Тема уроку "Романтичні образи в мистецтві".
Романтизм розширив горизонти мистецтва , збагативши його скарбами фольклору. Митці цієї епохи віднайшли нові музичні засоби вираження найтонших душевних порухів, що виявилося в розквіті різноманітних інструментальних жанрів невеликих форм.
Композитори - романтики працювали у формі інструментальних циклів. Кожна мініатюра в циклі - це один момент , маленька картинка із швидкоплинного мінливого життя.
Послухайте фрагмент з циклу "Карнавал" Р. Шумана .
Уривок називається "Арлекін".Послухайте фрагмент із циклу "Пори року" П. Чайковського. Фрагмент має назву "Весна".
Прочитайте довідку на стор.159 підр.
Важливою ознакою музичного романтизму стала ідея синтезу мистецтв, яка знайшла вираження в розквіті програмної музики, що відзначаються більшою розмаїтістю джерел програми( література, живопис , скульптура та ін.) і появою нової опери.
Тема природи досить часто трапляється у творчості романтиків. Композитори - романтики іноді протиставляли природу душевному стану людини.
Художники-романтики гостро відчували взаємозв'язок між світом природи і складним світом людської душі.
Об'єктом зображення романтичних картин часто стає ніч. Ця частина доби для людини - таємниця. це час не тільки для сну , а й для роздумів.
Картини німецького художника Каспара Давида Фрідріха можна назвати "Пейзажами душі". Розгляньте репродукцію його картини"Схід сонця над морем" на стор. 158підр. На картині зображено трьох людей , які пильно вдивляються в безмежну морську далечінь. де у промінях вечірнього сонця силуетами постають одинокі вітрильники. Складається враження , що художник хотів показати вічне бажання людини пізнати те , що знаходиться поза межами земного буття.
Прочитайте про Фредеріка Шопена на стор.160 підр. Послухайте Ф.Шопен Ноктюрн № 2.
Улюбленими романтичними темами в пейзажі були схід і захід сонця, морські бурі, грізно захмарене небо з райдугою, гірські неприступні скелі , місячні ночі в лісі, водоспади та руїни.
Англійський художник Вільям Тернер досягнув великої майстерності в жанрі пейзажу. Дивовижне золоте світло сходу й заходу сонця , густі тумани і дим були його улюбленими живописними ефектами. На картині " Корабель. що палає" автор акцентує погляд глядача на охопленому полум'ям вітрильнику . Контраст жовтого і синьо-чорного кольорів доповнює емоційний вплив картини.
Про картину В. Тернера "Дощ, пара і швидкість" відомий англійський пейзажист Д. Констебл сказав:
"Тернер перевершив сам себе; він ніби пише кольоровою парою - так безтілесно і повітряно..."
Уздовж річки Темзи крізь туманний дощовий морок з великою швидкістю мчить потяг. Ще мить - і порине в туман ледь відимий міст, одинокий човник і навіть берег річки.
Розгляньте репродукції цих картин на стор.161підр. Знайдіть відповідь на питання , з приводу цих картин на стор. 161 підр.
З образами природи часто змагається тема фантастики, що стала справжнім відкриттям композиторів- романтиків. Вони активно працювали над створенням казково- фантастичних героїв і передачею їх образів за допомогою різноманітних елементів художньої мови. В цей час в літературі з'явилися казки братів Грімм, Андерсена , балади Шиллера і Мицкевича. Митці вивчали народну спадщину-перекази . міфи, казки , легенди.
Яскравим прикладом романтичного циклу в інструментальній музиці є "Фантастичні п'єси " Роберта Шумана для різного складу ансамблів : для ф-но. скрипки, віолончелі та для квартету і фортепіано, - а також однойменний фортепіанний цикл.
Послухайте " Порив " із циклу "Фантастичні п'єси "Р. Шумана.
В творчості англійського поета й художника Вільяма Блейка стираються стираються межі між правдою та ілюзією, досвідом і фантазією , реальним і неприродним. Мистецькі пошуки привели Блейка до нової техніки- синтезу розповіді з графічним зображенням персонажів або орнаментом. Кожна його книга - органічна єдність , де шрифт, зображення на берегах, ілюстрації, композиція аркушу і розвороту належать одному автору. Розгляньте репродукції на стор.162. прочитайте довідку на стор163.
Щиро захоплювався міфами та легендами свого краю німецький композитор Ріхард Вагнер.Це стало основою для багатьої його опер.Зокрема" Лоенгрін" та тетралогія "Перстень нібелунгів".
Прочитайте на стор.164 що писав П.Чайковський про частину опери, яка має назву "Політ валькірій".
Послухайте : Р. Вагнер "Політ валькірій".
Вагнер увійшов в історію музики як реформатор оперного мистецтва , творець нової музичної драми.
Комментариев нет:
Отправить комментарий