воскресенье, 28 апреля 2024 г.

8-а клас на 01.05.; 8-б клас на 29.04. 2024.р.

      Посилання на онлайн зустріч: https://meet.google.com/khr-vnky-hex

                          Романтизм.

     Тема уроку: "Музика романтиків".

     Романтизм , який на початку XIXст. прийшов на зміну чіткому урівноваженому досконалому класицизму, можна охарактеризувати словами мрійливий, закоханий, емоцій-ний. Цей стиль яскраво виявився в музиці, літературі та живописі. Саме музика в епоху романтизму посіла чільне місце серед інших видів мистецтва. 

     Тема кохання посідає в музиці епохи романтизму панівне місце, бо саме  цей душевний стан найбільш багатосторонньо й повно відбиває всі глибини та нюанси людської психіки. Можливо , саме тому в той час надзвичайного розквіту набула вокальна лірика, зокрема романс. 

     На сторінці 149 підручника самостійно прочитайте довідку про жанр романсу. 

     Хто такі композитори - романтики.


     У більшості романсів , незалежно від країни, де вони народилися , превалює тема кохання. 

     Одним з перших серед романтиків почав писати ці твори австрійський композитор Франц Шуберт. Митець створив понад 600 пісень , деякі з них він об'єднав у цикли за єдиним сюжетом. В 6-му класі ми слухали з вами цикл "Прекрасна Мельниківна" , в якій розкривається внутрішній світ простої людини, розбивається об рифи життєвого моря. 

     

     Тема любові, яка посідає панівне місце в мистецтві романтиків, не обмежується мотивами почуття сердечної прихильності до особи іншої статі , а ототожнюється із широким колом явищ. Зокрема , крізь творчість усіх композиторів-романтиків наскрізною ниткою проходить тема любові людини до Батьківщини , свого народу. 

     На весь світ уславили ім'я чеського композитора Антоніна Дворжака його "Слов'янські танці". Митець розкрив красу народної музики чехів, поляків, словаків, українців, сербів. Кожний з 16 танців - своєрідна музична замальовка з життя простих людей. 


     Всесвітньо відомі "Угорські рапсодії" та багато інших творів Ференца Ліста яскраво відтворювали колорит Угорщини - рідної землі композитора. Проте фольклор цього народу приваблював і митців інших національностей, наприклад Йоганеса Брамса, який створив відомі "Угорські танці".

     

     

     Йоганес Брамс "Угорський танець".

        Польських митців Фридерика Шопена та Міхала Огінського об'єднувала безмежна любов до батьківщини, яка пронизує їхню творчість. Художні мотиви , що станов-лять основу творчості Ф. Шопена, народжені всім , що так чи інакше пов'язане з рідною країною. Зокрема, елементи мазурки чи полонезу в різних творах композитора символі-зують образ вітчизни. 


     У дні повстання за національну незалежність Польщі М. Огінський разом з повстанцями , які відступали , був змушений залишити рідну землю(як пізніше це зробив і Ф. Шопен). І першим твором, який написав Огінський на чужині , став полонез "Прощання з Батьківщиною". 


     Яскравим прикладом романтичного циклу в інструмен-тальній музиці є "Фантастичні п'єси" Роберта Шумана для різного складу ансамблів : для фортепіано, скрипки, віолончелі та для квартету і фортепіано, - а також однойменний фортепіанний цикл. 


     Щиро захоплювався міфами та легендами свого краю німецький композитор Ріхард Вагнер. Саме вони стали основою багатьох його опер.

   


     Тема любові до людини, до Батьківщини були відображе-ні у романсах українських композиторів Миколи Лисенка та Степана Гулака-Артемовського та ін. В Україні романси називали також солоспівами. Високі зразки музично - поетичної лірики створив М. Лисенко на твори його сучасників І. Франка, лесі Українки та інших. 

     М. Лисенко "Коли розлучаються двоє".



     Відмінна риса музичного мистецтва  - відбиття будь-якого явища у свідомості через сферу почуттів , і музика всіх епох підпорядкована цій закономірності. Але романтики перевершили всіх своїх попередників за значенням у їхній музиці ліричного начала, за силою та досконалістю передачі глибин внутрішнього світу людини , найтонших відтінків її настроїв.

     Читайте підручник, слухайте музику.

підручник тут

Виконайте тестову роботу.

Тест тут





     


      

     

     

Комментариев нет:

Отправить комментарий