Романтизм.
Тема уроку :"Тема любові у творчості
романтиків".
Романтичний, мрійливий, закоханий, емоційний, незвичайний, таємничий. Саме такі характеристики художніх образів притаманні творам мистецтва в стилі романтизм, який на початку XIXст. прийшов на зміну чіткому, уравноваженому , композиційно досконалому класицизму. Романтизм яскраво виявився в музиці, літературі та живописі, розкривши чарівний світ людських почуттів, переживань, фантазій і сподівань. Романтики перевершили всіх своїх попередників за значенням у їхній музиці ліричного начала .
Тема кохання посідає в музиці епохи романтизму панівне місце , бо саме цей душевний стан найбільш багатосторонньо й повно відбиває всі глибини та нюанси людської психики. Можливо , саме тому в той час надзвичайного розквіту набула вокальна лірика , зокрема романс.
Нерідко найкращі зразки класичного романсу виникали під впливом реальних подій у житті їх авторів , присвячувалися реальним музам митців. Прикладом є історія створення романсу Михайла Глінки на вірші Олександра Пушкіна "Я пам'ятаю мить чарівну...".
Почалася ця романтична історія із зустрічі поета з Анною Керн..
Послухайте цей романс.
У більшості романсів , незалежно від країни , де вони народилися, превалює тема кохання .
Одним з перших серед романтиків почав писати ці твори австрійський копозитор Франц Шуберт. У його вокальних мініатюрах розкривається внутрішній світ простої людини. Митець створив понад 600 пісень, деякі з них він об'єднав у цикли за єдиним сюжетом.
Жанр романсу набув популярності в українській музиці. Важко знайти композитора-романтика , який би не присвятив свого таланту цьому жанру. Композитори Михайло Глінка, Микола Римський-Корсаков, Петро Чайковський, Микола лисенко, Степан Гулак-Артемовський та ін. Їх романси виконувалися під акомпанемент фортепіано або гітари , інколи співали в ансамблі у домашньому музикуванні.
В Україні романси називали також солоспівами. У повсякденному житті співали народно-побутові пісні -романси, а також виконували твори композиторів -аматорів, з-поміж яких найвідоміші "Їхав козак за Дунай", "Стоїть гора високая" , "Дивлюсь я на небо", та "Взяв би я бандуру". Вони поширювалися в рукописних збірках , але найчастіше - передавалися "з вуст у вуста".
Послухайте романс Миколи Лисенка "Коли розлучаються двоє".
У живописі в епоху романтизму особливого змісту набув портретний жанр. Художники -портретисти у своїх творах намагалися максимально розкрити індивідуальність зображуваного , передати його багатий внутрішній світ та глибину почуттів.
Розгляньте цю ілюстрацію.
На портреті Карла Брюлова чарівна молода італійка зриває гроно винограду . Теплі промені південного сонця підкреслюють її красу і романтичний настрій. На іншій відомій картині цього митця "Вершниця" зображено двох різних за віком сестер. Старша , з гордою поставою , під'їжджає до будинку на вороному коні, а молодша з подивом і захопленням дивиться на неї.
Портретному жанру живопису романтизму властива артистична свобода, тяжіння до контрастів , освітлення й кольору.
Польських митців Фредеріка Шопена та Міхала Огінського об'єднувала безмежна любов до Батьківщини, яка пронизує їхню творчість.
Живописець Василь Штернберг опанував у своїй творчості незвичайне багатство мотивів природи , і саме вона стала для митця тим ідеалом , який він усе життя оспівував на своїх полотнах. Дружба Штернберга з Тарасом Шевченком , що розпочалася ще в стінах Петербурзької академії мистецтв , сприяла його розумінню неповторної краси сільської природи і народних образів . В Штернберга приваблювала стихія народного життя , він прагнув відображати українську побутовість.
Для кращого сприймання картини послухайте пісню "Ой ти , дівчина, з горіха зерня" муз. А. Кос-Анатольського , вірші І. Франка.
Запам'ятайте:
Комментариев нет:
Отправить комментарий