Тема уроку : " Злагоджене змагання солістів і туті".
У період класицизму музичне мистецтво квітло як у світському, так і в церковному( духовному) середовищі. У цей час склалася класична форма концерту. У світському житті перевага надавалася інструментальному концерту. Концертом називають твір, у виконанні якого беруть участь соліст і оркестр. У перекладі з латинської мови це слово означає "змагання", а з італійської -" злагодженість". У діалозі між інструментом і оркесторм відбувається ніби міряння сил у тому , хто краще виконує твір -інструмент чи оркестр. Водночас усі музиканти разом - і соліст , і оркестранти - утворюють злагоджений ансамбль. Партія соліста , протиставляється яскравому звучанню всього оркестру , яке має назву "туті".
багато композиторів - класиків працювали в цьому жанрі. Зокрема , Моцарт написав 27 концертів, Гайдн-30 концертів для одного чи кількох інструментів. Багато концертів написано для фортепіано. Є концерти і для інших інструментів- скрипки, віолончелі, кларнета, флейти, валторни. арфи. Іноді композитори складають концерти не для одного , а для двох, трьох інструментів. Наприклад Бетховен склав концерт для фортепіано, скрипки і віолончелі з оркестром.
Прослухайте фрагмент концерту Вольфганга Амадея Моцарта для кларнета з оркестром.
Людвиг ван Бетховен . Концерт для фортепіано, скрипки і віолончелі з оркестром.Розберіть схему циклу інструментального концерту на стор. 145 підр.Упродовж багатьох століть в Україні склалася традиція православного співу a cappella. Хоровий спів лунав під куполами храмів. Мабуть цілком закономірним є розвиток в Україні хоровогоконцерту. Його можна порівняти з симфонією.
До найвищіх художніх досягнень того часу відносяться хорові концерти Максима Березовського, Артемія Веделя та Дмитра Бортнянського.
Одним із найвідоміших концертів є хоровий концерт Березовського " Не отвержи мене во время старости".
Розгляньте схему циклу хорового концерту " Не отвержи мене во время старости" на стор. 146 підр.
Слухаємо. М. Березовський . Хоровий концерт" Не отвержи мене во время старсті" ( фрагменти).
На стор.146 прочитайте рубрику Факт.
Послухайте : Вольфганг Амадей моцарт Реквієм . "Лакрімоза"
Увага! На слідуючий урок окрім нової теми я дам тестову перевірку за темою" Класицизм" Підготуйтесь!!!
Комментариев нет:
Отправить комментарий