среда, 11 мая 2022 г.

6-а, 6-б клас на 12.05.2022р.

 Тема уроку:"Шляхами симфонії".

     Сьогодні пропоную вам ознайомитися з історією розвитку жанру симфонії.

     Симфонія- один із найскладніших музичних жанрів. Прототипом симфонії можна вважати італійську увертюру, що склалася при Д Скарлатті напркінці XVIIст. Узагалі , термін "увертюра " і "симфонія" тривалий час були взаємозамінними.

     Остаточно симфонічний цикл сформувався у творчості Й. Гайдна та В.А.Моцарта, яких вважають основоположниками класичної симфонії. У симфоніях Л.ван Бетховена помітно зміцнів тематичний зв'язок між частинами, великого значення набули героїка, драматизм, філософські засади.

      В епоху романтизму з'явилася романтична симфонія, яка об'єднала в одне ціле класичну форму і ліричний характер тем. У цей час зароджуються і програмні симфонії. У творчості композиторів-романтиків Ф. Шуберта, Р Шумана, Ф. Мендельсона, Г. Берліоза, Й. Брамса, П. Чайковського є незабутні мелодичні симфонії.

     Починаючи з кінця XIX та в XXстлітті строгі форми симфонії зазнали кардинальних змін. З'явилися симфонії з різною кількістю частин- від однієї до одинадцяти; необов'язковим стало використання сонатної форми.

     Отож, у переломні моменти свого розвитку симфонічна музика змінювала правила, й ті явища у сфері мистецтва, які спочатку шокували , невдовзі ставали звичними.

                        Типи симфоній.

За формою- 3-частинн класицистична(класична), романтична тощо.

За стилем-докласична. класицистична(класична), романтична тощо.

За естетичними категоріями-симфонія-драма, симфонія-трагедія, симфонія-пастораль, симфонія-концерт, симфонія-ораторія тощо.

За сюжетністю- програмна, непрограмна.

     В українській музиці симфонія утвердилася дещо пізніше. Першим твором , названим симфонією , вважають "Концертну симфонію "Д. Бортнянського.

     Інтерес до оркестрової музики в Україні пожвавився у другій половині XIXст.:"Юнацьку симфонію" створив М.Лисенко, "Українську симфонію"- М.Калачевський. Спираючись на досягнення зарубіжної класики, вони пишуть яскраві та оригінальні симфонічні твори, в яких є українські народні мотиви.

     Найвидатніші досягнення українського симфонізму пов'язані з іменами Л. Ревуцького. Б. Лятошинського, та С. Людкевича. Серед сучасних авторів- В.Кирейко. В. Сильвестров, Є. Станкович та інші.

     Послухайте уривок з симфонії №6 П. Чайковського 1-ша частина (експозиція).





     1. Яке враження справила на тебе музика симфонії?

     2. Які інструменти виконували головну мелодію твору?

     3.Охарактеризуйте особливості музичних образів симфонії?

     4. У якій формі написано першу частину симфонії?

     Симфонія №6 відома під назвою "Патетична", була останнім твором Чайковського, його "лебединою піснею".

     Виконаємо пісню О. Злотника "Цвіт землі".



Гарного вам настрою. Все буде Україна!!!


Комментариев нет:

Отправить комментарий