вторник, 27 апреля 2021 г.

9-а клас на 29.04.2021; 9-б клас на 28.04.2021р.

 Тема уроку:" Музей , картинна галерея: збереження, презентація і популяризація мистецької спадщини(продовження).

У сучасних художніх музеях, галереях та на виставках з  метою популяризації мистецтва серед широкої аудиторії здійснюється багато творчих акцій. Наприклад , замість традиційної екскурсії влаштовуються музейні театралізації.

Сьогодні завдяки активному розвитку мультимедійних технологій музеї почали застосовувати їх можливості в сучасній музейній практиці. 

У багатьох музеях функціонують сенсорні інформаційні кіоски, які надають усім бажаючим інформацію про експозиції або конкретний об'єкт. На їх інтерактивних моніторах відвідувачам подано максимум інформації. При цьому є змога показати на екрані те, що неможливо представити на виставці з тих чи інших причин. Інформаційно- довідкові мультимедіа- системи на базі сенсорних кіосків дозволяють забезпечити численні варіанти обслуговування відвідувачів. Але з власного досвіду хочу сказати. що ніякі медіа- системи не замінять живого відвідування музею. Там інша атмосфера , інший запах , інше освітлювання. Це так саме, як живе спілкування з людиною та спілкування у Viber.

Зручним для користування відвідувачів музеїв , виставок є електронний гід( зокрема аудіогід)- персональний електронний екскурсовод. Гід отримує інформацію безпосередньо з бази даних музею , практично в режимі реального часу. Такий гід часто забезпечений системою інфрачервоних датчиків , які "знайдуть" відвідувача і приведуть його до експоната.

Одним із варіантів електронних гідів є дисплей у вигляді окулярів. Крім того є можливість здійснювати фото- і відеозйомку.

На багатьох експонатах музеїв чи на архітектурних пам'ятках ми дедалі частіше помічаємо QR-код. Це двомірний штрих-код, що містить різну інформацію , яку зчитують за допомогою спеціальних сканерів і камер мобільних телефонів. 

Мистецтво і сучасні технології можуть не просто існувати в гармонії одне з одним, але й створювати нові можливості сприйняття мистецтва. 

Прочитайте довідку на стор.150 підр. 

Загляньте в словник на стор.153Читайте підручник стор140-153.

Слідуючий урок ми з вами почнемо з тестової роботи  на цю тему.

понедельник, 26 апреля 2021 г.

5-а клас на 27.04.20214 5-б клас на 29.04.2021р.

 Тема уроку"Музика в театрі".

Майже кожен із вас знає , що таке театр - драматичний або ляльковий. Але є ще один осбливий театр - музичний, де зміст вистави розкривається мовою музики у поєднанні  з іншими видами мистецтва. Ви знаєте , що в оперному театрі можна переглянути оперну виставу. А які ще вистави можна побачити у цьому театрі? Дізнаємося про це сьогодні на уроці.

Театральне мистецтво виникло у Давній Греції. Спочатку це були ритуальні святкування на честь богів. Але це ще не можна вважати театром. Як для музики потрібні виконавці та слухачі , так і для театру потрібні актори та глядачі. Театр -це колективне мистецтво. У створенні вистави беруть участь режисери, композитори, хореографи, актори, , а також- бутафори, костюмери, гримери, освітлювачі, робітники сцени.

Театральне мистецтво пов'язане з іншими видами мистецтв. розгляньте схему "Театральне мистецтво" на ст. 155підр.

Отже театр-вид мистецтва , що відображає життя у сценічній дії, яку виконують актори перед глядачами. У театральному мистецтві поєднані література,музика, образотворче мистецтво, хореографія  та інші види мистецтва.

Сучасний театр має різновиди: драматичний, опери і балету, ляльок, музичної комедії та інші.

Музичний театр має багатовікову історію. Нам відомо, що у давньогрецькому театрі музика була обов'язковою: актори наспівно промовляли текст; хор уособлював водночас і голос народу, і голос автора. Також ми знаємо  у Флоренції (Італія), у 1601році відбулася вистава першої опери: актори  не декламували вірші, як раніше, а співали їх під музику. Так започаткувався в історії культури новий жанр музики-опера.

Опера-це найскладніший музичний жанр, у якому поєднано (поряд із музикою та літературою) елементи хореографії, театрального й образотворчого мистецтв. Літературною основою опери є лібрето.

Існує ще один жанр музики, який також взаємопов'з літературою. 

Відгадайте загадку:

Він у мистецтві- принц прекрасний,                                Душею виконаний злет,                                                    Він- старовинний. він- сучасний,                                    Класичний танець. Це...(...).

Так цей жанр називається балет. Його не можна уявити без музик: у балеті музика відіграє роль слова, відображає розвиток сюжету, розкриває характери та взаємини дійових осіб.

Балет-музично- драматичний твір сценічної дії, зміст якого  втілено за допомогою хореографії, міміки, музики.

Балет -це не просто танець, а вистава, де танець та музика передають драматичну дію. У давні часи танець мав ритуальний характер. У ньому людина втілювала свої почуття, ставлення до життя, одна до одної. Згодом танець став складовою різних свят, а згодом перетворився на самостійний музично-театральний жанр- балет. Найбільшу популярність він отримав у Франції. Балет має специфічну хореографічну мову. Танцівниці- балерини- прагнули зробити свій танець більш легким. повітряним, стаючи на кінчики пальців, що сприяло виникненню пуантів- особливого взуття балерини.

Балет складається з класичного танцю, характерного танцю та пантоміми. Класичний танець дуже граційний. Його рухи витончені та піднесені. Характерний танець побудований на елементах народного танцю.

Пантоміма-(у перекладі з грецької-" той, хто все відтворює")- це рухи, жести, міміка, пластика тіла, за допомогою яких танцівники немов розмовляють між собою, передають зміст вистави.

 Крім солістів у балеті бере участь і велика група артистів- кордебалет, танці якого відтіняють основну дію. Їхня роль аналогічна ролі хору в опері.

В основі лібретто багатьох балетів - сюжети літературних творів, міфів. казок. Балет " Спляча красуня" композитор П. Чайковський створив на лібретто І. Всеволожського та М. Петіпа за сюжетом казки Ш. Перро.

Послухайте Вальс із балету "Спляча красуня" П. Чайковського.

Проаналізуйте цю музику за планом на стор.155підр.

Заспіваймо піснюГ. Гладкова "Пісенька друзів" із мультфільму "Бременські музиканти".






                                              


6-а клас на 29.04.2021; 6-б клас на 27.04.2021р.

 Тема уроку" Шляхами симфонії".

Симфонія- один із найскладніших музичних жанрів. прототипом симфонії можна вважати італійську увертюру, що склалася при Д. Скарлатті наприкінці XVIIст. Узагалі терміни" симфонія " і " увертюра" тривалий час були взаємозамінними.

Остаточно симонічний цикл сформувався у творчості Й. Гайдна та В. А. Моцарта, яких вважають основоположниками класичної симфонії. У симфоніях Л. ван Бетховена помітно цміцнів тематичний зв'язок між частинами, великого значення набули героїка, драматизм, філософські засади.

 В епоху романтизму з'явилася романтична симфонія, яка об'єднала в одне ціле класичну форму і ліричний характер тем. У цей час зароджуються і програмні симфонії. У творчості композиторів-романтиків Ф. Шуберта, Р. Шумана , Ф. Мендельсона, Й. Брамса, П. Чайковськогоє незабутні мелодічні симфонії.

 Починаючи з кінця XIX та в XXстолітті строгі форми симфонії зазнали кардинальних змін. З'явилися симфонії з різною кількістю частин- від однієї до одинадцяти ; необов'язковим стало використання сонатної форми .

Отож у переломні моменти свого розвитку симфонічна музика змінювала правила , й ті явища у сфері мистецтва, які спочатку шокували , невдовзі стали звичними.

Розгляньте схему " Типи симфоній" на стор.189підр.

В українській музиці симфонія утвердилася дещо пізніше. Першим твором, названим симфонією  вважають "Концертну симфонію" Д. Бортнянського.

Інтерес до оркестрової музики в Україні пожвавився у другій половині XIXст.,: "Юнацьку симфонію" створив М. Лисенко," Українську симфонію"-М. Калачевський. Спираючись на досягнення зарубіжної класики, вони пишуть яскраві та оригінальні симфонічні твори, в яких є українські народні мотиви.

Найвидатніші досягнення українського симфонізму у XXст. пов'язані з іменами Л. Ревуцького, Б. Лятошинського та С. Людкевича.Серед сучасних українських авторів симфоній- В. Кирейко, В Сильвестров , Є. Станкович, Б. Буєвський , Ю. Іщенко, І. Поклад та інші. 

Послухайте П. Чайковський. Симфонія №6. Iч. (експозиція).

Проаналізуйте прослухане за планом на стор.190 підр. 

Симфонія № 6 відома під назвою "Патетична", була останнім твором Чайковського, його "лебединою піснею". Він працював над нею декілька місяців із тривалими переривами. Влітку 1893 року робота була завершена . а в жовтні того ж року твір уперше прозвучав у Петербурзі під диригуванням автора. Симфонія складається з чотирьох частин і написана для великого симфонічного оркестру. подвійного складу (включно із флейтою-піколо).

У музиці Чайковського втілене прагнення людини до щастя, свободи, боротьба проти зла і підступності. 

Розучуємо пісню "На безіменній висоті". муз. В. Баснера сл. М. Матусовського.




воскресенье, 25 апреля 2021 г.

7-а клас на 28.04.2021; 7-б клас на 28.04.2021; 7-в клас на 26.04.2021р.

 Тема уроку" Історія рок-опери".

Сьогодні ми поринемо у казковий світ рок-опери , щоби докладніше дізнатися про її особливості й історію розвитку.

Нас зустрічає одна із найвідоміших радянських рок-опер композитора О. Рибнікова на вірші А. Вознесенського " Юнона і Авось"Сюжет цієї опери заснований на реальних подіях і присвячений подорожі на двох вітрильниках -" Юнона " і " Авось"М. Резанова ( одного з керівників першої російської навколосвітньої експедиції , щоденник якого зберігся і частково вийшов друком) до Каліфорнії (1806) і його зустрічі з юною Кончітою Аргуельо- дочкою коменданта Сан-Франциско. Прем'єра рок-опери відбулася 1981р. на сцені Московського театру Ленком( реж. М. Захаров). Театр Ленком триумфально гастролював із цією рок-оперою по всьому світу. 

Послухайте уривки з цієї рок-опери .

Пролог.

Романс "Я тебя никогда не забуду"

Романс "Белый шиповник"

Епілог " Аллилуйя"

Проаналізуйте прослухані твори за планом на стор.173 підр.

Прочитайте розділ "Історія  розвитку жанру рок-опери " на стор. 174 підр.

Знати: Рок-опера-музично- драматичний жанр, основою якого є рок-музика , а коріння пов'язане з мюзиклом.

Співаємо "Києве мій" муз І. Шамо сл. Д. Луценка.



Виконати тест на листочку сфотографувати та вислати мені на Viber на номер 096-281-35-43.

Кожне питання тесту-3 бали.

1.Подвиг Ж. Д'арк- це тема опери а)"Юнона і Авось"; б)"Біла ворона"; в) "Ісус Христос-суперзірка".

2.О. Градський написав рок-оперу а)"Стадіон"; б)"Томмі"; в)"Моцарт".

3.Перша рок-опера , яку записали у 3D-форматі 2010р., називається:  а)"Моцарт"; б)"Стадіон"; в)"Орфей і Еврідіка".

4. "Аллилуйя"- назва епілогу рок-опери "Юнона і Авось". Це слово означає : а)назву міста; б) молитовне хвалебне слово, звернення до Бога; 3) назву рослини.

Удачі!!1




8-а клас на 27.04.2021; 8-б клас на 26.04.2021; 8-в клас на 26. 04.2021р.

 Тема уроку "Романтичні образи в мистецтві".

Романтизм розширив горизонти мистецтва , збагативши його скарбами фольклору. Митці цієї епохи віднайшли нові музичні засоби вираження найтонших душевних порухів, що виявилося в розквіті різноманітних інструментальних жанрів невеликих форм.

Композитори - романтики працювали у формі інструментальних циклів. Кожна мініатюра в циклі - це один момент , маленька картинка із швидкоплинного мінливого життя.

Послухайте фрагмент з циклу "Карнавал" Р. Шумана .

Уривок називається "Арлекін".
Послухайте фрагмент із циклу "Пори року" П. Чайковського. Фрагмент має назву "Весна".

Прочитайте довідку на стор.159 підр.
Важливою ознакою музичного романтизму стала ідея синтезу мистецтв, яка знайшла вираження в розквіті програмної музики, що відзначаються більшою розмаїтістю джерел програми( література, живопис , скульптура та ін.) і появою нової опери.
Тема природи досить часто трапляється у творчості романтиків. Композитори - романтики іноді протиставляли природу душевному стану людини.
Художники-романтики гостро відчували взаємозв'язок між світом природи і складним світом людської душі. 
Об'єктом зображення романтичних картин часто стає ніч. Ця частина доби для людини - таємниця. це час не тільки для сну , а й для роздумів.
Картини німецького художника Каспара Давида Фрідріха можна назвати "Пейзажами душі". Розгляньте репродукцію його картини"Схід сонця над морем" на стор. 158підр. На картині зображено трьох людей , які пильно вдивляються в безмежну морську далечінь. де у промінях вечірнього сонця силуетами постають одинокі вітрильники. Складається враження , що художник хотів показати вічне бажання людини пізнати те , що знаходиться поза межами земного буття.
Прочитайте про Фредеріка Шопена на стор.160 підр. Послухайте Ф.Шопен Ноктюрн № 2.

Улюбленими романтичними темами в пейзажі були схід і захід сонця, морські бурі, грізно захмарене небо з райдугою, гірські неприступні скелі , місячні ночі в лісі, водоспади та руїни.
Англійський художник Вільям Тернер досягнув великої майстерності в жанрі пейзажу. Дивовижне золоте світло сходу й заходу сонця , густі тумани і дим були його улюбленими живописними ефектами.  На картині " Корабель. що палає" автор акцентує погляд глядача на охопленому полум'ям вітрильнику . Контраст жовтого і синьо-чорного кольорів доповнює емоційний вплив картини.
Про картину В. Тернера "Дощ, пара і швидкість" відомий англійський пейзажист Д. Констебл сказав: 
"Тернер перевершив сам себе; він ніби пише кольоровою парою - так безтілесно і повітряно..."
Уздовж річки Темзи крізь туманний дощовий морок з великою швидкістю мчить потяг. Ще мить - і порине в туман ледь відимий міст, одинокий човник і навіть берег річки. 
Розгляньте репродукції цих картин на стор.161підр. Знайдіть відповідь на питання , з приводу цих картин на стор. 161 підр.
З образами природи часто змагається тема фантастики, що  стала справжнім відкриттям композиторів- романтиків. Вони активно працювали над створенням казково- фантастичних героїв і передачею їх образів за допомогою різноманітних елементів художньої мови. В цей час в літературі з'явилися казки братів Грімм, Андерсена , балади Шиллера і Мицкевича. Митці вивчали народну спадщину-перекази . міфи, казки , легенди.
Яскравим прикладом романтичного циклу в інструментальній музиці є "Фантастичні п'єси  " Роберта Шумана для різного складу ансамблів : для ф-но. скрипки, віолончелі та для квартету і фортепіано, - а також однойменний фортепіанний цикл.
Послухайте " Порив " із циклу "Фантастичні п'єси "Р. Шумана.
В творчості англійського поета й художника Вільяма Блейка стираються стираються межі між правдою та ілюзією, досвідом і фантазією , реальним і неприродним. Мистецькі пошуки привели Блейка до нової техніки- синтезу розповіді з графічним зображенням персонажів або орнаментом. Кожна його книга - органічна єдність , де шрифт, зображення на берегах, ілюстрації, композиція аркушу і розвороту належать одному автору. Розгляньте репродукції на стор.162. прочитайте довідку на стор163.
Щиро захоплювався міфами та легендами свого краю німецький композитор Ріхард Вагнер.Це стало основою для багатьої його опер.Зокрема" Лоенгрін" та тетралогія "Перстень нібелунгів".
Прочитайте на стор.164 що писав П.Чайковський про частину опери, яка має назву "Політ валькірій". 
Послухайте : Р. Вагнер "Політ валькірій".
Вагнер увійшов в історію музики як реформатор оперного мистецтва , творець нової музичної драми.




среда, 21 апреля 2021 г.

9-а клас на 22.04.2021, 9-б клас на 21.04.2021.

 Тема уроку: " Музей, картинна галерея: збереження, презентація і популяризація мистецької спадщини".

На уроках мистецтва ми говорили про те , що немає майбутнього без минулого і все . що ми маємо зараз основано на досвіді попередніх поколінь.

Англійський письменник, художник і теоретик Джон Раскін говорив: " Великі нації пишуть свою автобіографію у трьох книгах- у книзі слів, у книзі справ і в книзі мистецтва, але лише остання заслуговує на повну довіру".

Так що ж робить людство, щоб зберегти творіння людського генія, які заклади існують для того , щоб кожне покоління могло долучитися до джерела духовності. 

Ккльтурна спадщина- це історичні, археологічні,

літературні, архітектурні, містобудівельні, ландшафтні й мистецькі цінності, успадковані людством від попередніх поколінь.

Найцінніші зразки культурної спадщини перебувають під охороною ЮНЕСКО. Список цієї організації складають більше тисячи найменувань пам'яток з усіх континентів світу. Шедеври людського генія занесені до списку ЮНЕСКО, щоб зберегти їх для нащадків. В Україні є об'єкти Світової спадщини ЮНЕСКО: Софійський собор та Києво-Печерська лавра в м. Києві, ансамбль історичного центру м. Львова, резиденція митрополітів Буковини і Далмації( Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича), дерев'яні Карпатського регіону Польщі та України (8 церков України та 8 церков Польщі, що представляють гуцульський, бойковський, лемківський та галицький типи архітектури), що знаходяться в Івано-Франківській, Закарпатській та Львівській областях, Херсонес Таврійський(Крим, м. Севастополь.

Прочитайте довідку на стор.141 підр. та розгляньте фото об'єктів культурної спадщини України на стор. 140-141підр.

Для збереження , презентації, популяризації витворів мистецтва в усьому світі існують художні музеї та картинні галереї.Найвідоміші -це Лувр, Прадо, Дрезденська галерея та інш.

Про деякі з них прочитайте самостійно на стор142-145 підр. та розгляньте фото на цих же сторінках.

понедельник, 19 апреля 2021 г.

6-а клас на 22.04.2021; 6-бклас на 20.04.2021р.

 Тема уроку "Симфонічні варіації".

Сьогодні ми ознайомимся з мистецтвом варіювання у симфонічній музиці. Подорожуємо до Іспанії. 

Болеро( ісп. bolero)- іспанський парний народний танець, що виник наприкінці XVIIIстоліття. Музика в ньому підкреслюється ударами кастаньєт. Т емп - помірно швидкий з поступовим прискоренням. 

Прочитайте історію виникнення цього танцю на стор. 184 підр.

Прочитайте про Моріса Равеля на стор. 185 підр.

Прослухайте М. Равель "Болеро"




Проаналізуйте за планом на стор.185 підр.

Прочитайте самостійно про цей твір на стор.185-186 підр.
"Болеро " Равеля - це оркестрові варіації. в основі яких- коротка мелодія народно- танцювального характеру. Варіацій-24. не змінюється ритм. мелодія.
Змінюється тембр. динаміка.
Знати , що таке варіаційна форма .правило на стор.186.
Виконуємо пісню О. Злотника "Цвіт землі".



5-а клас на 20.04.2021; 5-б клас на 22.04.2021.

 Тема уроку: " Музика і візуальні види мистецтва".

На уроках музичного мистецтва ви дізналися , що різні види мистецтва взаємопов'язані. В опері поєднуються музика, поетичне слово , танець, у балеті- пантоміма . хореографія , література. І навіть у кіно музика стала невід'ємним компонентом мистецької взаємодії. А що спільного є між музикою та образотворчим мистецтвом? 

Поговоримо про це.

Музика відображає не тільки , що ми чуємо. а й те що ми бачимо. відчуваємо. Враження від побаченого поєднуються в нашій уяві зі слуховими враженнями- ми їх співвідносимо за  схожістю або за  контрастом. 

Звучання музичних інструментів із різними тембрами у різних регістрах створюють зорові уявлення : високий ніжний голос флейти здається світлим . низьке звучання контрабаса-похмурим і темним. Засоби виразності музичного та образотворчого видів мистецтва також мають дещо спільне: в образотворчому мистецтві вживають вираз " кольорова гама", а в музичному -" звукова палітра"; голосну силу звуку( динаміку) в музиці іноді називають яскравим звуком, а в живописі наявний звучний колір. Також спільним є поняття " ритм", " композиція" тощо.

Є багато музичних творів . частіше програмних, у яких композитори втілюють свої враження від образотворчого мистецтва. Наприклад , фортепіанний цикл російського композитора М. Мусоргського" Картинки з виставки" , присвячений пам'яті його товариша , художника і архітектора В. Гартмана., і створений під враженням від посмертної виставки художника. Кожна з 10 п'єс  циклу- музична картинка , що відображає враження композитора від певного твору жудожника. Прочитайте про композитора на стор. 149 підр. 

Сюїта- інструментальний твір , що містить кілька контрастних частин ( частіше танцювального типу), поєднаних спільним задумом. У перекладі сюїта - це послідовність . Отже, увесь цикл, що утворює сюїту,- 

це послідовність самостійних п'єс, об'єднаних єдиним задумом.

Так. останню п'єсу циклу " Богатирські ворота" створено під враженням від рисунка В. Гартмана  "Міські ворота в Києві".

Розгляньте "Ескіз міських воріт у Києві" на стор. 149 підр. На малюнку - давньоруські дерев'яні різблені міські ворота у вигляді велетенськог богатирського шолома. Поруч - дзвіниця, що додає споруді величі і краси. Зображення ніби звучить велично-спокійною та урочистою слов'янською музикою і викликає в юяві "богатирські" образи. Отже, виникає поєднання між твором живопису на архітектурну тематику і музичним твором.

Послухайте " Богатирські ворота" з фортепіанної сюїти " Картинки з виставки" М. Мусоргського.


Проаналізуйте твір за планом на стор. 149 підр.

Тепер перейдем до скульптури.

 Споглядання скульпткри також може викликати у нашій уяві музичні враження .Хоча скульптури виготовляють із бронзи. каменю. дерева, вони також можуть передавати рух або стан спокою.

Розгляньте фото  пам'ятника героям комедії" За двома зайцями" , що знаходиться у місті Києві на стор. 150 підр.

Разом зі звуками "Менуету" ця скульптура ніби оживає , передаючи трохи грайливий, манерний, але водночас стримано-вишуканий характер танцю.

Менует-старовинний французький танець у тридольному розмірі, сповнений увічливих поклонів, реверансів, неспішних кроків. 

Прочитайте про Луїджі Боккеріні на стор. 150підр.

Послухайте "Менует" Л. Боккеріні.

Проаналізуйте твір за планом на стор.150 підр.

Самостійно прочитайте стор.151.

Співаємо "Пісеньку друзів" муз . Г. Гладкова із мультфільму" Бременські музиканти".


Шановні учні! Продовжую чекати ваші роботи. Якщо у вас на получається відправити мені , я даю іще один №телефона у Viber 096-281-35-43.


суббота, 17 апреля 2021 г.

7-а клас на 21.04.2021; 7-б клас на 21.04.2021; 7-в клас на 19.04.2021.

 Тема уроку :" Мюзикл. Телемюзикл".

На уроках ми уже говорили про те , що таке мюзикл . Тому я просто нагадаю вам правило та деякі музичні фрагменти . 

Мюзикл, музична вистава, музична комедія - це музично сценічний твір, у якому переплітаються діалоги, пісні, музика , танці, при цьому сюжет зазвичай нескладний;  поєднуються різноманітні жанри і виражальні засоби естрадної та побутової музики, хореографічного, драматичного й оперного мистецтва.

Ми на уроці слухали уривки з мюзикла "Собор Паризької Богоматері".  Послухайте їх іще раз.

Р. Коччанте " Belle"


"Danse mon Esmeralda"

"Le Temps de cathedrales"

А тепер поговоримо про телемюзикл.
Уперше мюзикл про Мері Поппінс  створив американський режисер Р. Стівенсон на студії Волта діснея 1964р. (композитор І Костел, у ролі Мері - Дж. Ендрюс). 1965 року ця стрічка здобула 5 премій " Оскар".
Один із найвідоміших телемюзиклів на теренах колишнього СРСР- двосерійна стрічка" Мері Поппінс , до побачення" ( реж. Л. Квініхідзе, муз. М. Дунаєвського, у ролі Мері- Н. Андрійченко). Мері Поппінс - ім'я головної героїні стрічки , яку вигадала дитяча письменниця П. Треверс. Мері- чарівна няня в одній із лондонських сімей, а все її майно - парасолька і великий кофр(сумка). Вона вчить своїх вихованців- хлопчика Майкла та дівчинку Джейн із родини Бенксів- не боятися змін і творчо ставитися до розв'язання життєвих проблем.
Послухайте музико до цього фільму.
Непогода
"Леди совершенство"

"Ветер перемен"
Проаналізуйте прослухані твори за планом на стор.165 підр. 
Прочитайте на стор.169-170 підручника про найвідоміші світові телемюзикли.
Телемюзикл- фільм, у якому основну роль відіграють музика,спів і танці, при цьому вони об'єднані загальним , не надто складним . зазвичай із комедійними елементами сюжетом.
Виконуємо пісню . 
Муз. І. Шамо на вірші Д. Луценка " Києве мій"

Нагадую іще раз номер телефону , за яким мені треба прислати тестову роботу 096-281-35-43!!!




















8-а клас на 20.04.2021; 8-б клас на 19.04.2021; 8-в клас на 19.04.2021р.

 Тема уроку:" Романтизм. Тема любові у творчості романтиків".

Перед тим ,як ми розпочнем нову тему вам треба виконати тестову роботу за темою "Класицизм".

https://forms.gle/Q2ByF2Qj62MYQRfj7

Романтичний! Коли ми чуємо це слово у нас зразу виникають асоціації: мрійливий, закоханий, емоційний, таємничий. Саме така характеристика художніх образів творів мистецтва в стилі романтизм, який на початку XIXст. прийшов на зміну чіткому, урівнрваженому, композиційно досконалому класицизму. Романтизм яскраво виявився в музиці, літературі та живопису.

Відмінна риса музичного мистецтва - відбиття будь- якого явища у свдомості через сферу почуттів. Але романтики перевершили всіх своїх попередників за значенням у їхній музиці ліричного начала. 

Тема кохання посідає у музиці епохи романтизму панівне мйсце, бо саме цей душевний стан найбільш багатосторонньо й повно відбиває всі глибини та нюанси людської психіки. В той час надзвичайного розвитку набула вокальна лірика , зокрема романс. 

Прочитайте довідку на стор.149 підручника.

Прочитайте на стор.150 підручника історію виникнення романсу " Я пам'ятаю мить чарівну..." Михайла Глінки на вірші О. Пушкіна. 

Послухайте цей романс

Одним із перших серед романтиків почав писати австрійський композитор Франц Шуберт. У його ліричних вокальних мініатюрах розкривається внутрішній світ простої людини, часто нащасливої, тому , що всі її сподівання виявляються марними. 
Жанр романсу набув небаченої популярності в українській та російській музиці. Глінка, Римський- Корсаков, Чайковський, Лисенко , Гулак- Артемовський та ін. У домашньому музикуванні романси виконували під акомпанемент фортепіано або гітари, інколи співали в ансамблі.
 В Україні романси називали солоспівми.
У повсякденному життя співали народно- побутові пісні -романси. Вони поширювалися в рукописних збірках , але найчастіше передавались" з вуст у вуста". " Іхав козак за Дунай", "Стоїть гора високая", " Дивлюсь я на небо", "Взяв би я бандуру" та ін.
Послухайте дует М. Лисенка на вірші Г. Гейне " Коли розлучаються двоє"

В епохо романтизму особливого змісту набув портретний жанр. Художники -портретисти намагалися максимально передати багатий внутрішній світ глибину почуттів на портреті.
Розгляньте репродукції на стор.152. підр. 
Портретному жанру романтизму властива артистична свобода, тяжіння до контрастів освітлення і кольору. 
Розгляньте і порівняйте репродукції картин на стор.153 підр. Назва картини одна .а художники різні. 
Роздивіться як різні митці виконують портрет однієї  жінки.
Тема любові не обмежується мотивами почуття до особи іншої статі. Наскрізною ниткою проходить тема любові до Батьківщини, свого народу.
Композитори писали оригінальні авторські твори, у яких звучали яскраві інтонації, звороти . ритми , притаманні зразкам музичного фольклору. На весь світ відомі "Слов'янські танці " чеського композитора Антоніна Дворжака. Митець талановито розкрив красу народної музики чехів, словаків. поляків. українців. сербів. Кожен з 16 танців -замальовка з життя простих людей. 
Послухайте .
 Дворжак . Танець № 2
Всесвітньо відомі "Угорські рапсодії" Ференца Ліста, "Угорські танці" Йоганеса Брамса, твори Фредеріка Шопена та Міхала Огінського. 
Огінський .Полонез" Прощання з Батьківщиною".

Побутові народно-жанрові епізоди, національний колорит з'являються на картинах художників.
Унікальну галерею романтичних селянських образів створив російський художник Василь Тропінін. Розгляньте репродукцію його картини на стор.155 підр.
Живописець В. Штернберг, який був другом Тараса Шевченка. Репродукція його картини також на стор. 155підр. 
Послухайте пісню А. Кос- Анатольського на вірші І. Франка " Ой  ти , дівчино. з горіха зерня"

Читати підручник стор. 148- 157.





вторник, 13 апреля 2021 г.

6-аклас на 15.04.2021; 6-б клас на 13.04.2021.

 Тема уроку:"Концерт для друга".

Концерт- доволі складний твір для сольного виконання на певному інструменті (фортепіано, скрипці, кларнеті тощо) з оркестровим супроводом. Соліст та оркестр ніби змагаються одне з одним.

Перші концерти для оркестру з одним солним виконавцем ( скрипкою) створив А. Вівальді.У творчості цього композитора цикл концерту набув тричастинної форми.( швидка- повільна- швидка). Такі концерти писали Й. С. Бах і Г. Гендель, а в творах Й. Гайдна і В. А. Моцарта тричастинна структура утвердилася остаточно. 

У XIX столітті з'явилися одночастинні( Ф. Ліст) та чотиричастинні (Й. Брамс) концерти. У XX столітті до жанру концерту зверталися найвідоміші композитори- М. Равель, Б. Барток, І. Стравінський, С. Прокоф'єв , Д. Шостакович, А. Шенберг, А. Берг, А. Веберн, В. Лютославський , а з українських композиторів _ Б. Лятошинський, Л. Ревуцький, І. Карабиць, М. Скорик.

Прочитайте правило на стор.179 підр.

На стор.180 підр. прочитайте довідку про композитора Ш. К. Сен-Санса.

Послухайте :К. Сен-Санс. Концерт № 2 для фортепіано з оркестром.

Проаналізуйте прослухане за планом на стор.179 підр.

Прочитайте історію про концерт № 2 на стор.179-180 підр.

Розучимо пісню О. Злотника"Цвіт землі".






понедельник, 12 апреля 2021 г.

5-а клас на 13.04.2021; 5-б клас на 15.04.2021.

 Тема уроку:" Музика і слово".

Мистецтво слова - це особливе мистецтво, що називається літературою. Йому поклонялися здавна. У  Давній Русі літописців поважали і князі і, і звичайні люди. Книгу вважали вершиною мудрості. Від початку свого виникнення й до сьогодні книги є постійними супутниками людини. 

У прадавні часи поезія і музика були поєднані в єдиному мистецтві-пісні. Музи давньогрецьких міфів, покровительки мистецтв - Евтерпа. Ерато, Калліопа і Полігімнія уособлювали на окремі види мистецтва , а різні жанри єдиного музично- поетичного мистецтва. Із плином віків музика й література стали окремими видами мистецтва, проте спорідненість між ними зберіглася і досі. Зокрема вокальна музика - це співзвуччя музики і поезії. Їх поєднує ритм як поетичної , так і музичної мови.Багатство та різноманіття інтонацій , як нам відомо, характерне як для розмовної та літературної ,  так і для музичної мови.

Саме літературні сюжети або персонажі надихнули композиторів на створення програмної музики. 

Пригадаємо: опера М. Лисенка "Тарас Бульба" за однойменною повістю М. Гоголя, опера М. Глінки за поемою О. Пушкіна " Руслан і Людмила", музичні ілюстрації Г. свиридова до повісті О. Пушкіна "Заметіль, балети П. Чайковського за сюжетами казок. Але найяскравіший взаємозв'язок музики та літератури простежується у вокальних жанрах- пісні , романсі , ораторії,  кантаті.

Водночас прозаїчні та поетичні твори, у яких йдеться про музику , вплив музики на людину, про музикантів, також є прикладом взаємозв'язку літератури та музики.

Розгляньте схематичне зображення зв'язку літератури та музики на стор.145 підр.

Ще в епоху Середньовіччя з'явився пісенний жанр, основою якого є розповідь. Він оповідав про різні історичні події, лицарські подвиги, історії з народного життя. Його твори виконували в супроводі музичного інстумента . Нове життя цей жанр отримав у XIXст. І відтоді живе як повноправний родич пісні; крім того розмовляє мовою різних інструментів- тобто став іще і інструментальним жанром. Отже сьогодні ми поговоримо про романс- основний жанр вокальної камерної музики. Цей термін виник у Іспанії, у Середньовіччі , і спочатку означав побутову пірню романською мовою( як відомо , іспанська належить до романських мов). Романс швидко завоював Європу. 

Отже, романс( ісп. romance )невеликий за обсягом музичний твір для сольного співу з інструментальним акомпанементом.

Романс М. Глінки "Жайворонок" - задушевна та задумлива пісня з плавною, наспівною мелодією , що легко ллється. 

Послухайте цю пісню та зверніть увагу на супровід . акомпанемент, а також на те , як у вступі перед співом відчутно трелі жайворонка. 

Слухаємо . М. Глінка " Жайворонок".

Проаналізуйте цей романс за планом на стор.146 підр.

Заспіваємо пісню О. Злотника "Школярі- школярики".




воскресенье, 11 апреля 2021 г.

8-а на 13.04.2021; 8-б клас на 12.04.2021; 8-в клас на 12.04.2021.

 Тема уроку : " Злагоджене змагання солістів і туті".

У період класицизму музичне мистецтво квітло як у світському, так і в церковному( духовному) середовищі. У цей час склалася класична форма концерту. У світському житті перевага надавалася інструментальному концерту. Концертом називають твір, у виконанні якого беруть участь соліст і оркестр. У перекладі з латинської мови це слово означає "змагання", а з італійської -" злагодженість". У діалозі між інструментом і оркесторм відбувається ніби міряння сил у тому , хто краще виконує твір -інструмент чи оркестр. Водночас усі музиканти разом - і соліст , і оркестранти - утворюють злагоджений ансамбль. Партія соліста , протиставляється яскравому звучанню всього оркестру , яке має назву "туті". 

багато композиторів - класиків працювали в цьому жанрі. Зокрема , Моцарт написав 27 концертів, Гайдн-30 концертів для одного чи кількох інструментів. Багато концертів написано для фортепіано. Є концерти і для інших інструментів- скрипки, віолончелі, кларнета, флейти, валторни. арфи. Іноді композитори складають концерти не для одного , а для двох, трьох інструментів. Наприклад Бетховен склав концерт для фортепіано, скрипки і віолончелі з оркестром.

Прослухайте фрагмент концерту Вольфганга Амадея Моцарта для кларнета з оркестром.

Людвиг ван Бетховен . Концерт для фортепіано, скрипки і віолончелі з оркестром.

Розберіть схему циклу інструментального концерту на стор. 145 підр.

Упродовж багатьох століть в Україні склалася традиція православного співу a cappella. Хоровий спів лунав під куполами храмів. Мабуть цілком закономірним є розвиток в Україні хоровогоконцерту. Його можна порівняти з симфонією.

До найвищіх художніх досягнень того часу відносяться хорові концерти Максима Березовського, Артемія Веделя та Дмитра Бортнянського. 

Одним із найвідоміших концертів є хоровий концерт Березовського " Не отвержи мене во время старости".

Розгляньте схему циклу хорового концерту " Не отвержи мене во время старости" на стор. 146 підр.

Слухаємо. М. Березовський . Хоровий концерт" Не отвержи мене во время старсті" ( фрагменти).





На стор.146 прочитайте рубрику Факт.  

Послухайте : Вольфганг Амадей моцарт Реквієм . "Лакрімоза"


Увага! На слідуючий урок окрім нової теми я дам тестову перевірку за темою" Класицизм" Підготуйтесь!!!

7-а клас на 14 .04.2021; 7-б клас на 14.04.2021; 7-в клас на 12.04.2021.

 Тема уроку:" Музика театру".

Чи знаєте ви , що деякі види мистецтва не змогли б існувати без музики? Такі  види мистецтва називають синтетичними: це опера, оперета, балет тощо, тобто театральні постановки, у яких поєднано музику, танець, спів і сценічну дію. 

У драматичному театрі музика поряд з іншими засобами відтворює історичний. національний колорит, поглиблює характеристики персонажів, піркреслює переламні моменти розвитку дії, драматичної кульмінації. У музичному театрі музика є основою музичної дії, найважливішим засобом характеристики образів і подій , вагомим компонентом драматургії вистави. 

Ознайомтесь з особливостями музики у драматичному й музичному театрах на стор. 155 підручника.

Деякі музичні твори , які видатні композитори спершу створювали для театру або за літературними джерелами, згодом набули самостійності: сьогодні їх виконують на концертах у первинному вигляді ( увертюра та 9 музичних фрагментів Л. ван Бетховена до драми "Егмонт" Й. В. Гете, увертюра Ф. Мендельсона до комедйї "Сон літньої ночі" В. Шекспіра; сюїти е. Гріга до драми "Пер Гюнт" Г. Ібсена . Ж. Бізе до драми "Арлезіанка" А. Доде та ін.).

Музику для драматичного театру писали також Р. Шуман, М. Глінка, П. Чайковський, А. Аренський, О. Крейн, Д. Шостакович.

Ознайомтесь зі схемою" Основні жанри театральної музики " та ілюстраціями на стор. 156 підр.Визначте , який із жанрів якій ілюстрації відповідає.

Опрацюйте матеріал на стор. 154-155 підр. Ознайомтесь зі схемою "Різновиди опери" на стор. 157 підр. 

Стисло охарактеризуйте особливості основних жанрів театральної музики( опери , оперети. балету, мюзиклу) віповідно до схеми зі стор. 156 підр.

Слухаємо І. Кальман . Арія "Карамболіна, Карамболетта" з оперети " Фіалка Монмартру".


Слухаємо І. Кальман "Арія містера Ікс" з оперети "Принцеса цирку".

Проаналізуйте прослухані твори за планом на стор.158 підр.

Музика відіграє надзвичайно важливу роль у балетах. За допомогою майстерного поєднання звуків , пластики і танцю глядачеві передається зміст балетного твору.

Слухаємо "Танець із шаблями " з балету А. Хачатуряна "Гаяне". 

Проаналізуйте цей твір за планом зі стор. 159 підр.

Ознайомтеся з поняттями театр, театральна музика, опера-буффа, опера-комік, зінгшпіль, оперета на стор. 154. 157 підр. відповідно.

Розучуємо пісню О. Злотника "Тече вода з-під явора"

Увага! В кого не получилось вислати мені тестові роботи на Viber я додаю іще один номер 096-281-35-43.

Я чекаю ваші роботи!!!





среда, 7 апреля 2021 г.

9-а на 8.04.2021; 9-а на 7.04.2021.

 Тема уроку:"Телебачення: реальний та ілюзорний світ".(продовження)

Жанрова система сучасного телебачення досить різноманітна. ок4ремі жанри мають беззаперечну мистецьку природу(телевистава, телефільм, мультфільм телесеріал, музичний відеокліп, талант-шоу, трансляції концертів та вистав тощо). Інші - демонструють властиві їм видовищні риси(популяризаторські передачі мистецького напряму, ток-шоу, інтелектуальні та розважальні ігри, жартівливі програми, трансляції спортивних змагань). Деякі спрямовані на виконання суто інформаційної функції( новини, інтерв'ю. бесіди . репортажі, журналістські розслідувння, теледебати),проте навіть ці телевізійні жанри характеризуються певними мистецькими елементами та виражальними засобами ( наприклад, акторська майстерність ведучого, використання у програмі мистецьких сюжетів, яскраве і драматургічно влучне звукове рішення телепрограми, операторська майстерність тощо).

Відеомистецтво, що з'явилося наприкінці минулого століття , по суті стало поєднанням кінематографа і телебачення. З-поміж його жанрових різновидів відрізняються відеокліпи(відеороліки). Їх застосовують для політичної реклами , реклами товарів та послуг, музичні відеокліпи. Найрозповсюдженіші з них рекламні відеороліки.

Велику частину телепростіру займають відеокліпи. 

Тривалість відеокліпу співставна з тривалістю пісні. Задача відеокліпу представити глядачу пісню у зорових образах. Відеокліпи бувають сюжетні (з залученням професійних акторів) та безсюжетні.

Нині телебачення орієнтується на виробництво розважальних передач. З їх кількості можна виділити телешоу.( телемости, реаліті-шоу, талант-шоу тощо).

Телебачення -це частина нашого життя , але не слід забувати, що за межами телебачення є реальне життя . Тому . дивлячись телебачення , треба робити свої висновки ,спираючись на те, що відбувається в реальному житті.

Послухайте цю пісню і поміркуйте, який з продуктів телебачення ви, особисто, змогли б використати до цєї пісні.

Читайте підручник стор. 133-139. Відповідайте на питання на ціх сторінках.
Виберіть любу телепередачу , напишіть на неї рецензію (так. як ми робили на фільми) ,враховуючи всі аспекти створення цієї передачі( дизайн студії . ведучіх, кольорову гаму тощо).
Рецензії відсилати мені на пошту sovasvetlana1959@gmail.com


вторник, 6 апреля 2021 г.

6-а на 8.04.2021; 6-б на 6.04.2021р.

 Тема уроку: " Зустріч з увертюрою".

Увертюра як жанр зародилася в Італії у XVI-XVIIст., затвердився у Франції. першою увертюрою вважають токату з опери " Орфей" К. Монтеверді.(1607р.) Пізніше вступи до опер, що складалися з трьох частин (швидка- повільна- швидка), закріпилися під назвою sinfonia у творчості А. Страделлі та інш.

Прочитайте підр. стор.172.

Прочитайте і зрозумійте правило на стор.173 про те , що таке увертюра.

 Прочитайте на 173 стор. що таке програмна увертюра .

Послухайте Г. Сиридов. Оркестрова увертюра до фільму "Час, уперед!"


Проаналізуйте цей твір за планом на стор.173 підр.

Прочитайте про твір і композитора на стор173-174 підр. 

Про слідуючий уривок та композитора прочитай на -стор.175-176.

Прослухайте В. Дашкевич. Увертюра до кінофільму "Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона".

Проаналізуйте цей твір за планом на стор.175.

Розглянь ілюстрації на стор176. та виконай запропоновані завдання.

Виконуємо пісню А. Мигай "Козацька пісня".






5-а клас на 6.04.2021; 5-б клас на 8.04.2021 р.

 Тема уроку:" Музика та інші види мистецтва".

У кожного мистецтва -своя особиста мова, свої виражальні засоби. У живописі, наприклад, такими засобами є рисунок і фарби. Уміло користуючись ними , художник створює картину. Поет. пишучи вірші, розмовляє з нами мовою слів, він користується віршованою мовою, римами. Поетичне слово - це виражальний засіб поезії. Основою танцювального мистецтва є танець, драматичного- гра акторів. А що є виражальними засобами в музиці? Як навчитися розуміти музичну мову? Про це я вам сьогодні розповім.

Мистецтво - чарівний світ краси , що з давніх- давен приваблює до себе людей. Майже сорок тисячоліть існує на землі мистецтво.Твори різних видів мистецтва- літератури, театру , танцю, музики, живопису, скульптури , архітектури- по різному прямують до серця людини: деякі з них сприймаються зором, інші слухом. Водночас усі вони споріднені . адже мають спільну мету- передати людині думку митця.  

Музика пов'язана з усіма видами мистецтва. розгляньте схему на стор. 6 підручника" Зв'язок музики з іншими видами мистецтва". 

Без поезії не було би пісень. Без музики не можливо уявити жодної вистави , фільму чи мультиплікаційного фільму. Скульптуру ми розглядаємо , як застиглу музику в камені.

Під час циркової вистави саме музика допомагає створити відчуття свята, радості, очикування дива, що дарують нам артисти- дресирувальники, акробати,клоуни.

Якби не музика - не існувало б танцювального мистецтва.: танців, балету.

Якщо заплющити очі, то можна навіть уявити танцювальні рухи артистів балету.

Давайте послухаємо музику з балету "Сільвія " Л. Деліба та спробуємо уявити рухи. Хтось з вас може вдома і станцювати під цю музику.


Уривчаста, тиха, граційна , грайлива музика намалювала нам танець, що виконується навшпиньки. Такі рухи танцівників допоміг нам уявити особливий спосіб гри на смичкових інструментах- піцикато.
Піцикато-( у перекладі з італійської -"щипати")-спосіб гри на смичкових інструментах, коли звук видобувають не смичком .а щипком: торкають струни пальцями , звук стає уривчастим і тихішим.
Цей твір має таку саме назву- Піцикато "Навшпиньки" з балету "Сільвія", яку створив французький композитор Лео Деліб. На стор.138 підручника прочитайте про композитора Лео Деліба.
Балетами Деліба захоплювався , зокрема П. Чайковський. Одного разу Чайковський був присутнім на постановці "Сільвія" у віденському театрі. Після цього він сказав :" У Відні я чув балет "Сільвія", саме чув, тому, що це перший балет, у якому музика становить не тільки головний , а й єдиний інтерес. Що за диво .що за вишукованість. Мені було соромно. Якби я знав цю музику раніше, то звісно, не написав би "Лебедине озеро". 
Послухайте і подивіться уривок з балету "Сільвія" у якому танцюють  Піцикато "Навшпиньки".


Давайте послухаємо та заспіваємо пісню О. Злотника. "Школярі- школярики".

А тепер увага ! 
Завдання для 5-а класу(бо 5-б це зробив, коли ми навчались очно).
Стор.134. Відповісти на питання у вигляді тесту. 
Наприклад: 1- а; 2- б і т. д.
Зробіть це на листочку, сфотографуйте і вишліть мені на Viber на номер 096-728-79-97.
Не забудьте написати своє прізвище!!!




воскресенье, 4 апреля 2021 г.

8-а клас на 6.04.2021; 8-б клас на 5.04.2021; 8-в клас на 5.04.2021.

 Тема уроку:" Краса і впорядкованість гармонії співзвуч" (продовження).

Вольфганг Амадей Моцарт- це ім'я відоме навіть дітям. Людина із загадковою біографією. Геній .

Декілька фактів з біографії Моцарта.

У 3-х річному віці грав на клавесині прості співзвуччя, в 6-х річному віці почав писати музику і виступати перед публікою, мав абсолютний музиний слух і феноменальну музичну пам'ять.



Дуже цікава і до цього часу не підтверджена легенда смерті Моцарта.


На попередньому уроці ми говорили про симфонії.
однією з найвідоміших у світі є симфонія №40(соль мінор) В.А. Моцарта.
Перша частина за класичними правилами написана в сонатній формі. Сонатна форма складається з 3-х основних частин: експозиція, розробка , реприза.
Рлзгляньте схему складу сонатної форми на стор.138 підр.
Послухайте першу частину Симфонії№ 40 і спробуйте почуть схему з підручника.


7-а клас на 7.04.2021; 7-б клас на 7.04.2021; 7-в клас на 5.04.2021р.

 Тема уроку :" Звучить авторська бардівська пісня"




Немає жодної потреби представляти В.Висоцького. Він не тільки улюблений актор мільонів людей , а й легендарний співак, поет і бард. А ось докладніше дізнатися про творчість менш відомих. але не менш талановитих бардів, про історію розвитку та
  виражальні засоби авторської пісні ми зможемо сьогодні на уроці.

Пісня , яку ми прослухали вже багато років є взірцем щирих взаємин між людьми, які називають себе друзями. Не всі автори- виконавці бардівськоі пісні є професійними виконавцями. Так В. Висоцький навчався на інженера- будівельника, закінчив Школу-студію МХАТ і тільки згодом начав писати пісні; Ю. Візбор закінчив педагогічний інститут; О. Розенбаум працював лікарем" швидкої допомоги". 
Синонімом  терміна "авторська пісня " в українській мові є "співана поезія".Це найдавніший вид творчості, що відомий культурам чи не всіх народів.
Опрацюйте с. 148-149 підручника. Якими є особливості мелодій бардівських пісень?
Що відрізняє виконавців авторської пісні від виконавців інших музичних жанрів? Який настрій створюють пісні бардів?
Слухаємо:
А. Горчинський " Троянди на пероні"




В. Морозов "Біла квітко"



С. Нікітін " Під музику Вівальді"

Проаналізуйте прослухані твори за планом на стор. 150 підручника.
Опрацюйте матеріал наведений на стор. 149-150 підручника.
Ознайомтесь з "музичними портретами" авторів і виконавців пісень на стор. 150-151 підручника.
Знати , що" Авторська пісня"- умовна назва музичного твору , автором тексту і виконавцем якого є та сама людина. 
Письмово дайте відповіді на питання на стор.152-153 підручника(Перевір себе). Напишіть відповіді у вигляді тесту. Наприклад: 1-а; 2- б4 і т. д. ,сфотографуйте і вишліть мені на Viber за номером
096-728-79-97.
Виконуємо пісню Т. Петриненка" Господи, помилуй нас".