Тема уроку :"Музика і циркове мистецтво".
Жонглери, акробати, гімнасти , дресирувальники, клоуни- де можна побачити таке різноманіття вистави? Звісно у цирку. Хто з вас хоч раз відвідав його - тоц пам'ятає радісне, святкове хвилювання впродовж усієї циркової вистави. Чи помчали ви , що супроводжує всі дійства, які відбуваються у цирку? Що посилює радісний настрій? Про це дізнаємося сьогодні.
Найяскравішим та найдивовижнішим мистецтвом є цирк. Мистецтво цирку формувалося протягом багатьох століть. Воно ввібрало дух виступів на площах, спортивних змагань, театру, культурних уявлень і багато інших рис.
Саме слово"цирк" походить від латинського circus, що означає "коло". Адже сценою для виступів у всі часи служила кругла арена. Циркове мистецтво завжди було взаємопов'язане з життям суспільства, трудовими буднями народу і святами , релігійними культами. У країнах Давнього Сходу ремісники, які хотіли довести, що канат, виготовлений ними, найміцніший, ходили по ньому, стрибали і навіть бігали. У Персії вони вміли підійматися на жердину, що знаходилася на плечі або за поясом у їхнього товариша, щоб оглядати околиці. Збирачі фруктів утримували рівновагу на нестійких драбинах. У країнах Африки до воїнів зараховували за акробатичні вміння: потрібно було вміти перевертатися в повітрі , перекидатися .
Згадки про виступи перших професійних циркових артистів зустрічаються в хроніках Давнього Єгипту , Греції, Риму, Візантії та інших держав. Особлива роль відводилася мандрівним народним артистам.
У Середньовіччі на розвиток циркового мистецтва значно вплинули лицарські турніри і кінні змагання.
Цирк почав пронікати і до нас. З'явилися видатні циркові династії, що виступають в різних жанрах.
Актори цирку завжди долали нездоланне, демонструючи небачену фізичну силу , вправність і винахідливість, створювали яскраві художні образи - і все це для того, аби зацікавити свого глядача.
Для будь-якого циркового артиста найважливішою частиною його виступів завжди були різні трюки. Так називають ті дії. які мають привернути увагу публіки і максимально розкрити образ актора. Наприклад . для клоуна - це жарти . для акробата- демонстрування фізичної сили та спритності. Комбінація з різних трюків , пов'язаних між собою, - це і є цирковий номер. А поєднання номерів , що чергуються ,- це циркова вистава.
Для створення завершеного циркового образу важливі музика. танець, пантоміма та іншівиди мистецтв. Тому акторам завжди допомагали режисери , художники, коипозитори, балетмейстери та інші фахівці.
Упродовж усієї циркової вистави у виконанні естрадно- духового оркестру звучить музика, що створює певний емоційний настрій.
На відміну від симфонічного оркестру , в естрадно-духовому переважають духові інструменти - валторни , тромбони, саксофони. Саме останній інструмент ви ніколи не побачите в симфонічному оркестрі. Його було створено значно пізніше, ніж зародилася та розвинулася симфонічна музика, а його специфічний тембр не збігається зі звучанням класичних інструментів.
Ну і замість поодиноких барабану, тарілок, що грають у симфонічному оркестрі, в естрадному- ударна установка.
Розгляньте малюнок та скажіть : із яких інструментів складається ударна установка?Музика цирку відзначається яскравою динамікою, характером, а особливо - чітким ритмом. найчастіше- це твори написані для театральних вистав, балетів або оперет.
Оперета- музично-драматичний комедійний твір , здебільшого розважального характеру . у якому спів і танок поєднуються з розмовним діалогом. Часто її називають музичною комедією.
Одним із засновників жанру французької класичної оперети став композитор Ж. Оффенбах.
Фрагмент з оперети, який ми можемо почути у цирку,- Галоп із оперети Ж. Оффенбаха"Паризький балет".
Послухайте цей твір і визначте його характер.
Чим ця музика нагадує циркову виставу: ритмом, темпом, динамікою, чи характером?
До якого типу музики належить галоп: пісенної, танцювальної чи маршової?
Галоп- це стрімкий веселий бальний танець XIX століття.
Життєрадісні , сповнені гумору та чудової музики оперети
Ж. Оффенбаха і зараз можна переглянути у театрах музичної комедії.
Сьогодні ми будемо співати пісню Є. Крилатова "Крилата гойдалка"(із телефільму "Пригоди електроніка").
Комментариев нет:
Отправить комментарий