Прилюдне виконання музичних творів називають концертом . Але це слово має й інше значення . Сьогодні поговоримо про концерт як жанр симфонічної музики.
Концерт- доволі складний твір для сольного виконання на певному інструменті(фортепіано. скрипці, кларнеті тощо) з оркестровим супроводом .Соліст і оркестр ніби змагаються одне з одним : оркестр то затихає, заворожений силою почуття і вишуканістю звукових визерунків у партії сольного інструмента, то перебиваає його , то з готовністю підхоплює його тему.
Перші концерти для оркестру з одним сольним інструментом (скрипкою) створив А. Вівальді. У творчості цього композитора цикл концерту набув тричастинної форми (швидка- повільна -швидка). Такі концерти писали Й.С.Бах і Г. Гендель, а в творах Й. Гайдна і В.А.Моцарта тричастинна структура утвердилася остаточно.
У творчості Л.ван Бетховена концерт зазнав суттєвих змін і наблизився до симфонії. Симфонізацію концерту продовжили композитори - романтики.
У XIX столітті з'явилися одночастинні (Ф. Ліст) та чотиричастинні (Й. Брамс) концерти. У XXстолітті до жанру концерту зверталися найвідоміші композитори- М. Равель, Б.Барток, І. Стравінський, С.Прокоф'єв , Д.Шостакович, А.Шенберг, А.Берг, А. Веберн, В. Лютославський; з українських композиторів- Б. Лятошинський, Л.Ревуцький, І.Карабиць, М.Скорик.
Концерт(віл лат. concerto- змагаюсь) - жанр великого, віртуозного за характером музичного твору для соліста(інколидвох-трьох) з оркестром у формі тричастинного сонатного циклу; твір . в основі якого лежить принцип протиставлення звучання окремих груп виконавців або виконавського колективу і соліста.
Послухайте : К.Сен-Санс. Концерт№2 для фортепіано з оркестром III частина.
1. Яке враження справила на тебе музика концерту?
2. Які музичні інструменти грали?
3. У. якій формі написано третю частину концерту?
4. Охарактеризуйте темп, ритм та динаміку твору.
Знаменитий фортепіанний концерт №2 Сен-Санс написав усього за 17 днів для виступів у Парижі свого друга - композитора Антона Рубінштейна.
З роками концерт , написаний Сен-Сансом для друга , став одним із найпопулярніших творів композитора і залишається таким до сьогодні.
Прослухайте фрагмент концерту ще раз. Якщо у вас є можливість і бажання . візьміть фарби і пензлік і створіть образ або картину природи , що виник в твоїй уяві під звуки цієї музики.
Надворі буяє весна. Незабаром усі сади вберуться в розкішний цвіт. Ліричну пісню про красу весняної природи я вам сьогодні пропоную.
Майже кожен із вас відвідував театр- драматичний або ляльковий . Але є ще один особливий театр- музичний, де зміст вистави розкриваєься мовою музики у поєднанні з іншими видами мистецтва. Ви знаєте , що в оперному театрі можна переглянути оперну виставу . А які що вистави можна побачити у цьому театрі? Дізнаємося про це сьогодні на уроці.
Театральне мистецтво виникло у Давній Греції. Спочатку це були ритуальні святкування на честь богів. Але це ще не можна вважати театром . Як для музики потрібні виконавці та слухачі, так і для театру потрібні актори та глядачі. Театр- це колективне мистецтво. У створенні спектаклю беруть участь режисери, композитори, хореографи, актори ,а також- бутафори, костюмери, гримери, освітлювачі, робітники сцени.
Театральне мистецтво пов'язане з іншими видами мистецтв:
література- сценарій , п'єса;
хореогрфія- балет;
живопис- грим, декорації;
музика - опера.
Отже, театр- вид мистецтва , що відображає життя у сценічній дії, яку виконують актори перед глядачами . У театральному мистецтві поєднані література, музика, образотворче мистецтво, хореографія та інші види мистецтва.
Сучасний театр має різновиди: драматичний, опери і балету, ляльок,музичної комедії та ін. Подумайте які вистави можна побачити в кожному з цих театрів? У яких театрах музика відіграє майже найголовнішу роль?
Музичний театр має багатовікову історію. Нам відомо , що у давньогрецькому театрі музика була обов'язковою: актори наспівно промовляли текст ; хор уособлював водночас і голос народу, і голос автора. Також ми знаємо , що 1601 року у Флоренції (Італія) відбулася вистава першої опери : актори на декламували вірші , як раніше , а співали їх під музику. Так започаткувався в історії культури новий жанр музики- опера.
Опера - це найскладніший музичний жанр , у якому поєднано(поряд із музикою та літературою)елементи хореографії, театрального й образотворчого мистецтв. Літературною основою опери є лібрето.
Існує ще один жанр музики , який також взаємопов'язаний з літературою. Цей жанр називається балет. Його неможливо уявити без музики: у балеті музика відіграє роль слова , відображає розвиток сюжету, розкриває характери та взаємини дійових осіб.
Балет- музично-драматичний твір сценічної дії , зміст якого втілено за допомогою хореографії, міміки, музики.
Балет складається з класичного танцю, характерного танцю та пантоміми. Класичний танець дуже граційний . Його рухи дуже витончені та піднесені. Характерний танець побудований на елементах народного танцю.
Пантоміма-( у перекладі з грецької -"той , хто все відтворює")- це рухи, жести, міміка, пластика тіла, за допомогою яких танцівники немов розмовляють між собою, передають зміст вистави.
Крім солістів у балеті бере участь і велика група артистів - кордебалет, танці якого відтіняють основну дію. Їхня роль аналогічна ролі хору в опері.
В основі лібрето багатьох балетів - сюжети літературних творів , міфів, казок. Балет "Спляча красуня" композитор П. Чайковський створив на лібрето І. Всеволожського та М.Петіпа за сюжетом казки Ш. Перро.
Послухайте Вальс із балету "Спляча красуня" П. Чайковського .
Оберіть слова, що характеризують Вальс із балету "Спляча красуня": казковий, таємничий, маршовий, енергійний, прозори,. ніжний, мелодійний, мужній.
Хто виконує цей танець-кордебалет чи солісти?
Продовжуємо розучувати "Пісеньку друзів" Г. Гладкова(із мультфільму"Бременські музики" Г.Гладкова.
У якому кінофільмі музика виконує провідну роль , а головний персонаж не тільки збагачує буденне життя звичайної англійської родини дивними подіями , а й при цьому танцює та співає? Підказую: пісню з цього фільму ви послухали на початку уроку. Отже , сьогодні ми поринемо в казковий світ телемюзиклу.
Уперше мюзикл про Мері Поппінс створив американський режисер Р. Стівенсон на студії Волта Діснея 1964р(композитор І. Костел, у ролі Мері- Дж. Ендрюс). 1965року ця стрічка здобула 5 премій "Оскар".
Один із найвідоміших телемюзиклів на теренах колишнього СРСР- двосерійна стрічка "Мері Поппінс , до побачення!" (режисер Л. Квініхідзе, музика М. Дунаєвського, у ролі Мері- Н. Андрейченко). Мері Поппінс- ім'я головної героїні стрічки , яку вигадала дитяча письменниця П. Треверс . Мері- чарівна няня в одній з лондонських сімей, а все її майно- парасолька і великий кофр. Вона вчить своїх вихованців - хлопчика Майкла та дівчинку Джейн із родини Бенксів - не боятися змін і творчо ставитися до розв'язання життєвих проблем.
Послухайте музику до фільму "Мері Поппінс , до побачення "
"Леді совершенство"
"Ветер перемен"
"33 коровы"
Подивіться уривок з фільму "Мері Поппінс " студії Волта Діснея.
Телемюзикл-фільм , у якому основну роль відіграють музика, спів і танці, при цьому вони об'єднані загальним , не надто складним , зазвичай із комедійними елементами сюжетом.
Сьогодні ми повертаємось до твору , який зустрів нас на першому уроці в 7-му класі. Це пісня "Києве мій", яку ще називають піснею серця.
Виконуємо пісню "Києве мій"муз. І. Шамо, сл. Д. Луценка.
Збереглося інтерв'ю авторів (композитора І. Шамо та поета Д. Луценка) про історію створення цієї пісні.
Кореспондент. Як була написана ця пісня?
І.Шамо. Ну, звісно, знайти такі слова , які стали б крилатими, дуже складно, особливо для пісні. Ці слова- "Як тебе не любити, Києве мій"- знає тепер кожен із нас. Коли ми з Дмитром ходили на кручі Дніпрові та розмірковували над тим , як створити таку пісню, із чого почати , хтось поруч промовив: "Як таке місто не любити?"- і з'явилися слова :"Як тебе не любити...".
Д. Луценко. Рецептів створення пісень не може бути . Єдине, що можу сказати : нам дуже приємно, що ця пісня витримала випробування часом.
Подивіться фрагменти з телемюзикла "Звуки музики" Р. Роджерса.
Романтичний, мрійливий, закоханий, емоційний, незвичайний, таємничий. Саме такі характеристики художніх образів притаманні творам мистецтва в стилі романтизм, який на початку XIXст. прийшов на зміну чіткому, уравноваженому , композиційно досконалому класицизму. Романтизм яскраво виявився в музиці, літературі та живописі, розкривши чарівний світ людських почуттів, переживань, фантазій і сподівань. Романтики перевершили всіх своїх попередників за значенням у їхній музиці ліричного начала .
Тема кохання посідає в музиці епохи романтизму панівне місце , бо саме цей душевний стан найбільш багатосторонньо й повно відбиває всі глибини та нюанси людської психики. Можливо , саме тому в той час надзвичайного розквіту набула вокальна лірика , зокрема романс.
Нерідко найкращі зразки класичного романсу виникали під впливом реальних подій у житті їх авторів , присвячувалися реальним музам митців. Прикладом є історія створення романсу Михайла Глінки на вірші Олександра Пушкіна "Я пам'ятаю мить чарівну...".
Почалася ця романтична історія із зустрічі поета з Анною Керн..
Послухайте цей романс.
У більшості романсів , незалежно від країни , де вони народилися, превалює тема кохання .
Одним з перших серед романтиків почав писати ці твори австрійський копозитор Франц Шуберт. У його вокальних мініатюрах розкривається внутрішній світ простої людини. Митець створив понад 600 пісень, деякі з них він об'єднав у цикли за єдиним сюжетом.
Жанр романсу набув популярності в українській музиці. Важко знайти композитора-романтика , який би не присвятив свого таланту цьому жанру. Композитори Михайло Глінка, Микола Римський-Корсаков, Петро Чайковський, Микола лисенко, Степан Гулак-Артемовський та ін. Їх романси виконувалися під акомпанемент фортепіано або гітари , інколи співали в ансамблі у домашньому музикуванні.
В Україні романси називали також солоспівами. У повсякденному житті співали народно-побутові пісні -романси, а також виконували твори композиторів -аматорів, з-поміж яких найвідоміші "Їхав козак за Дунай", "Стоїть гора високая" , "Дивлюсь я на небо", та "Взяв би я бандуру". Вони поширювалися в рукописних збірках , але найчастіше - передавалися "з вуст у вуста".
Послухайте романс Миколи Лисенка "Коли розлучаються двоє".
У живописі в епоху романтизму особливого змісту набув портретний жанр. Художники -портретисти у своїх творах намагалися максимально розкрити індивідуальність зображуваного , передати його багатий внутрішній світ та глибину почуттів.
Розгляньте цю ілюстрацію.
На портреті Карла Брюлова чарівна молода італійка зриває гроно винограду . Теплі промені південного сонця підкреслюють її красу і романтичний настрій. На іншій відомій картині цього митця "Вершниця" зображено двох різних за віком сестер. Старша , з гордою поставою , під'їжджає до будинку на вороному коні, а молодша з подивом і захопленням дивиться на неї.
Розгляньте як художник передав рух у композиціях ? Який світ хотів показати К. Брюлов? Яку роль у картині "Вершниця " відіграють фігури тварин?.
Портретному жанру живопису романтизму властива артистична свобода, тяжіння до контрастів , освітлення й кольору.
Розгляньте дві картини з однойменною назвою. У якій ми відчуваємо сум. а в якій -відчай?
Франческо Хайєс "Меланхолія".
Костанс-Марі Шарпантьє "Меланхолія".
Тема любові , яка посідає панівне місце в мистецтві романтиків , не обмежується мотивами почуття сердечної прихильності до особи іншої статі, а ототожнюється із широким колом явищ. Зокрема , крізь творчість усіх композиторів- романтиків наскрізною ниткою проходить тема любові людини до Батьківщини, свого народу.
На весь світ уславили ім'я чеського композитора Антоніна Дворжака його "Слов'янські танці".Митець талановито розкрив красу народної музики чехів, поляків, словаків,українців, сербів. Кожний з 16 танців - своєрідна музична замальовка з життя простих людей.
Послухайте :
Антонін Дворжак" Слов'янські танці"№2,8 .
Польських митців Фредеріка Шопена та Міхала Огінського об'єднувала безмежна любов до Батьківщини, яка пронизує їхню творчість.
У дні повстання за національну незалежність Польщі М. Огинський разом з повстанцями , які відступали , був змушений залишити рідну землю (як пізніше це зробив і Шопен). І першим твором , який написав М. Огінський на чужині , став полонез "Прощання з Батьківщиною".
Послухайте полонез, який знає весь світ.
Живописець Василь Штернберг опанував у своїй творчості незвичайне багатство мотивів природи , і саме вона стала для митця тим ідеалом , який він усе життя оспівував на своїх полотнах. Дружба Штернберга з Тарасом Шевченком , що розпочалася ще в стінах Петербурзької академії мистецтв , сприяла його розумінню неповторної краси сільської природи і народних образів . В Штернберга приваблювала стихія народного життя , він прагнув відображати українську побутовість.
Картина "Ярмарок на Україні" засвідчила появу незрівняного майстра тонко зрежисованих побутових сцен. До Штернберга ще ніхто не відтворював Україну з такою гострою спостережливістю і тонким теплим гумором.
Розгляньте ілюстрацію картини Василя Штернберга " Ярмарок на Україні". Спорбуйте уявити себе присутнім на цьому галасливому ярмарку й почути , що обговорює кожна група людей.
Для кращого сприймання картини послухайте пісню "Ой ти , дівчина, з горіха зерня" муз. А. Кос-Анатольського , вірші І. Франка.
Запам'ятайте:
Елегія- жанр камерної музики задумливого сумного характеру.
Серенада- жанр камерної музики ліричного характеру.
Сьогодні ми завітаємо на музично- сценічну виставу, що має назву мюзикл. Пісня "Belle" із мюзиклу "Собор Паризької Богоматері" у виконанні Б. Пельтьє- один із світових хітів.
Робота над кожним мюзиклом починається з написання п'єси(музики та лібрето), постановку якої здійснює режисер. "Собор Паризької Богоматері"("Нотр Дам де Парі")- відомий франко- канадський мюзикл , створений за мотивами однойменного роману В. Гюго. Композитор- Р. Коччанте .Автор лібретто - Л. Пламондон. Прем'єра мюзиклу відбулася у 1998року в Парижі. Основою мюзиклу стала розповідь про кохання горбаня - дзвонаря до циганки Есмеральди; події відбуваються в соборі Паризької Богоматері.
Послухайте пісні з мюзиклу "Собор Паризької Богоматері":
Р. Коччанте "Belle"
"Danse mon Esmeralda"
"Le Temps de cathedrales" Які твої враження від пісень мюзиклу?
Визнач характер та музичні образи твору.
Назви засоби віразності прослуханих композицій.
Спільні риси опери, оперети та мюзиклу:
приналежність до театральних жанрів;
наявність літературної основи, розподіл сценарію на акти;
гра акторів , використання хореографії, хору;
вокальні номери(сольні , ансамблеві, хорові);
музичний супровід(оркестровий або фонограмний);
оформлення сцени декораціями;
акторські костюми.
Мюзикл, музична вистава , музична комедія- це музично- сценічний твір, у якому переплітаються діалоги, пісні, музика, танці, при цьому сюжет зазвичай нескладний; поєднуються різноманітні жанри і виражальні засоби естрадної та побутової музики, хореографічного, драматичного і оперного мистецтва.
Виразно виконуємо пісню О. Злотника" Тече вода з-під явора.
Шановні мої учні. Прошу вас відповісти на питання у формі тесту . Відповіді напишіть на листочку(так як ми робили у класі) , сфотографуйте та вишліть мені на VIBER за номером 096-281-35-43.
2. Лідером і провідним вокалістом гурту "Океан Ельзи" є: а)О. Скрипка; б) А. Кудлай; в) С. Вакарчук.
3. Гурт"Пікардійська терція" виконує музичні твори переважно а) a капела; б) у супроводі симфонічного оркестру;
в) під звучання органу.
4. Британський гурт" Pet Shop Boys" прцює у стилі : а) хард-рок; б) диско; в) шансон.
5. Виконавців Ш. Азнавура. Е. Піаф, М. Бернеса, М. Матьє, Дж. Дассена можна назвати : а) шансоньє; б) поп-співаками;
в) соул-співаками.
6. Українські барди- виконавці співаної поезії зазвичай акомпанують собі на : а) лірі, кобзі, гуслах; б) бандурі, кобзі, лірі; в) гітарі, лірі, кобзі.
7."Умовна назва музичного твору , автором тексту і виконавцем якого є та сама людина"- це визначення : а)джазу;
б) авторської пісні; в)фольк-року.
8. Пісня "Господи, помилуй нас " (муз. і сл. Т. Петриненка) має яскраво виражений характер: а) патріотичний; б)ліричний; в) трагічний.
9. Рух у музичному виконавстві, що ставить на меті максимально точне відтворення музики минулого і відповідність сучасного виконання оригінальним, "історичним " уявленням , це: а) атавізм; б) автентизм; в) артистизм.
10. М. Джексона називають королем: а) рок-н-ролу; б) поп-музики; в) джазу.
На уроках музичного мистецтва ви дізналися, що різні види мистецтва взаімопов'язані. В опері поєднуються музика , поетичне слово , танець, у балеті - пантоміма. хореографія, література. І навіть у кіно музика стала невід'ємним компонентом мистецької взаємодії. А що є спільного між музикою та образотворчим мистецтвом? Сьогодні ми про це дізнаємося.
Музика відображає не лише те . що ми чуємо , а й те , що ми бачимо, відчуваємо. Враження від побаченого поєднується в нашій уяві зі слуховими враженнями - ми їх співвідносимо за схожістю або за контрастом.
Звучання музичних інструментів із різними тембрами у різних регістрах створюють зорові уявлення : високий ніжний голос флейти здається світлим, низьке звучання контрабаса- похмурим і темним. Ми вже згадували , що засоби музичної виразності музичного та образотворчого вида мистецтва також мають дещо спільне : в образотворчому мистецтві вживають вираз "кольорова гама ", а в музичному -"звукова палітра; голосну силу звуку (динаміку) в музиці іноді називають яскравим звуком , а в живописі наявний звучний колір. Також спільними є поняття "ритм", "композиція" тощо.
Композитори, музиканти -виконавці своєю творчістю надихають художників і скульпторів на створення образів музики. І навпаки: у музиці виникають звукові портрети і пейзажі - фортепіанні акварелі, етюди-картини або симфонічні фрески.
Є багато музичних творів , частіше програмних, у яких композитори втілюють свої враження від образотворчого мистецтва. Наприклад фортепіанний цикл композитора М. Мусоргського "Картинки з виставки", створений під враженням виставки художника. Кожна з десяти п'єс циклу- музична картинка , що відображає враження композитора від певного твору художника.
Сюїта- інструментальний твір, що містить кілька контрастних частин (частіше танцювального типу), об'єднаних спільним задумом. У перекладі сюїта- це послідовність. Отже увесь цикл,що утворює сюїту -це послідовність самостійних п'єс, об'єднаних єдиним задумом.
Так останню п'єсу циклу "Богатирські ворота" створено під враженням від рисунка В. Гартмана "Міські ворота в Києві". Київ - столиця Київської Русі - уособлював силу і могутність держави.
Розгляньте "Ескіз міських воріт у Києві".В. Гартмана.
На рисунку- дерев'яні різблені міські ворота у вигляді велетенського богатирського шолома . Поруч- дзвіниця , що додає споруді величі та краси. Зображення викликає в уяві "богатирські" образи. Отже виникає поєднання між твором живопису на архітектурну тематику і музичним твором .
Послухайте твір М. Мусоргського "Богатирські ворота " і скажіть : яка споруда постає у вашій уяві під час прослуховування твору?
Слухаємо:
Споглядання скульптури також може викликати в нашій уяві музичні враження . Хоча скульптури виготовляють із бронзи , каменю , дерева , вони також можуть передати рух або стан спокою.
Розгляньте фото пам'ятника героям комедії "За двома зайцями", що знаходиться у місті Києві.
Разом зі звуками "Менуету" ця скульптура ніби оживає, передаючи трохи грайливий, манерний , але водночас стримано-вишуканий характер танцю.
Менует-старовинний французький танець у тридольному розмірі, сповнений увічливих поклонів , реверансів , неспішних кроків.
Прислухайтесь до "Менуету" Л.Боккеріні: якими словами ви розповідатимете про цю музику?
Слухаємо "Менует" Л. Боккеріні.
Які картини виникають у вашій уяві , коли слухаєш таку музику?
Сьогодні ми розучимо "Пісеньку друзів" Г. Гладкова(із мультфільму "Бременські музики").
Шановні мої учні . Вам потрібно зробить тест, який ви бачите нижче. Пишіть на листочку(як ми робили в класі) , фотографуйте та висилайте мені на VIBER. Номер 096-281-35-43.
Увертюра як жанр зародилася на рубежі XVI-XVIIст. в Італії.
Вирішальний перелом у розвитку увертюри настав у другій половині XVIIIст. завдяки реформаторській діяльності К. Глюка: увертюра перетворилася на одночастинний твір , написаний у сонатній формі й тематично пов'язаний з оперою. Такий тип програмної увертюри закріпив Л.ван Бетховен.
Увертюра- відкриття, початок- інструментальний вступ до театральної вистави з музикою(опери, балету, оперети), кантати або ораторії, кінофільму тощо, а також одночастинний концертний твір сонатної форми , часто програмний , зі складними образами та композиційними якостями.
У XIXст. виникає особливий жанровий різновид- концертна програмна увертюра.
З другої половини XIXст. на концертній естраді увертюра дедалі частіше поступається симфонічній поемі , симфонічній картині або фантазії.
Послухайте оркестрову увертюру до фільму "Час, уперед!"
Георгія Свиридова.
Які враження викликав у вас прослуханий твір?
Визначте характер мелодії. Чи вдалося вам відчути зміну
темпу , настрою твору?
Чи повторювалась мелодія? Як ви вважаєте : скільки частин
у творі?
Які засоби музичної виразності використав композитор для
створення образу швидкоплинного часу? Як це передав сим-
фонічний оркестр?
"Час , уперед" - сюїта з музики до фільму М. Швейцера, знятого за романом В. Катаєва.
Сюїта складається з шести частин, але саме остання , шоста , в якій втілено образ невпинного часу , стала яскравою творчою знахідкою композитора. Музика одразу ж здобула широку популярність : її неодноразово використовували в документальних і художніх фільмах, теле- й радіопередачах. Фрагмент музичної теми з останньої частини твору став позивними телевізійної програми новин.
Послухайте увертюру до кінофільму "Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона " В. Дашкевича.
Яке враження справила на вас прослухана музика?
Скільки тем прозвучало у цьому творі?
У якій формі написана увертюра?
Подумайте про характер героя фільму.
Заспіваймо з вами пісню . яку вчили на попередньому уроці.
А. Мігай "Козацька пісня".
Шановні мої учні. Вам потрібно виконати тестову роботу на сторінці 164-165 підручника. Підручник на посиланні. Виконайте на листочку (як ми робили у класі) , сфотографуйте та вишліть мені на VIBER за номером 096-281-35-43.
До жанрів симфонічної музики також належать симфонієта, симфонічна картина, симфонічна фантазія.
Симфонічна музика- музика, започаткована появою жанру симфонії і призначена для виконання симфонічним оркестром.
Послухайте Л.ван Бетховен . Симфонія №5. Iч.
Чим тебе вразила музика? Що було в ній незвичайного?
Які інструменти виконували твір?
Чи є в цій музиці основна мелодія?
Які засоби музичної виразності характерні для цього симфонічного твору?
Чи знаєш ти ,що відома всім симфонія німецького класика була присвячена українцю?
Серед дев'яти симфоній Бетховена особливо вирізняється симфонія № 5.Її всі без винятку впізнають за вступом. Цікаво, що цей музичний твір композитор присвятив своєму другу і меценату- синові останнього гетьмана України , графу Андрію Розумовському(українцю за походженням).
Особливим у звучанні симфоніїє те . що всі чотири частини об'єднані грізної "темою долі", котра звучить на початку твору як епіграф. Про неї Бетховен сказав: "Так доля стукає у двері". Ця тема звучить дуже голосно (фортисимо) одночасно в партіях різних інструментів. Симфонія не має програми, її зміст не виражений словами , але яскрава, образна музика. конкретика основного мотиву дають право розглядати твір як картину боротьби людини з життєвими незгодами в ім'я радості та щастя. Чотири частини симфонії можна уявити як окремі моменти цієї боротьби. Фінал зображує перемогу людини над силами зла і насильства .
Iчастина(Allegro con brio-швидко . з вогнем) написана в сонатній формі . Вона відкривається так званою "темою долі"- мотивом із чотирьох нот, що повторюється двічі (вдруге на один ступінь нижче). Це основний мотив . з якого розриваються всі інші теми частини.
IIчастина(Andante con moto- повільно )- це глибокі роздуми про серьйозні . важливі речі . Написана у формі варіацій на дві теми.
III частина (Scherzo. Allegro). музика за настроєм нагадує першу частину.
IV чатина (Allegro, фінал) звучить святково. переможно. Тема дуже близька до "Гімну Свободи". Фінал написаний у формі сонатного алегро.
Симфонія(від грец. -співзвуччя)- жанр оркестрової музики . великий твір для оркестру. написаний зазвичай у формі сонатно-симфонічного циклу.
Для співу вам пропонується пісня А. Мігай" Козацька пісня"
Як довести, що музика невіддільна від іншіх видів мистецтва? Де можна в цьому переконатися? Спробуємо віртуально відвідати художню виставу, театр, кіно і цирк.
Мистецтво слова - це особливе мистецтво, що називається літературою.Йому поклонялися здавна. У Давній Русі літописців поважали і князі, і звичайні люди. Книгу вважали вершиною мудрості. Від початку свого виникнення й до сьогодні книги є постійними супутниками людини. Література як мистецтво слова у різних формах утілює уявлення людини про навколишній світ, впливаючи на слух, почуття і думки читача. Як художник знаходить найточніші колір, тон, форму ,як композитор знаходить потрібні звуки та інструменти , так і письменник має знайти найяскравіші слова , вирази для втілення своїх думок та почуттів.
У прадавні часи поезія і музика були поєднані в єдиному мистецтві- пісні. Музи давньогрецьких міфів, покровительки мистецтв- Евтерпа, Ерато, Каліоппа і Полігімнія уособлювали не окремі види мистецтва, а різні жанри єдиного музично-поетичного мистецтва. Із плином віків музика і література стали окремими видами мистецтва, проте спорідненість між ними збереглася й досі. Зокрема вокальна музика - це співзвуччя музики й поезії. Їх поєднує ритм як поетичної, так і музичної мови. Багатство різноманіття інтонацій , як нам відомо, характерне як для розмовної та літературної . так і для музичної мови.
Саме літературні сюжети або персонажі надихнули композиторів на створення програмної музики.
Так, це опера М. Лисенка "Тарас Бульба" за однойменною повістю М. Гоголя, опера М. Глінки за поемою О.Пушкіна "Руслан і Людмила", музичні ілюстрації Г. Свиридова до повісті О. Пушкіна "Заметіль", балета П. Чайковського за сюжетами казок. Але найяскравіший взаємозв'язок музики та літератури простежується у вокальних жанрах- пісні, романси, ораторії, кантати.
Водночас прозаїчні та поетичні твори, у яких ідеться про музику, вплив музики на людину, про музикантів, також є прикладом взаємозв'язку літератури та музики.
Сьогодні ми поговоримо про пісенний жанр , який став найпоширинішим у XIXст.- романс.
Цей термін виник в Іспанії, у Середньовіччі, і спочатку означав побутову пісню романською мовою (як відомо , іспанська належить до романських мов). Романс швидко завоював Європу.
Отже, романс (ісп. romance)- невеликий за обсягом музичний твір для сольног співу з інструментальним акомпонементом.
Романс М. Глінки "Жайворонок"- задушевна та задумлива пісня з плавною , наспівною мелодією, що легко ллється. Невимушено та просто, зі світлим сумом змальовуються картини безмежних ланів та лугів із високою травою, що стелеться під вітром.
Прослухайте цю пісню та зверніть увагу на супровід . акомпонемент. а також на те , як у вступі перед співом відчутно трелі жайворонка.
Яка це музика: вокальна чи інструментальна?
У чиєму виконанні звучав цей романс?
Чи співзвучні у романсі музика та поезія?
Продовжуємо розучувати пісню О. Злотника" Школярі-школярики".
Чи знаєте ви, що деякі види мистецтва не змогли б існувати без музики? Такі види мистецтва називають синтетичними : це опера, оперета, балет тощо, тобто тевтральні постановки, у яких поєднано музику. танець, спів і сценічну дію.
У драматичному театрі музика поряд з іншими засобами відтворює історичний, національний колорит, поглиблює характеристики персонажів, підкреслює переламні моменти розвитку дії, драматичної кульмінації. У музичному театрі музика є основою музичної дії, найважливішим засобом характеристики образів і подій , вагомим компонентом драматургії вистави.
Основні жанри театральної музики- опера, оперета, мюзикл, балет.
Послухайте арію "Карамболіна, Карамболетта" з оперети
Імре Кальмана"Фіалка Монмартра".
Арія містера Ікс з оперети "Принцеса цирку". Музика відіграє надзвичайно важливу роль у балетах. За допомогою майстерного поєднання звуків, пластики і танців глядачеві передається зміст балетного твору.
Слухаємо "Танець з шаблями " з балету Арама Хачатуряна "Гаяне".
Давайте сьогодні розучимо пісню О. Злотника "Тече вода з-під явора". Гарного вам настрою та скорішої Перемоги!!!
Людвиг ван Бетховен, чия творчість вирізняється могутністю, величчю і силою музичних образів, увів у симфонію №9 величний хоровий фінал "Ода радості!", музика якого в майбутньому стала основою гімну Євросоюзу.
Герой Бетховена наділений якостями філософа і воїна , з могутньою волею і розумом мислителя. Він служить людству, і роль його боротьба з ворожими силами світу, подолання багатьох перешкод і разом з тим -душевні страждання , внутрішні конфлікти , що потребують великого напруження сил.
У період класицизму з'явився новий музичний інструмент- фортепіано . Він мав набагато ширші виконавські можливості, ніж його попередники- клавесини, клавікорди тощо. У часи Бетховена фортепіано стало провідним інструментом у концертах, та домашньому музикуванні, саме тоді й закріпилися його різновиди - піаніно і рояль.
Саме у творчості Бетховена фортепіанна музика , зокрема соната , за значущістю піднялася до рівня таких складних жанрів, як симфонія та опера.
Соната, як і симфонія -циклічний твір. Послідовність та образний зміст частин зумовлені єдиним задумом , єдиною ідеєю.
Соната "Патетична" (побудова).
Вступ-повільно, похмуро, урочисто.
I частина - сонатна форма, швидко , стрімко, схвильовано, драматично.
II частина- тричастинна форма( АВА) , повільно, співуче, благородно, велично.
Одним із найвідоміших творів бетховена є "Місячна соната". Симфонія(від грец."співзвучність, злагодженість")-музичний твір для симфонічного оркестру, що складається переважно із 4 частин.
Соната-(від італ. "звучати ")- музичний твір циклічної форми для одного або кількох інструментів.
Ви послухали Б. Лятошинського Квартет для двох скрипок . альта і віолончелі. Подумайте про особливості звучання квартету. У виконанні яких музичних інструментів прозвучав твір? Які засоби виразності вам вдалося розпізнати?
Ви вже знаєте , що ансамбль із двох виконавців ( вокалістів або інструменталістів),- це дует , троє виконавців утворюють тріо,, а четверо - квартет. Такі саме назви мають і музичні твори, написані для відповідної кількості виконавців.
Оскільки щойно ми слухали квартет, розглянемо його як музичний твір для чотирьох інструментів детальніше.
Серед жанрів камерних ансамблів переважає струнний квартет, що у другій половині XVIIIст. замінив пануючу тоді тріо-сонату. Видатні твори цього жанру написали віденьські класики- Й. Гайдн, В.А.Моцарт, Л.ван Бетховен. Їхні квартети створені у формі сонатного циклу, яка згодом стала традиційною. У романтичну епоху слід особливо відзначити квартети Ф. Шуберта.
У кінці XIX -на початку XXст. у струнних квартетах використовують лейтмотивний принцип (одна тема є головною у творі).
Жанр фортепіанного квартету був найпопулярнішим у класичну епоху (В.А.Моцарт); пізніше композитори зверталися до такого жанру рідко.
В українській музиці найвідоміші твори цього жанру належать Б. Лятошинському (5 квартетів), В.Сильвестрову(квартет- піколо). Ю. Іщенку(12 квартетів).
Квартет-музичний твір для чотирьох інструментів або вокальних голосів, зазвичай написаний у сонатній формі.
Послухайте : Й. Штраус" Полька"Гром і блискавка".
Заспіваймо пісню Ю. Рожкова "Музика". Сьогодні велике свято-Благовіщення. Я вам всім бажаю щоб дуже скоро для нашої країни пролунала Благая Вість про нашу Перемогу!!! Слава Україні!
Тема уроку:" Взаємодія музики з іншими видами мистецтва."
Музика та інші види мистецтва.
У кожного мистецтва - своя особлива мова, свої виражальні засоби. У живописі, наприклад, такими засобами є рисунок і фарби. Уміло користуючись ними , художник створює картину. Поет, пишучи вірші , розмовляє з нами мовою слів, він користується віршованою мовою, римами. Поетичне слово- це виражальний засіб поезії. Основою танцювального мистецтва є танець, драматичного - гра акторів. А що є виражальними засобами в музиці? Як навчитися розуміти музичну мову?
Мистецтво- чарівний світ краси, що з давніх- давен приваблює до себе людей. майже сорок тисячоліть існує на землі мистецтво. Твори різних видів мистецтва- літератури, танцю, музики,Живопису, скульптури, архітектури- по- різному прямують до серця людини: деякі з них ми сприймаємо зором , інші - слухом.
Музика пов'язана з усіма видами мистецтва, вона збагачує мистецькі образи барвами , посилює емоційне сприймання.
Без поезії на було б пісень. Без музики немжливо юявити жодної вистави, фільму. чи мультиплікаційного фільму. Скульптуру ми розглядаємо як застиглу музику у камені.
Під час циркової вистави саме музика допомагає створити відчуття свята, радості. очікування дива . що дарують нам артисти- дресирувальники , акробати , клоуни.
Якби на музика - на існувало б танцювального мистецтва: танців, балету. якщо заплющити очі. то можна навіть уявити танцювальні рухиартистів балету, а допоможе у цьому музика.
Послухайте музику з балету "Сільвія" Л. Деліба і спробуйте уявити танцювальні рухи артистів балету.
Уривчаста, тиха, граційна, грайлива музика намалювала нам танець що виконується навшпиньки. Такі рухи танцівників допоміг нам уявити особливий спосіб гри на смичкових музичних інструментах- піцикато.
Піцикато( у перекладі з італійськлї -"щипати")- спосіб гри на смичковиї струнних інструментах, коли звук видобувають не смичком я. а щипком: торкають струни пальцями, звук стає уривчасти і тихішим.
Цей твір має саме таку назву- Піцикато "Навшпиньки" з балету "Сільвія" , який створив французький композитор , автор балетів, опер та оперет Л. Деліб.
Подивимся уривок з балету.
Мовою музики можна передати різні настрої. порхи душі людини , вона може розповісти про багатство навколишнього світу і навіть про цікаве , сповнене багатьма подіями життя. Саме про цікаве шкільне життя йдеться в пісні О. Злотника"Школярі- школярики".
В. Висоцький. Пісня "Друг" з кінофільму "Вертикаль".
Ця пісня вже багато років є взірцем щирих взаємин між людьми, які називають себе друзями . В. Висоцький є автором -виконавцем(бардом). Не всі автори-виконавці є професійними музикантами. Так В. Висоцький навчався на інженера-будівельника, закінчив Школу-студію МХАТ і тільки згодом почав писати пісні; Ю. Візбор закінчив педагогічний інститут; О. Розенбаум отримав вищу медичну освіту і працював водієм машини "швидкої" допомоги. Як ви вважаєте , чому люди різних професій звертаються до жанру авторської пісні?
Синонімом терміна авторська пісня в українській мові є співана поезія. Це найдавніший вид творчості , що відомий культурам чи не всіх народів.
Послухайте бардівські пісні:
А. Горчинський "Троянди на пероні".
В.Морозов "Біла квітко".С. Нікітін "Под музику Вівальді".Авторська пісня- умовна назва музичного твору, автором тексту і виконавцем якого є та сама людина.
Сьогодні виконаємо пісню Тарасас Петриненка "Господи, помилуй нас".
Сьогодні ми ознайомимся з жанром сонати. Це , мабуть , найпопулярніший жанр серед виконавців класичної музики.
Послухайте Й. Гайдн. Соната для ф-но ре-мажор .
Я хочу вам розповісти про Й.Гайдна , а краще я покажу вам фільм про нього.
Темін "соната" відомий з XVIст. Спочатку цим словом називали будь-який інструментальний твір. На початкуXVIIст. утворилося два типи сонат: церковна та камерна. Із середини XVIII ст. починає інтенсивно формуватися тип класичної сонати, і до кінця століття цей процес завершився.
Соната(італ. sonate від лат.sonare звучати)-жанр інструментальної музики, призначеної для одного або кількох інструментів; інструментальний твір , що складається із трьох-чотирьох різних за характером і темпом частин.
Першу частину пишуть у сонатній формі. Сонатна форма- це принцип викладу музичного матеріалу, який передбачає не механічне чергування частин і розділів , а взаємодію тем і художніх образів. Теми головна і побічна-або протиставляються одна одній , або доповнюютьодна одну.
Розвиток тем відбувається в три етапи- експозиція, розробка , реприза.
Експозиція- показ головної і побічної тем.
Розробка- розвиток тем.
Реприза- повторення тем (часто відозмінене).
У наш час соната залишається одним із провідних музичних жанрів класичної музики.
Першими сонатами українських композиторів стали скрипкова соната М. Березовського та фортепіанні сонати Д. Бортнянського. Пізніше до цього жанру зверталися М. Лисенко, В. Косенко, Б Лятошинський, М. Тіца, Р. Сімович, Ю. Щуровський, В. Сєчкін та ін.
Послухайте :
К. Дебюссі. Соната для віолончелі та фортепіано ре-мінор. I частина.
Доброго дня , мої любі учні. Нарешті я змогла вийти в інтернет і поспілкуватися з вами.
Ви вмієте танцювати? А ви знаєте , що більшість народних танців виконують у колі? Пригадайте назви таких народних танців.
Сьогодні ми поговоримо про інше коло. Воно схоже до танцювального, але виконуватиме його музичний інструмент.
Послухайте зараз музичні композиції.
В.А. Моцарт."Рондо в турецькому стилі" (класичний варіант)
В. А. Моцарт"Рондо в турецькому стилі" (в сучасній обробці).
Один із музикознавців, котрий досліджував вплив музики на людину , довів, що твір В.А.Моцарта "Рондо в турецькому стилі " поліпшує настрій.
Моцарт обрав відому форму рондо: музика неначе "ходить" по колу і один мотив увесь час повторюється.
Послухайте іще один твір В.А.Моцарта. Рондо для скрипки з оркестром.
Форма рондо спершу з'явилася в літературі- це назва строфічної організації вірша, яка склалася у середньовічній французькій поезії.
У музиці рондо виникло в XVII ст. Спочатку це було старовинне (куплетне) рондо- переважно програмні п'єси-мініатюри різного характеру.
Розгляньте схему музичної форми рондо:
А-В-А-С-А-...-А, де А- це рефрен, В і С- епізоди.
Рондо може мати будь-яку кількість частин, але не меньше п'яти; рефрен іноді проводиться в різних тональностях, нерідко порушується послідовність повторення частин.
Розгляньте репродукцію картини з персональної виставки народного художника України "Велике рондо Юрія Герца".
Чим вона нагадує вам музичне рондо?
Ж.-П. Ревербері. " Фантазія" у виконанні оркестру "Rondo Veneziano" .
Для виконання я вам пропоную пісню В. А. Моцарта "Весняна пісня".
На цьому уроці лунала музика Моцарта і я сподіваюсь , що вона , хоч трішечки , підніме вам настрій.