Тема уроку:" Музика і слово".
Мистецтво слова - це особливе мистецтво, що називається літературою. Йому поклонялися здавна. У Давній Русі літописців поважали і князі і, і звичайні люди. Книгу вважали вершиною мудрості. Від початку свого виникнення й до сьогодні книги є постійними супутниками людини.
У прадавні часи поезія і музика були поєднані в єдиному мистецтві-пісні. Музи давньогрецьких міфів, покровительки мистецтв - Евтерпа. Ерато, Калліопа і Полігімнія уособлювали на окремі види мистецтва , а різні жанри єдиного музично- поетичного мистецтва. Із плином віків музика й література стали окремими видами мистецтва, проте спорідненість між ними зберіглася і досі. Зокрема вокальна музика - це співзвуччя музики і поезії. Їх поєднує ритм як поетичної , так і музичної мови.Багатство та різноманіття інтонацій , як нам відомо, характерне як для розмовної та літературної , так і для музичної мови.
Саме літературні сюжети або персонажі надихнули композиторів на створення програмної музики.
Пригадаємо: опера М. Лисенка "Тарас Бульба" за однойменною повістю М. Гоголя, опера М. Глінки за поемою О. Пушкіна " Руслан і Людмила", музичні ілюстрації Г. свиридова до повісті О. Пушкіна "Заметіль, балети П. Чайковського за сюжетами казок. Але найяскравіший взаємозв'язок музики та літератури простежується у вокальних жанрах- пісні , романсі , ораторії, кантаті.
Водночас прозаїчні та поетичні твори, у яких йдеться про музику , вплив музики на людину, про музикантів, також є прикладом взаємозв'язку літератури та музики.
Розгляньте схематичне зображення зв'язку літератури та музики на стор.145 підр.
Ще в епоху Середньовіччя з'явився пісенний жанр, основою якого є розповідь. Він оповідав про різні історичні події, лицарські подвиги, історії з народного життя. Його твори виконували в супроводі музичного інстумента . Нове життя цей жанр отримав у XIXст. І відтоді живе як повноправний родич пісні; крім того розмовляє мовою різних інструментів- тобто став іще і інструментальним жанром. Отже сьогодні ми поговоримо про романс- основний жанр вокальної камерної музики. Цей термін виник у Іспанії, у Середньовіччі , і спочатку означав побутову пірню романською мовою( як відомо , іспанська належить до романських мов). Романс швидко завоював Європу.
Отже, романс( ісп. romance )невеликий за обсягом музичний твір для сольного співу з інструментальним акомпанементом.
Романс М. Глінки "Жайворонок" - задушевна та задумлива пісня з плавною, наспівною мелодією , що легко ллється.
Послухайте цю пісню та зверніть увагу на супровід . акомпанемент, а також на те , як у вступі перед співом відчутно трелі жайворонка.
Слухаємо . М. Глінка " Жайворонок".
Проаналізуйте цей романс за планом на стор.146 підр.Заспіваємо пісню О. Злотника "Школярі- школярики".
Комментариев нет:
Отправить комментарий