Тема уроку:"Симфонічні варіації"
Сьогодні ми ознайомимся з мистецтвом варіювання у симфонічній музиці. На нас чекає подорож до Іспанії.
Болеро(ісп. bolero)- іспанський парний народний танець, що виник наприкінці XVIII століття. Музика в ньому підкреслюється ударами кастаньєт. Темп - помірно швидкий з поступовим прискоренням. Своєю виразністю нагадує пантоміму.
Цікаво, що цей танець , за однією з версій , був створений іспанським танцівником Себастьяно Сересо близько 1780 року. Виконується болеро під акомпанемент гітари й барабана. Окрім того танцівники додатково відбивають на кастаньєтах складні рітмічні фігури , що сплітаються в надзвичайно примхливий візерунок. Відомом багато різновидів болеро, характерних для різних провінцій Іспанії.
У формі болеро написані окремі романси М.Глінки, О. Даргомижського , Л. Деліба; болеро використали у своїх операх Г. Берліоз, К.-М. Вебер, Дж. Верді, у балетах- Л. Деліб, П. Чайковський та ін. Широко відоме "Болеро" для оркестру М. Равеля.
Послухайте фрагмент із "Болеро" М. Равеля:
1).Про що розповів вам прослуханий твір?
2). У виконанні яких музичних інструментів звучала
ця музика?
3). Який танець ви собі уявляєте?
4). Як змінюється мелодія протягом твору?
5). Що є особливим у творі Равеля?
Моріс Равель спочатку мав намір написати "Болеро" не для оркестру , а для балетної постановки. Твір був уперше виконаний 22 листопада 1928року в паризькому "Гранд-Опера" під час вечора балерини Іди Рубінштейн.
"Болеро" здобуло особливу популярність завдяки оригінальному звучанню. Особливість цього твору - незмінний повтор однієї ритмічної фігури , що виконується на ударних інструментах. На тлі чіткого ритму , який звучить спочатку тихо(піано), лунає основна мелодія танцю; з кожним тактом додаються не тільки нові духові інструменти (від одного інструмента до всього оркестру) , а й поступово зростає динамика твору ( від піанісимо до фортисимо).
"Болеро" Равеля - це оркестрові варіації, в основі яких - коротка мелодія народно- танцювального характеру.
Протягом 24 варіацій у звучанні оркестру :
а) незмінними залишаються ритм, мелодія;
б) змінюються тембр та динаміка звучання.
Варіаційна форма- музична форма , в якій основна тема зазнає різноманітних змін(варіацій).
Цікаво, що варіації бувають і в інших сферах життя : наприклад у математиці(варіація функції, варіаційне числення), в біології(генетична варіація), у фізиці(варіаційний метод. магнітна варіація).
Сьогодні ми виконуємо пісню О. Злотника "Цвіт землі".
Спочатку повторіть. а потім спробуйте виконати самостійно.
Гарного вам настрою . Все буде Україна!!!
Комментариев нет:
Отправить комментарий