воскресенье, 24 апреля 2022 г.

8-а; 8-б клас на 25.04.2022р.

                                             Романтизм.

       Тема уроку :"Тема любові у творчості 

                        романтиків".

     Романтичний, мрійливий, закоханий, емоційний, незвичайний, таємничий. Саме такі характеристики художніх образів притаманні творам мистецтва в стилі романтизм, який на початку XIXст.  прийшов на зміну чіткому, уравноваженому , композиційно досконалому класицизму. Романтизм яскраво виявився в музиці, літературі та живописі, розкривши чарівний світ людських почуттів, переживань, фантазій і сподівань. Романтики перевершили всіх своїх  попередників за значенням у їхній музиці ліричного начала . 

     Тема кохання посідає в музиці епохи романтизму панівне місце , бо саме цей душевний стан найбільш багатосторонньо й повно відбиває всі глибини та нюанси людської психики. Можливо , саме тому в той час надзвичайного розквіту набула вокальна лірика , зокрема романс.

     Нерідко найкращі зразки класичного романсу виникали під впливом реальних подій у житті їх авторів , присвячувалися реальним музам митців. Прикладом є історія створення романсу Михайла Глінки на вірші Олександра Пушкіна "Я пам'ятаю мить чарівну...".

     Почалася ця романтична історія із зустрічі поета з Анною Керн..

     Послухайте цей романс.


     У більшості романсів , незалежно від країни , де вони народилися, превалює тема кохання . 

     Одним з перших серед романтиків почав писати ці твори австрійський копозитор Франц Шуберт. У його вокальних мініатюрах розкривається внутрішній світ простої людини. Митець створив понад 600 пісень, деякі з них він об'єднав у цикли за єдиним сюжетом. 

     Жанр романсу набув популярності в українській музиці. Важко знайти композитора-романтика , який би не присвятив свого таланту цьому жанру. Композитори Михайло Глінка, Микола Римський-Корсаков, Петро Чайковський, Микола лисенко, Степан Гулак-Артемовський та ін. Їх романси виконувалися під акомпанемент фортепіано або гітари , інколи співали в ансамблі  у домашньому музикуванні.

     В Україні романси називали також солоспівами. У повсякденному житті співали народно-побутові пісні -романси, а також виконували твори композиторів -аматорів, з-поміж яких найвідоміші "Їхав козак за Дунай", "Стоїть гора високая" , "Дивлюсь я на небо", та "Взяв би я бандуру". Вони поширювалися в рукописних збірках , але найчастіше - передавалися "з вуст у вуста".

     Послухайте романс Миколи Лисенка "Коли розлучаються двоє".


     У живописі в епоху романтизму особливого змісту набув портретний жанр. Художники -портретисти у своїх творах намагалися максимально розкрити індивідуальність зображуваного , передати його багатий внутрішній світ та глибину почуттів. 

     Розгляньте цю ілюстрацію.


     На портреті Карла Брюлова чарівна молода італійка зриває гроно винограду . Теплі промені південного сонця підкреслюють її красу і романтичний настрій. На іншій відомій картині цього митця "Вершниця" зображено двох різних за віком сестер. Старша , з гордою поставою , під'їжджає до будинку на вороному коні, а молодша з подивом і захопленням дивиться на неї.

     Розгляньте як художник передав рух у композиціях ? Який світ хотів показати К. Брюлов? Яку роль у картині "Вершниця " відіграють фігури тварин?.
 

         Портретному жанру живопису романтизму властива артистична свобода, тяжіння до контрастів , освітлення й кольору. 
     Розгляньте дві картини з однойменною назвою. У якій ми відчуваємо сум. а в якій -відчай?

     Франческо Хайєс "Меланхолія".

     Костанс-Марі Шарпантьє "Меланхолія".
     Тема любові , яка посідає панівне місце в мистецтві романтиків , не обмежується мотивами почуття сердечної прихильності до особи іншої статі, а ототожнюється із широким колом явищ. Зокрема , крізь творчість усіх композиторів- романтиків наскрізною ниткою проходить тема любові людини до Батьківщини, свого народу.
     На весь світ уславили ім'я чеського композитора Антоніна Дворжака його "Слов'янські танці".Митець талановито розкрив красу народної музики чехів, поляків, словаків,українців, сербів. Кожний з 16 танців - своєрідна музична замальовка з життя простих людей. 
     Послухайте :
     Антонін Дворжак" Слов'янські танці"№2,8 .


          Польських митців Фредеріка Шопена та Міхала Огінського об'єднувала безмежна любов до Батьківщини, яка пронизує їхню творчість. 
     У дні повстання за національну незалежність Польщі М. Огинський разом з повстанцями , які відступали , був змушений залишити рідну землю (як пізніше це зробив і Шопен). І першим твором , який написав М. Огінський на чужині , став полонез "Прощання з Батьківщиною".
     Послухайте полонез, який знає весь світ.

          Живописець Василь Штернберг опанував у своїй творчості незвичайне багатство мотивів природи , і саме вона стала для митця тим ідеалом , який він усе життя оспівував на своїх полотнах. Дружба Штернберга з Тарасом Шевченком , що розпочалася ще в стінах Петербурзької академії мистецтв , сприяла його розумінню неповторної краси сільської природи і народних образів . В Штернберга приваблювала стихія народного життя , він прагнув відображати українську побутовість. 
      Картина "Ярмарок на Україні" засвідчила появу незрівняного майстра тонко зрежисованих побутових сцен. До Штернберга ще ніхто не відтворював Україну з такою гострою спостережливістю і тонким теплим гумором.
     Розгляньте ілюстрацію картини Василя Штернберга " Ярмарок на Україні". Спорбуйте уявити себе присутнім на цьому галасливому ярмарку й почути , що обговорює кожна група людей. 

      Для кращого сприймання картини послухайте пісню "Ой ти , дівчина, з горіха зерня" муз. А. Кос-Анатольського , вірші І. Франка.

     Запам'ятайте: 
     Елегія- жанр камерної музики задумливого сумного характеру.
     Серенада- жанр камерної музики ліричного характеру.

Комментариев нет:

Отправить комментарий