все буде Україна!!!


9-а на 31.05.2022р.; 9-б кл. на 01.06.2022р.

      Підсумковий урок : "Наші досягнення".

          В наш останній урок я хочу презентувати вам словник термінів  для повторення тем , які ми вчили на протязі учбового року.

     Асамбляж- вільна композиція з різноманітних елементів чи накопичення матеріалу у вільних комбінаціях.

     Блокбастер- термін щодо дуже успішних , високобюджетних вистав і кінофільмів.

     Графітізм-( "зображення , малюнки чи написи на стінах або інших поверхах)- течія в американському живописі, що характеризується перенесенням прийомів та образів графіті в станковій живопис і графіку. Відмітні риси графітізму- фантазія і яскрава самобутність у сполученні з елементами міської субкультури та мистецтвом етнічних груп.

     Драм-машина- електронний музичний інструмент для створення й редагуванні музичних ударних фрагментів , що повторюються.

     Мікшер( мікшерний пульт)- електронний музико-акустичний пристрій. що має широкі сервісні можливості- еквалайзер, різноканальний підсилювач, канали ефектів, реверберацію, затримку, монітор, панораму, повернення, вставляння тощо- і дозволяє музиканту поєднувати ( мікшувати) різноманітні акустичні якості звуку музичних інструментів у найширші комбінації.

     Музеї художні- музейні заклади, колекції та експозиції яких відображають історію і сучасний стан образотворчого і декоративно- ужиткового мистецтва. Виділяють такі типи цих закладів: музеї широкого профілю (живопис, графіка, скульптура, декоративно-ужиткове мистецтво); музеї, присвічені одному з видів мистецтва(картинні галереї); музеї, присвячені відомим художникам(зокрема , меморіальні музеї).

     Національний стиль- відображення в мистецьких творах психологічно-етнонаціональних особливостей певного народу, нації, країни або окремих її регіорегіонів.

     Неокласицизм- напрям у музиці, для якого характерним є звернення до принципів музичного мислення й жанрів , типових для епохи бароко, класицизму.

     Неофольклоризм- термін , що застосовується щодо музичних творів , у яких поновлення засобів виразності  органічно пов'язане з опорою на фольклор .

     Оп-арт- оптичне , або візуальне , мистецтво, орієнтоване на моделювання простору і руху нетрадиційними для мистецтва засобами та розраховане на оптичний ефект.

     Пам'ятка культури- визначна споруда, археологічний об'єкт або витвір мистецтва , що є частиною культурного надбання країни. людства загалом (пам'ятка історії, літератури, мистецтва, мови, права тощо) і охороняється законом. Залежно від наукової, історичної і художньої цінності пам'ятки культури бувають світового , державного і місцевого значення . В Україні нараховується понад 160тис. пам'яток культури.

     Передача(телепередача)- змістовно завершена частина програми (телепрограми) , яка має відповідну назву, обсяг трансляції, авторський знак, може бути використана незалежно від інших частин програми і розглядається як цілісний інформаіцйний продукт.

     Постмодернізм- (постмодерн, поставангард) -сукупна назва художніх тенденіцій, що особливо чітко позначилися в 1960-ті роки й характеризуються радикальним переглядом позиції модернізму, і авангарду. Поняття "постмодернізм" у сучасному сенсі охоплює передовсім тенденції або явища в мистецтві , що з'явилися в останній третині XXст. і на початку XXIст.

     Програма(телепрограма) на телебаченні - це поєднана єдиною творчою концепцією сукупність передач (телепередач), яка має постійну назву і транслюється телеорганізацією.

     Римейк- нова версія або інтерпретація раніше виданого твору.

     Саундтрек- музичний супровід до будь-якого матеріалу: фільму, мюзиклу, аніме, телепередачі, комп'ютерної гри тощо.

     Семплер- електронний музичний інструмент з можливостями запису, редагування та відтворення звуків.

     Стиль- сукупність певних ознак , система художніх форм, наділених певною якістю й змістовою виразністю. Ознаки певного стилю можуть проявлятися в різних сферах життя людини.

     Стиль митця - індивідуальна творча манера митця, його "творче обличчя".

     Телебачення - це виробництво аудіовізуальних програм і передач або комплектування (пакетування) придбаних аудіовізуальних програм і передач та їх поширення незалежно від технічних засобів розповсюдження .

     Тревелінг- прийом кіно- або телезйомки при русі камери , коли кут між оптичною віссю об'єктива і площиною об'єкта залишається під час зйомки незмінним ( наприклад, під час проїзду камери взвдовж вулиці(горизонтальний тревелінг) або під час руху від землі вгору( вертикальний тревелінг)).

     Художня галерея- тип художнього музею.

     ЮНЕСКО- міжнародна організація , спеціалізована установа Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, яка при співпраці своїх членів -держав сприяє розвитку національної культури, охорони пам'яток культури тощо.


     Любі мої учні. Ми з вами закінчили курс предмету "Мистецтво". Сподіваюсь, що знання, які ви отримали на моїх уроках були вам цікаві та корисні. Може дехто з вас сьогодні , знаходячись за кордоном України,  бачили деякі архітектурні будівлі про які я вам розповідала(коли зустрінемось , чекаю розповіді).

Будьте здорові, все буде Україна!!!

 

воскресенье, 29 мая 2022 г.

8-а, 8-б клас на 30. 05. 2022р.

      Тема уроку:" Реалістичні образи на сцені".

     Якщо романтики намагалися в піднесено-емоційній манері передати внутрішній світ людини, то реалістів цікавить насамперед сувора правда життя. Реалістичне відображення здійснюється через драматизм співставлення почуттів простої людини і жорстих обставин її оточення. Отже, музика композиторів - реалістів отримує загострену соціальну спрямованість.

     До світових вершин оперного реалізму належить спадщина Джузеппе Верді, у якій розкриваються найкращі риси музично-драматургічного обдарування італійського композитора. 

Жанрово-тематична палітра оперної творчості Дж. Верді багатоманітна : від історико- героїчних до лірико-психологічних і комічних творів. Композитор почав свій творчий шлях як романтик, а ввійов в історію музики як майстер реалістичної опери. 

      З- поміж 26 опер особливе місце посідають три "зіркових" твори:"Травіата", "Трубадур"і "Ріголетто". На прикладі опери "Ріголетто"(за п'єсою В. Гюго "Король розважається ") прослідкуймо неповторний стиль композитора , акцентуючи його реалістичні відкриття в музиці. 

Музична драматургія опери - це напружений і динамічний наскрізний розвиток. Зіставлення образу Ріголетто з придворним оточенням здійснюється з надзвичайною силою правдивості. Конфлікт закладений у трагічному образу самого блазня. У його вокальній партії гнучко використовується наспівність і декламаційність, колючі ритми , гострі інтонації.

      У характеристиці дійових осіб і ситуацій композитор виявляє надзвичайну рельєфність . Обираючи героя , Дж. Верді уявляв не лише його характер , а навіть зовнішній вигляд, міміку, рухи. Вони ставали для митця живими людьми. Тому мелодії інтонаційно конкретні й лаконічні . Образ герцога яскраво характеризує знаменита галантно-легковажна пісенька"Серце красуні..." А колорит музики юної Джильди наповнений світлом , зігрітий теплом.


     Арія Джильди.

     

Монолог Ріголетто.


Пісенька Герцога.


Заключна сцена бурі.

                 1. Як музика арії передає душевний стан героїні?

                 2. Який інструмент "супроводжує" вокальну тему,

                     надаючи їй помітності?

                 3. Схарактеризуйте музичний образ герцога. Мелодія

                     його пісеньки кантиленна чи грайливо- танцю-

                     вальна?

     Важливу роль в оперній драматургії  виконує оркестр. 

     Яскравим реалістом і виразником народних дум був композитор Модест Мусоргський. Головним героєм його опер "Борис Годунов", "Хованщина ". "Сорочинський ярмарок" постає народ. Митець створює правдиві, рельєфні музичні образи. Замість оперних арій він застосовує жанр пісні, адже інтонаційно вони ближче до фольклорних зразків. 

     
     Мусоргський "Борис Годунов". Пісня Варлаама.

     

     Хор "Расходилась, разгулялась удаль молодецкая".

                 1. Який співацький голос виконує пісню Варлаама?

                 2. Під час слухання зверніть увагу на музичну 

                    драматургію твору, відповідність тексту й музики.

                 3. Схарактеризуйте загальний характер хору , спро-

                    буйте визначити форму. Яка роль динамічного і 

                    темпового розвитку, поліфонячних засобів у 

                    створенні образу народу?

     В українській музиці реалістичні картини народного життя трапляются у творах різних жанрів , насамперед музично- театральних.

     Зображенню істоичних подій минулого часів козацтва присвячено монументальну музичну драму М. Лисенка "Тарас Бульба" за сюжетом однойменної повісті М.Гоголя. Героїко-патріотична ідея набула глибокого узагальненого втілення в народних характерах. Центральна постать опери - волелюбний богатир- патріот Тарас. Його арію композитор написав на текст пісні кобзаря з поеми Т. Шевченка "Гайдамаки", у якій оспівано козацьку славу.


      Опера "Тарас Бульба". Арія "Гей літа орел"

                  1. Які реалістичні риси притаманні музичному 

                      портрету Тараса?

                   2. Який тембр голосу використовує композитор?

                   3. Чи можна уявити , що арію Тараса співає тенор?

                       Чому?

      Послухайте пісню І. Карабиця на сл. Ю. Рибчинського 

                       Пісня на добро".


     Дорогі мої учні. Ми закінчили з вами програму 8-го класу з предмету "Мистецтво". Я сподіваюсь, що наші уроки були вам цікаві та корисні ,незалежно від того, що вони проходили в складних умовах(карантин, війна).

     Я знаю , що прийде вересень і ми зустрінемось з вами в нашій рідній школі за партами і я буду розповідати вам багато цікавого з  предмету Мистецтво у 9-му класі. 

    Бажаю нам всім Перемоги, Наснаги , Радості та Посмішок 

                         Все буде Україна!!!


                    


понедельник, 23 мая 2022 г.

6-а , 6-б клас на 26.05.2022р.

        Тема уроку:"Симфонічна сюїта".

       Сьогодні я пропоную вам відеоурок на тему "Симфонічна сюїта".


     Зараз проспіваємо пісню, яку вчили на попередньому уроці
муз. та слова Н. Май "Пісня про Україну".



     Тепер заспівайте самостійно.





Діти. Зробіть тест (електронний підручник тут).
Учні, робіть тест на листочках(так як ми робили в класі). Не забудьте вказати своє прізвище та клас. Фотографуйте та шліть мені на Viber за номером +380-96-281-35-43. У вас небагато часу, бо на слідуючим тижні виставляються семестрові оцінки. 
Удачі вам, гарного настрою. Все буде Україна!!!


5-а, 5-б клас на 25. 05. 2022р.

 Тема уроку:"Назустріч канікулам".

                     Підсумковий урок.

     Сьогодні я напиу вам тестові завдання. Вам потрібно виконати їх на листочках,  сфотографувати та відправити мені на Viber за номером телефону +380-96-281-35-43. Не забудьте написати ваше прізвище та клас.

     1. Тема четвертої чверті:

          а)"Взаїмодія музики з іншими видами мистецтва";

          б)"Професійна музика";

          в)"Музика та інші види мистецтв".

     2. Слово "концерт" у перекладі означає:

         а)"змагання";

         б) "враження";

         в)"вступ".

     3. Дума- це:

         а) жанр народної пісні;

         б) жанр композиторської пісні;

         в) твір, що виконується а капела.

      4. Живопис-це:

         а) вид образотворчого мистецтва;

         б) жанр музики;

         в) різновид літератури.

     5. Опера- це:

         а) музично- театральний жанр;

         б) музично-драматичний твір сценічної дії, зміст якого 

             передається за допомогою танцю;

          в) твір для симфонічного оркестру.

      6. Візуальні види мистецтва:

           а) живопис, графіка, архітектура;

           б) література, цирк, музика;

            в) музика, театральне мистецтво.

       7. Щедрівки- це:

            а) жанр народної пісні;

            б) жанр композиторської пісні;

            в) жанр симфонічної музики.

        8." Піцикато" у перекладі означає:

            а)"щипати";

            б) "стрибати";

            в) "грати".

        9. "Диригент" у перекладі означає:

            а) "управляти", "спрямовувати", "керувати";

            б) "вчити", пояснювати";

            в) "підказувати", "наставляти".

       10. Колядки- це народні пісні :

             а) зимового циклу;

             б) весняного циклу;

             в) осіннього циклу.

        11. Словосполучення "камерна музика" у перекладі означає:

             а) "кімнатна музика";

             б) "духовна музика";

             в) "вокальна музика".

        12. Вокальні жанри:

             а) пісня;

             б) танець;

             в) постанова.

     Удачі вам .Гарного настрою. Все буде Україна!!!


            


7-а, 7-б клас на 24. 05. 2022р.

 Тема уроку:"Сучасна танцювальна музика".

     Танцювальна музика в будь-які часи та в будь -якій країні завжди захоплювала передусьль молодь.

     Багато сучасних музичних напрямів пов'язані з танцювальною музикою. Зазирнемо в історію танцювальної музики. Сучасні стилі вуличного танцю- це хіп- хоп, брейк-данс, поппінг, локінг, нью- стайл, хаус, крампінг, сі- во, хостл, диско-фокс, диско-свінг та ін.

     Послухайте.

     Дж. Тімберлейк"Cry me a River"

     М. Кері."I Can't Live withoutYou"

     "ТНМК" ("Гранули").


      "Тартак"("Україно, забивай").

    
          Прочитайте у інтернеті  що таке діджеїнг, бітбоксінг, хіп-хоп, рен, аренбі, графіті. емсі.

     Сьогодні співаємо пісню м. Мозгового"Край, мій рідний край".



Гарного вам настрою . Все буде Україна!!!

    


 

воскресенье, 22 мая 2022 г.

8-а, 8-б клас на 23.05.2022р.

      Тема уроку:" Краса навколо - у звичному плині повсякденності, у довкіллі".

     Прагнення ширше охопити різні боки життя , виявити складне переплетення позитивних і негативних явищ дійсності сприяло збагаченню жанрового репертуару живопису реалізму: розвитку набуває побутовий жанр. Взаємодія між жанрами приводить до збільшення ролі пейзажу в побутових картинах і розквіту пейзажу як самостійного жанру.

     Невід'ємною рисою реалістичного живопису було прагнення до відтворення в ньому національного характеру. Натхнені високими патріотичними почуттями , художники прагнули показати могутню й родючу рідну природу як джерело можливого богатства і щастя простої людини чи цілого народу. У багатьох творах художників спостерігається прагнення поєднати пейзажний і побутовий жанри , не просто "оживити" певний мотив фігурами людей , а подати цілісну картину життя , у якій люди і природа , що їх оточує, злиті в єдиний художній образ. Таким чином митці ніби стверджували важливу і, по суті, дуже просту істину : краса - в усьому, що є довкола. 

Чільне місце в розвитку побутового жанру належить українцю Костянтину Трутовському. "Дуже я любив ходити до селян у гості,- згадував художник,- де мене завжди ласкаво приймали... Чиста вибілена хата мала для мене якусь чарівність - мені подобалася більш за наш дім". Художник був чудовим знавцем українського побуту і вмів наповнювати зображуваний сюжет виразними життєвими подробицями . Сюжети його творів презентують різні сторони життя, зображують народні звичаї та обряди.


     Розгляньте ілюстрацію картини К. Трутовського" Весільний викуп"  

                 1. Поміркуйте що відбувається на картині.

                 2. Які фігури утворюють композиційний центр?

                 3. Чим вони відрізняються серед гурту?

                 4. На якому тлі розгортаються події?

     На живописних полотнах Миколи Пимоненка  "оживали" народні звичаї, обряди та ярмарки, художника приваблювали різноманітні - серйозні й жартівливі - сюжети з життя українців. У більшості його творів обраний реалістичний сюжет розгортається на тлі мальовничої природи.


            1.     Як художнику вдалося передати протиставлення 

                    своїх персонажів серед барв літньої зелені на 

                    картині "Ревнощі"?

     Герої Василя Перова - прості люди, які сумують, радіють, працюють, ходять на полювання. Митець був пристрасним мисливцем, тому картину "Мисливці на привалі" написав зі знанням справи. Прототипами героїв полотна стали реальні люди, друзі художника.

   

                 1. Схарактеризуйте персонажів картини.

                 2. Як кожен зі слухачів реагує на розповідь приятеля?

                 3. Що підтвержує ваші міркування?

                 4. Які жанри об'єдналися в картині?

                 5. Яка роль світлотіньових поєднань у цьому творі?

     Прагнення митців відтворити красу природи рідної землі виводить пейзаж на одне з провідних місць у реалістичному живописі. 

     Художник Іван Шишкін створив образ рідної природи, втілив силу і красу своєї землі. Митець  акцентував увагу на максимально точному зображенню натури в усіх її найдрібніших , навіть другорядних і на перший погляд необов'язкових, деталях. Він із фотографічною точністю і скрупульозністю надав лісовому пейзажу небувалого розмаху , вдихнувши в нього життя і велич.


     Француз Теодор Руссо, наділяючи природу людськими якостями , говорив про те, що чує " голоси" дерев і розуміє їх. Прекрасний знавець лісу , художник дуже точно відтворив будову , породу, масштаби кожного дерева.


     Талановитий український художник Сергій Васильківський звертається у творах до зображення природи, історії та побуту України. Пильна увага до особливостей національного ландшафту, відчуття "настрою" у природі     , світла і повітря з повнрю силою проявилися на його живописних полотнах.

     Зображенням скромних куточків французької природи на пейзажах Жана-Батиста-Каміля Коро притаманна правдивість і об'єктивність. Природа не здається величною і відстороненою, вона близька і зрозуміла людині.
 

                  1. Порівняйте картини українського та французького 
                      митців.
                  2. Знайдіть спільні й відмінні риси в цих картинах та 
                      романтичних пейзажах.
     Розгляньте ілюстрацію картини Архипа Куїнджі " Місячна ніч на Дніпрі".  

     Справжній митець може відтворити у краєвиді будь-які ефекти світла. Враження , яке створювала на глядачів картина "Місячна ніч на Дніпрі", було приголомшлевим . Мало хто вірив, що звичайними фарбами можна досягти таких чарівних світлових ефектів. Під час експонування цього твору для посилення ефекту місячного сяйва в залі зачиняли вікна і освітлювали картину променем    спрямованого на неї електричного світла. Глядачі входили в напівтемну залу- і,  як зачаровані, зупинялися перед холодним сяйвом місячного свіла. Почуття любові до рідної країни , гордості й захоплення красою її природи втілено в цьому творі. Мимоволі пригадуються слова Миколи Гоголя: "Чи знаєте ви українську ніч? О, ви не знаєте української ночі! Вдивіться в неї. З середини неба дивиться місяць. Неосяжний небосхил розсунувся , розгорнувся ще неосяжніше. Горить і дихає він. Земля вся у срібному сяйві. Божественна ніч! Чарівлива ніч" (М. Гоголь. "Вечори на хуторі біля Диканьки").
     Послухайте пісню Л. Остапенко, вірші М. Ткача" Засумую я."

     Виконайте тест за посиланням:

 https://forms.gle/17HBvySRj7YBT8hR6
 

     Гарного вам настрою . Все буде Україна!!!


                 



среда, 18 мая 2022 г.

6-а, 6-б клас на 19.05. 2022р.

      Тема уроку:"Українська симфонічна поема".

                                    Салюти миру.

                          В дні травневі, мріями багаті,

                          Коли щастя хлюпає з пісень,

                          Ми щороку зустрічаєм свято-

                          Перемоги радісної день.


                          І живуть у пам'яті народу

                          Його вірні дочки і сини,

                          Ті , що не вернулися з поході   

                          Грізної, великої війни.


                          Їх життя, їх помисли високі,

                          Котрим не судилось розцвісти,

                          Закликають мир ясний і спокій,

                          Як зіницю ока, берегти.

                                                               В. Симоненко.

     Послухайте :

     С. Людкевич. Симфонічна поема"Дніпро"  "Пісня юнаків"

      (фрагменти).


                  1. Про що розповідає цей твір? Як він пов'язаний з 

                війною?

            2. Охарактеризуйте засоби музичної виразності твору.

            3. Чи сподобався тобі твір? Чим саме?

     У літературі поема- це ліро-епічний віршований твір , у якому змальовуються видатні події та яскраві характери (переважно головних героїв), а розповідь про них супроводжується ліричними відступами й авторськими роздумами.

     Симфонічна поема зазвичай має одну частину, складену за програмою літературного , живописного, філософського чи історичногопоходження. Засновником цього жанру вважається видатний угорський композитор Ференц Ліст, який написав 13 симфонічних поем.

     Симфонічна поема -жанр симфонічної музики, одночастинний твір для симфонічного оркестру  з програмою літературного, живописного або(рідше) філософського чи історичного походження.

     Поява та розвиток цього жанру тісно пов'язані з ідеєю синтезу мистецтв, а також із визнанням ролі музики як важливого виховного та просветительського чинника , що були поширені в епоху романтизму.

      Симфонічній поемі властивий вільний розвиток музичного матеріалу, що сполучає різні принципи формотворення ( найчастіше - сонатність і монотематизм із циклічністю й варіотивністю). Після Ф. Ліста в цьому жанрі працювали К. Сен-Санс, Б. Сметана, А. Дворжак, Р. Штраус, С. Рахманінов та ін.

     Співаємо сьогодні "Пісню про Україну" Н. Май.

      

                                                Квіти пам'яті

                        Квіти - на граніті, на броні.

                        Сонце усміхається мені.

                        Поруч з ветеранами стою,

                        Наче клятву пам'яті даю.

                        Ветерани в світлій сивині,

                        А на грудях сяють ордени.

                        Пам'ять серця...

                        Пам'ять сивини...
                        Пам'ять тих , що не прийшли з війни.

                        Пам'ять - наче квіти на броні...
                        Сонце усміхається мені. 

                                                       М. Сингаївський.             

       Гарного вам настрою. Все буде Україна!!!                 

                        

                        

                                                          









вторник, 17 мая 2022 г.

5-а, 5-б клас на 18.05.2022р.

      Тема уроку:"Музика і хореографія"

     Про мистецтво танцю , зокрема народні танки, бальні та балет, ми неодноразово згадували на уроках музичного мистецтва. Як же називають це мистецтво, що вібрало в себе 

все , що належить до танцю?

     Пригадайте: 1. Які народні танці ви знаєте?

                           2. Що означає слово "балет"?

                           3. Які танці містить балет?

     Для того щоб зберігся літературний твір- оповідання, вірші, байки,- його записують за допомогою слів, музичний твір записують за допомогою нот. А як же зберегти танець? Ма-

буть ,потрібно записати його рухи. Запис рухів у перекладі з грецької мови (chorcia- пляска, grafho- пишу) звучить як хореографія.

     Хореографія- це мистецтво постановки танцю, послідовності кроків, рухів, фігур для створення найкращого сценічного ефекту. Людину, яка займається постановкою танцю , називають хореографом.

     Танцювальне мистецтво існує з найдавніших часів. Релігійні, трудові, мисливські та інші обряди супроводжувалися не тількі грою на музичних інструментах і співом , а й танцями . Танцювальні уявлення існували у Давньому Єгипті, Індії, Китаї, Греції, Римі  та інших країнах.

     Слово "хореографія" з'явилося близько 1700р. як назва для систем запису рухів у танці. що тоді з'явилися. Згодом зміст цього терміну змінився: його почали застосовувати до постановки танців і навіть до танцювального мистецтва взагалі. Постановку схожих з танцями мистецтв, наприклад, фігурного катання або фігурного кермування , також називають хореографією. 

         Вища театральна форма хореографічного мистецтва- балет.

         Однак існують й сучасні форми хореографії.

     Естрадний танець- вид сценічного танцю, невелика хореографічна сценка, що слугує для естрадного виконання.

Види естрадних танців: бальний, джаз, модерн, контемп, та інші, менш популярні види. 

     Хореографія і музика має багато спільного. Музика спирається на виразність інтонацій людської мови, а хореографія - на виразність рухів людського тіла.

     Музика та хореогрфія , поєднані в художньому творі,- це танці. Музика підсилює виразність танцювальної пластики, надає їй емоційної та ритмічної основи. Музика та хореографія здатні проникати в людські душі.

     Хореографія розташовується немовби посередині між музикою і поезією. Багато професійних композиторів складали танцювальну музику, зокрема вальси, менуети, полонези, польки.

     Але певна музика - це знахідка для хореографа, настільки образно виразна, що її можна вважати програмною музикою.

     Послухайте саме таку танцювальну музику австрійського композитора Й. Штрауса та спробуйте уявити сюжет, що зобразив композитор у цій музиці.

                 1. Яким є характер цієї польки?

           2. Які незвичайні засоби виразності ви почули в у цьому 

               творі?

           3. Яку хореографічну композицію можна створити під цю 

               музику?

     Завдяки веселій, метушливій , стрімкій мелодії цієї польки через різкі акценти , що нагадують нам постріли під час полювання, цей твір отримав саме таку назву- "Полювання". 

     Музика цього танцю звучала так завзято, що , мабуть , і вам хотілось взяти участь у його виконанні.

     Послухайте ще раз польку та на гучні акценти ляпайте в долоні.


     Чимало композиторів присвячують свої твори школі, щасливим шкільним рокам. І справді, кожній людині школа надає знання та відкриває стежку в життя. Школа - це чудова країна, яка вчить нас відкривати навколішній світ. Саме про це йдеться в пісні І Тарнавської "Світ шкільний".

     Гарного вам настрою. Танцюйте.
                            Все буде Україна!!!







суббота, 14 мая 2022 г.

7-а, 7-б клас на17.05.2022р.

 Тема уроку:"Електронна музика та її інструмен-

                      ти. Жанри та напрями електронної 

                      музики."

     Електронна музика тісно пов'язана зі звукозаписом. Вона є однією з найавангарднішихтечій музичного мистецтва XXст.

     Електроннна музика - це термін, що позначає музику ,створену з використанням електронного устаткування ( синтезаторів, семплерів , комп'ютерів і драм-машин). 

     Послухайте :

     Кейко Мацуї "Tears of the Okean".


      " Deep Blue ".


                 1. Які характерні особливості електронної музики 
                     було відчутно у творах?
                 2.Які музичні інструменти звучали в композиціях?
                 3. Подумайте про музичні образи , створені 
                     музикантами, і про засоби музичної виразності
                     творів.
                                   Електронні інструменти
          Лазерна арфа- 
         Синтезатор-
          Вокодер-
          Терменвокс-
           Оптиган-
           Електроскрипка-
           Цифровий електронний баян-
          Електрогітара-
         Електронні музичні інструменти- тип електронних 
         інструментів, будова яких грунтується на використанні 
         електронних схем, що генерують змінний струм певної
         частоти і форми, що відповідає певній висоті і тембру 
         звуку.
     Пригадайте музичні інструменти , які ми вивчали упродовж 5-7 класів. Чи пам'ятаєте ви їхнє звучання та темброве забарвлення . Порівняйте їхнє звучання зі звучанням електронних музичних інструментів нового покоління . Що між ними спільного , а що відмінного?
     Давайте спробуємо порівняти академічну та сучасну електронну музику.
     Послухайте :
Й. С. Бах Скерцо у класичній та сучасній обробці.



                 1. Які у вас враження від прослуханих творів?
           2. Які інструменти їх виконували?
           3.  Назвіть засоби виразності цих творів.
           4. До яких музичних музичних стилів належать 
               прослухані композиції?
     Спільні риси академічної та сучасної електронної музики.
            1.Принадлежність до певних стилів музики.
            2. Виконання творів музичними інструментами.
            3. Засоби виразності: мелодія, гармонія, темп, 
                динаміка, регістр, тембр, лад, характер музики.
           4. Наявність музичного жанру та музичної форми.
           5.Наявність музичного образу та його розвитку 
              упродовж композиції.
           6. Виконання творів для певної категорії слухачів.

     Відмінні риси академічної  та сучасної електронної музики.
           1.Принадлежність до традиційної академічної та 
              електронної музики.
           2. Різні музичні інструменти : акустичні та електрон-
               ні.
           3. Характерні манери і способи виконання.
           4. Наявність певного жанру(в академічній музиці)
              та ознаки жанру , що нечітко прослідковуються у 
              творах ( у сучасній електронній музиці).
          5. Різні категорії слухачів: прихильники акаде-
              мічної та сучасної електронної музики.
          6. Виконання академічної музики у філармоніях,
              концертних залах та студіях; електронної - на 
              дискотеках і танцювальних майданчиках.
     Сучасна електронна музика- містить низку різних жанрів і напрямів: ембієнт, ембієнт- техно, ембієнт- хаус, брекбіт, джампстайл, техно- хаус, техно, даунтемпо, електроклеш, транс, дабстен, нью-ейдж та ін.
     Ембієнт- музичний жанр, що містить елементи цілої низки різних стилів- джазу, нью- ейджу, електронної музики, року, регі, сучасної академічної музики й етномузики.
     Техно- це жанр електронної музики, що характеризується штучністю звуку, акцентом на механічних ритмах, багаторазовим повторенням структурних елементів музичного твору.

Сьогодні ми будемо розучувати пісню М. Мозгового " Край , мій рідний край".

     Гарного вам настрою . Все буде Україна!!!

    
 
     

                 


     
     
     




         
             
                     

        

среда, 11 мая 2022 г.

6-а, 6-б клас на 12.05.2022р.

 Тема уроку:"Шляхами симфонії".

     Сьогодні пропоную вам ознайомитися з історією розвитку жанру симфонії.

     Симфонія- один із найскладніших музичних жанрів. Прототипом симфонії можна вважати італійську увертюру, що склалася при Д Скарлатті напркінці XVIIст. Узагалі , термін "увертюра " і "симфонія" тривалий час були взаємозамінними.

     Остаточно симфонічний цикл сформувався у творчості Й. Гайдна та В.А.Моцарта, яких вважають основоположниками класичної симфонії. У симфоніях Л.ван Бетховена помітно зміцнів тематичний зв'язок між частинами, великого значення набули героїка, драматизм, філософські засади.

      В епоху романтизму з'явилася романтична симфонія, яка об'єднала в одне ціле класичну форму і ліричний характер тем. У цей час зароджуються і програмні симфонії. У творчості композиторів-романтиків Ф. Шуберта, Р Шумана, Ф. Мендельсона, Г. Берліоза, Й. Брамса, П. Чайковського є незабутні мелодичні симфонії.

     Починаючи з кінця XIX та в XXстлітті строгі форми симфонії зазнали кардинальних змін. З'явилися симфонії з різною кількістю частин- від однієї до одинадцяти; необов'язковим стало використання сонатної форми.

     Отож, у переломні моменти свого розвитку симфонічна музика змінювала правила, й ті явища у сфері мистецтва, які спочатку шокували , невдовзі ставали звичними.

                        Типи симфоній.

За формою- 3-частинн класицистична(класична), романтична тощо.

За стилем-докласична. класицистична(класична), романтична тощо.

За естетичними категоріями-симфонія-драма, симфонія-трагедія, симфонія-пастораль, симфонія-концерт, симфонія-ораторія тощо.

За сюжетністю- програмна, непрограмна.

     В українській музиці симфонія утвердилася дещо пізніше. Першим твором , названим симфонією , вважають "Концертну симфонію "Д. Бортнянського.

     Інтерес до оркестрової музики в Україні пожвавився у другій половині XIXст.:"Юнацьку симфонію" створив М.Лисенко, "Українську симфонію"- М.Калачевський. Спираючись на досягнення зарубіжної класики, вони пишуть яскраві та оригінальні симфонічні твори, в яких є українські народні мотиви.

     Найвидатніші досягнення українського симфонізму пов'язані з іменами Л. Ревуцького. Б. Лятошинського, та С. Людкевича. Серед сучасних авторів- В.Кирейко. В. Сильвестров, Є. Станкович та інші.

     Послухайте уривок з симфонії №6 П. Чайковського 1-ша частина (експозиція).





     1. Яке враження справила на тебе музика симфонії?

     2. Які інструменти виконували головну мелодію твору?

     3.Охарактеризуйте особливості музичних образів симфонії?

     4. У якій формі написано першу частину симфонії?

     Симфонія №6 відома під назвою "Патетична", була останнім твором Чайковського, його "лебединою піснею".

     Виконаємо пісню О. Злотника "Цвіт землі".



Гарного вам настрою. Все буде Україна!!!


вторник, 10 мая 2022 г.

5-а, 5-б клас на 11.05.2022р.

      Тема уроку :"Музика і циркове мистецтво".

     Жонглери, акробати, гімнасти , дресирувальники, клоуни- де можна побачити таке різноманіття вистави? Звісно у цирку. Хто з вас хоч раз відвідав його - тоц пам'ятає радісне, святкове хвилювання впродовж усієї циркової вистави. Чи помчали ви , що супроводжує всі дійства, які відбуваються у цирку? Що посилює радісний настрій? Про це дізнаємося сьогодні.

     Найяскравішим та найдивовижнішим мистецтвом є цирк. Мистецтво цирку формувалося протягом багатьох століть. Воно ввібрало дух виступів на площах, спортивних змагань, театру, культурних уявлень і багато інших рис. 

     Саме слово"цирк" походить від латинського circus, що означає "коло". Адже сценою для виступів у всі часи служила кругла арена. Циркове мистецтво завжди було взаємопов'язане з життям суспільства, трудовими буднями народу і святами , релігійними культами. У країнах Давнього Сходу ремісники, які хотіли довести, що канат, виготовлений ними, найміцніший, ходили по ньому, стрибали і навіть бігали. У Персії вони вміли підійматися на жердину, що знаходилася на плечі або за поясом у їхнього товариша, щоб оглядати околиці. Збирачі фруктів утримували рівновагу на нестійких драбинах. У країнах Африки до воїнів зараховували за акробатичні вміння: потрібно було вміти перевертатися в повітрі , перекидатися .

     Згадки про виступи перших професійних циркових артистів зустрічаються в хроніках Давнього Єгипту , Греції, Риму, Візантії та інших держав. Особлива роль відводилася мандрівним народним артистам. 

     У Середньовіччі на розвиток циркового мистецтва значно вплинули лицарські турніри і кінні змагання.

      Цирк почав пронікати і до нас. З'явилися видатні циркові династії, що виступають в різних жанрах. 

     Актори цирку завжди долали нездоланне, демонструючи небачену фізичну силу , вправність і винахідливість, створювали яскраві художні образи - і все це для того, аби зацікавити свого глядача.

     Для будь-якого циркового артиста найважливішою частиною його виступів завжди були різні трюки. Так називають ті дії. які мають привернути увагу публіки і максимально розкрити образ актора. Наприклад . для клоуна - це жарти . для акробата- демонстрування фізичної сили та спритності. Комбінація з різних трюків , пов'язаних між собою, - це і є цирковий номер. А поєднання номерів , що чергуються ,- це циркова вистава.

     Для створення завершеного циркового образу важливі музика. танець, пантоміма та іншівиди мистецтв. Тому акторам завжди допомагали режисери , художники, коипозитори, балетмейстери та інші фахівці.

     Упродовж усієї циркової вистави у виконанні естрадно- духового оркестру звучить музика, що створює певний емоційний настрій.

     На відміну від симфонічного оркестру , в естрадно-духовому переважають духові інструменти - валторни , тромбони, саксофони. Саме останній інструмент ви ніколи не побачите в симфонічному оркестрі. Його було створено значно пізніше, ніж зародилася та розвинулася симфонічна музика, а його специфічний тембр не збігається зі звучанням класичних інструментів.

 Ну і замість поодиноких барабану, тарілок, що грають у симфонічному оркестрі, в естрадному- ударна установка.

     Розгляньте малюнок та скажіть : із яких інструментів складається ударна установка? 

     Музика цирку відзначається яскравою динамікою, характером, а особливо - чітким ритмом. найчастіше- це твори написані для театральних вистав, балетів або оперет.

     Оперета- музично-драматичний комедійний твір , здебільшого розважального характеру . у якому спів і танок поєднуються з розмовним діалогом. Часто її називають музичною комедією.

     Одним із засновників жанру французької класичної оперети став композитор Ж. Оффенбах. 

     Фрагмент з оперети, який ми можемо почути у цирку,- Галоп із оперети Ж. Оффенбаха"Паризький балет".

     Послухайте цей твір і визначте його характер.   

     Чим ця музика нагадує циркову виставу: ритмом, темпом, динамікою, чи характером?

     До якого типу музики належить галоп: пісенної, танцювальної чи маршової?

     Галоп- це стрімкий веселий бальний танець XIX століття.

Життєрадісні , сповнені гумору та чудової музики оперети 

Ж. Оффенбаха і зараз можна переглянути у театрах музичної комедії.

      Сьогодні ми будемо співати пісню Є. Крилатова "Крилата гойдалка"(із телефільму "Пригоди електроніка").



     
      Гарного вам настрою. Все буде Україна!!!