суббота, 4 декабря 2021 г.

8-а клас на 29.11. 2021р.



 Тема уроку: "Мистецтво епохи Відродження.

                        Ідеали та образи Ренесансу."

     Після Середньовіччя в мистецтві Західної Європи настало гігантське культурне піднесення, злет творчої енергії людства- епоха Відродження (Ренесанс), що тривала майже два століття.

     Свою назву період отримав у зв'язку з відродженням інтересу до античного мистецтва , зверненням до нього як до прекрасного ідеалу, взирця.

     Представники Відродження знайшли в античній культури те, що було співзвучне їхнім устремлінням ,- прихильність до реальності, життєрадісність, схиляння перед красою земного світу, , перед величчю героїчного подвигу. Першою країною Відродження стала Італія.

     В архітектурі особливо велику роль відіграло звернення до античної традиції: відродження античної ордерної системи, класична пропорційність, розробка центричного типу будівель з легкодоступним для огляду простором інтер'єру.  Особливо багато нового було створено в галузі цивільного зодчества: багатоповерхові міські будівлі( ратуші, будинки купецьких гільдій, університети , склади, ринки тощо), виник тип міського палацу( палаццо) , а також заміської вілли. Розвивалася математика та інженерні науки. Це породило ідею гармонійної досконалості в мистецтві взагалі і в архітектури зокрема.

     Архітектор Філіппо Брунелескі . Про зведений за його проектом купол Флорентійського собору Санта- Марія- дель - Фйоре сучасники говорили, що він" здіймається до небес" і ніби " супернічає із самим небом". На спорудження куполів надихнула римська архітектура . Проте технологія будівництва відрізнялася від римської.

     Розгляньте репродукції соборів Брунелескі на стор.62, 63 підручника та прочитайте опис архітектури цих соборів.

     Видатний митець епохи Відродження Мікеландження Буонаротті виявив свій талант в архітектурі, скульптурі, фресковому живописі. Собор Святого Петра в Римі ( с. 63)- безсмертний витвір Мікеланджело- архітектора, один з величніших храмів світу. 


     Читати стор.62- 64 підручника.

понедельник, 15 ноября 2021 г.

9-а клас на 16.11.2021р. 9-бклас на 17.11. 2021р.

 Тема уроку:" Модернізм : у пошуках гармонії та краси".

     У розмаїтті мистецтва модернізму одні митці прагнули декоративнопереосмислити естетичні ідеали та погляди на закони творчості , інші - творили світлі життєві образи, оспівуючи красу природи, жвночу вроду, кохання тощо. Чимало художників ідеалізували й романтизували дійсність. 

     Своєрідною візитівкою українського художника Андрія Коцки є низка жіночих портретів гуцулок та верховинок. Його відрізняє оригінальний і впізнаваний стиль письма , яскравий  і неповторний колорит. 

     У портретах італійського художника Амадео Модільяні звучить тема людської краси, трепетної натхненності й ніжності. Незважаючи на зовнішню бездіяльність і відсутність міміки зображуваних, вони сповнені особливої плавної грації та виразності.

     Розгляньте репродукції на стор.56 підручника . Які думки виникають у вас при розгляді іх.

     Жіночі образи Тетяни Яблонської та Зінаїди Серебрякової різні, але однаково наповнюють душі глядачів спокоєм , натхненням , радістю та чистотою.

     Яскравим та енергійним постає перед нами живопис  Миколи Реріха : то він " гримить" пурпурними, червоними , помаранчевими тонами, то стелиться оксамитовими звуками синього, фіолетового, блакитного, то чорного кольору. Розгляньте репродукції на стор. 57 підручника.

     Тепло і сонце, оксамитове різнобарв'я природи випромінюють картини українських художників Йосипа Бокшая, Адальберта Ерделі, Федора Манайла(стор 58).

     Багато митців XXстоліття намагалися у своїй творчості звертатися до "вічного і нетлінного"- любові, добра , людського щастя, пробуджувати в людях надію.

     У музичному мистецтві виникає напрям . який отримав умовну назву неокласицизм ( у перкладі з грецької нео-означає "новий"). Він узагальнено відображав прагнення композиторів повернутися до гармонійності , зрозумілості музики минулого- бароко, класицизму, романтизму. Водночас у намаганні передати динамізм і контрасти сучасності композитори цього напряму використовували новітні мовні засоби, складні гармонії, загострені ритми. Неокласицизм певною мірою відобразився в музиці багатьох композиторів XXстоліття.,

     Центральна фігура симфонії " Гармонія світу" Пауля Гіндеміта-астроном і математик Йоган Кеплер, який відкрив найвжливіші закони руху планет , автор знаменитого трактату "Гармонія світу". 

     В симфонії три частини . Перша частина -це втілена за допомогою інструментів гармонія музичних співзвуч, що відображає гармонію небесних сфер. Повільна друга частина - гармонія людського мікрокосму, гармонія душі і тіла, заснована на гармонії чисел. Третя частина - це вища гармонія мікрокосму ,що здійснюється рухом планеті народжує музику сфер.

     Послухаємо фрагменти з симфонії.


     Розгляньте репродукції литовського художника Мікалоюса Чюрльоніса на стор.59 підручника. Розглядайте репродукції слухаючи його музику.


     Сергій Прокоф'єв також певний час працював у неокласичному стилі. Один з його творів Симфонія № 1 "Класична". Перша частина схожа на сцену з дитячого балету , казки.



Продовження на слідуючому уроці.

суббота, 13 ноября 2021 г.

8-а клас, 8-б клас на 15. 11. 2021р.

 Тема уроку:" Колорит середньовічного міста".

      На вулицях середньовічного міста часто можна було зустрічати  мандрівних музикантів. Вони виконували пісні під акомпанемент скрипки, арфи або лютні, твори передавалися від покоління до покоління. Мандрівних акторів - музикантів у різних країнах називали трубадурами, труверами, міннезінгерами , менестрелями, скоморохами. Вони мандрували Європою, переходячи від міста до міста, від замку до замку, і розважали публіку: співали пісні, розповідали старовинні легенди й дивовижні історії, які часто запозичували в мандрівних лицарів.


     Пісні були одноголосні, ритм визначався в першу чергу ритмом вірша , роль музичних інструментів зводилася переважно до виконанная вступів , інтерлюдій, постлюдій. У репертуарі музикантів були релігійно- моральні притчі, сатиричні пісні , військові балади тлщо. Значне місце в їхній пісенній творчості посідала любовна лірика. Пісні мандрівних музикантів про кохання романською мовою отримали назву романси. Це були одночасно і пісні , і речитативи, і мімічні танці, що виконувались у супроводі музичного інструмента (найчастіше це була іспанська гітара). Саме в Іспанії з'явилися перші збірки романсів, що так і називалися -"романсеро".
     Як ви думаєте якою може бути мелодія до поезії відомого міннезінгера Вальтера фон дер Фогельвейде?
                      Я твій в дні щастя й дні біди.
                      Нікого іншого не жди.
                      Тебе замкнув я в моєму серці, 
                      А ключик зник , хто й зна куди. 
                      Лишайся в серці назавжди.
     Одним з найвідоміших німецьких міннезінгерів ("співаків любові") є Тангейзер. Існує легенда про незвичайну долю цього митця , яку переказав німецький поет Генріх Гейне . Тангейзер був лицарем -поетом, який вірушив до Риму, щоб попросити в Папи відпущення гріхів. Папа ввідмовив йому , сказавши, що він грішник і може сподіватися на милість Господа лише тоді , коли посох ,на який він спирається , пустить зелені паростки. Однак на третій день після цього палиця випустила зелене листя. Папа розіслав гінців у всі сторони світу, щоб повернути Тангейзера. Але й сліду поета не стало...
     Історії про лицарські турніри , зокрема легенди про Тангейзера захопили уяву німецького композитора Ріхарда Вагнера, , який написав однойменну оперу. Один із центральних епізодів твору розповідає про музичний турнір лицарів- співаків, який проводили на честь принцеси Єлизавети. Оголосили тему змагання : благородні лицарі мають розповісти про своє кохання до прекрасної Єлизавети . Звучать прекрасні гімни любові... 
     Послухайте Увертюру до опери "Тангейзер" Ріхарда Вагнера.

     Чимало давніх легенд і казок стали підгрунтям для визначних музичних творів . Один із таких шедеврів - опера Петра Чайковського " Іоланта". У ній композитор переповідає музичною мовою історію про дивовижне прозріння сліпої Іоланти - доньки корля Провансу(Франції). Події легенди відбуваються в замку.
     Короткий зміст опери прочитайте на стор.58 підручника.
     Інтродукція опери змальовує слухачеві образ темряви і страждання Іоланти. У своєму Аріозо("Чому я раніше не знала суму , ні гіркоти , ні сліз?") Іоланта , яка зустрічала лицаря , збентежена : вона відчуває існування якоїсть таємниці, що приховують від неї.

     Ви прослухали Аріозо Іоланти.

     Дует Іоланти і Водемона.
     Наприкінці уроку послухайте пісню Н. Май. "Казка про кохання"











7-а клас, 7-б клас на 16.11.2021р.

 Тема уроку:" Фольклор і сучасна стилізація".

     Існує повір'я, що папороть розцвітає лише раз на рік і той , хто знайде квітку , стане щасливим. Тому люди здавна шукали квітучу папороть у ніч напередодні Івана Купала.

     Якщо вам цікаво дізнатися більше про цю легенду і композитора , який зобразив її в опері , запрошую на купальські свята.

     Народна музика грунтується на історичних традиціях та обрядах, передається в усній формі - поезіях, піснях та інших видах мистецтва.          

     Розгляньте схему на стор. 60 підручника. Назвіть складові фольклору.

     Ознайомтеся з переліком виконавців фольклору на стор. 61 підручника. Чи всі назви ви зрозуміли?

     Серед композиторів , завдяки стилізаціям яких фольклорні твори набули нового звучання , слід згадати українського митця Є. Станковича , який написав оперу , основою для сюжета якої стала традиція відзначення слов'янами свята Івана Купала.

     Цю незвичайну фольк-оперу створено за мотивами повістей М. Гоголя, матеріалами національного фольклору, героїчного епосу і народних обрядів України.

Послухайте уривки з фольк-опери.





     Проаналізуйте почуте за планом зі стор. 62 підручника.

     Порівняйте образи , які постали у вашій уяві під час слухання фольк-опери Є, Станковича з образами картини Г. Семирадського" Ніч напередодні Івана Купала".( стор.62 підручника).

     Послухайте пісню " Ой на Івана, та й на Купала у виконанні Театру Пісні "Джерела". 


     Загугліть такі поняття : 

      стилізований фольклор, акин, ашуг, гусляр, кобзар, кюйши, леутар, менестрель. (напам'ять вчить не треба, але потрібно розуміти ).
     Розучуємо укр. нар. пісню" Чом ти не прийшов". Текст пісні на стор. 64-65 підручника.


     
Розгляньте репродукції творів образотворчого мистецтва на стор.64-65 підручника. Яка з них найкраще ілюструє прослухану пісню?

5-а клас, 5-бклас на 17.11.2021р.

 Тема уроку: " Пісня живе серед нас".

     Українська пісня - це душа народу. Пісня завжди була надзвичайним духовним скарбом українців. Пропоную вам цікаву фольклорну експедицію , мета якої - дізнатися про українські народні пісні, поширені в побуті.

     Пісня - це невідємна складова самого життя , засіб спілкування між людьми. пісня - це велике мистецтво. 

     Україна здавна славетна своїми піснями. Народна пісня виникла за часів сивої давнини та розвивалася паралельно із трудовими процесами і людським мисленням , відображала життя . побут і світогляд наших предків. Усе розмаїття життя людини відтворюється у побутових піснях. 

     Побутові пісні- це пісні, у яких виражено почуття , переживання та думки людини, пов'язані з її особистим життям та життям усього народу. Виокремлюють козацькі, дитячі, колискові, ліричні, жартівливі. кріпацькі та інші пісні.

     Колискові- повільні пісні для заколисування дитини. Музика колискової має спокійну та лагідну мелодію, заколисуючий ритм, уповільнений темп. 

     Послухаємо колискову пісню.


          

     У ліричних піснях оспівується кохання. краса рідної землі, біль розлуки, горе сирітства, сімейні злагоди і незгоди.

     Послухаємо ліричні пісні.


     Жартвливі пісні- це дотепні , гумористичні твори про смішне , комічне в житті, про вади людського характеру, які зображено доброзичливо.
     Послухайте жартівливу пісню.

     З історією козацтва пов'язане виникнення козацьких пісень. У них оспівано козацькі походи , тугу за родиною та Батьківщиною, нелегку долю в полоні.
     Серед багатьох українських народних пісень є пісні , що набули надзвичайної популярності не тільки в Україні, а й за її межами.
     Саме з такою піснею ми познайомимся сьогодні. " Їхав козак за Дунай" С. Климовського , у якій висвітлено події , що сталися в Україні у XVIIIст.: від'їзд на чужину , до далеких країв , запорізьких козаків після знищення російською імператрицею КатериноюII осередку козацької волі - Запорозької Січі.
      Жанр цього твору визначають як пісню-романс.
Послухайте цю пісню.



     Розучимо цю пісню.




     Удачі!!!



6-а, 6-б на 18.11.2021р.

 Тема уроку:" Співає хор".

     Спробуйте відповісти на питання на стор79 підручника. Якщо у вас виникають проблеми з відповідями , то на уроці спробуємо розібратися з цим.

     Основні хорові партії мають певні назві: жіночі : сопрано, альти; чоловічі : тенори й баси; дитячі: дисканти(або сопрано) й альти.

             РОЗТАШУВАННЯ ХОРИСТІВ НА СЦЕНІ

                        (МІШАНИЙ ХОР)

                        Тенори                    Баси і баритони

                        Сопрано                 Альти

     

                                      Диригент


                                    ВИДИ ХОРІВ

            Хорові колективи за складом виконавців: чоловічий, жіночий, дитячий, хор хлопчиків та юнаків, мішаний. Чим ці хори відрізняються та чому так називаються причитайте на стор. 73 підручника.

            Хорові колективи за кількістю виконавців: малий , середній, великий, хоровий масив, зведений хор. Читаємо про них на стор.73 підручника.

            Хорові колективи за манерою співу: академічний, народний, естрадний.

      Послухаємо як співає академічний хор.


     Ви послухали В. Сильвестров"Богородице Діво, радуйся".
    Слухаємо народний хор.

     Слухали хор ім. Г. Верьовки.
  
     Ви послухали  естрадний хор "Щедрик".

     Хорові колективи діляться за статусом: професійний, аматорський, церковний, навчальний, оперний. Про ці хори прочитайте на стор. 73 підручника.
     Послухайте духовну музику .
А. Ведель" Многії літа". Херувимська пісня № 7.

  Піснеспів "Богородице Дево, радуйся" у виконанні хору братії Валаамського монастиря.

 С. Рахманінов" Богородице Дево, радуйся".


     Проаналізуйте ці твори за планом на стор. 74 підручника.
     Прочитайте про А. Веделя на стор. 74 підручника. 
     Прочитайте про С. Рахманінова на стор. 75 підручника.
     Сьогодні ми розучимо пісню О. Жилінського" Веселкова пісня".

     Попробуємо іще раз відповісти на питання на стор. 79 підручника. Я сподіваюсь, що тепер у вас не буде проблем з відповідями.





     


воскресенье, 7 ноября 2021 г.

5-а клас, 5-б клас на 10.11.2021р.

 Тема кроку:" Давні українські осінні обряди".

     Ми навіть не звертаємо увагу на те , що музика стала частиною нашого життя . Ми її чуємо у кіно, театрах, під час свят, театральних дій, на телебаченні , у приймачах, у транспорті та вдома, на мобільних телефонах. Музику на можна відокремити від життя людини, вона є його важливою складовою. Так є зараз, так було і в давні часи. У музиці ,зокрема у пісні , відбивалося все, чим жила людина ; і про те , як відображалося життя людини у пісні, ми сьогодні поговоримо.

     Наші пращури були сміливими, працьовитими людьми. але явища природи залишалися для них незрозумілими, таємничими. Вони вважали сили природи богами чи духами . вірили в то. що магічні дії допоможуть зберегти свійську худобу, врожай, оселю.

     Пригадайте укр. нар. пісню" Іди, іди , дощику". На вашу думку, навіщо співали цю пісню наші предки?

     В усі часи українці ретельно зберігали традиції свят і обрядів. Від дідів онукам передавали народні пісні, що супроводжували обряди річного землеробського кола. Такі пісні називали календарно-обрядовими.

     Поміж народних пісень важливе місце посідають пісні , присвячені жнивам.Розрізняють три типи жниварських пісень:

     зажинкові пісні, що пов'язані з процесом зажинання першого снопа. 

     жнивні пісні , у яких змальовували тяжку працю хлібороба.

     обжинкові пісні, у яких оспівували завершення жнив.

     Особливо урочисто відзначали завершення жнив : на ниві залишали невеликий кущ жита , який називали " спасовою бородою", прикрашали його квітами. стрічками і залишали до оранки.

     Утворчості багатьох українських композиторів можна знайти відбиття цих народних традицій. Композитор М. Лисенко написав концертний твір "Радуйся , ниво неполитая"на основі поезії Т. Шевченка. У цьому творі оркестрову музику , вокальний і хоровий співи поєднано з віршованим текстом. Такий концертний твір для солістів, хору і оркестру називають кантатою. За словником це слово походить з італійської мови й означає "співати". 

     Створимо асоціативний ряд до слова співати. Поєднавши слова з цього ряду (література, хор, співати, вокал, пісня, концерт, голос, солісти) отримаємо ключові слова до визначення музичного жанру -кантати.

     Отже , кантата- це великий музичний твір, що містить кілька частин і створений для виконання хором . солістами та симфонічним оркестром.

     Послухайте п'яту частину кантати , яка має назве " Оживуть степи , озера" з кантати "Радуйся, ниво неполитая".


     Співаємо укр . нар. пісню "Ой на горі та женці жнуть".



7-а клас, 7-б клас на 09. 11. 2021р.

 Тема уроку:" Традиційна обробка народної інструментальної музики".

     

     Ви прослухали Лезгінку з балету А. Хачатуряна "Гаяне". Ознайомтесь ії визначенням лезгінки на стор. 57 підручника. Проаналізуйте почуте за планом на стор. 57 підручника. 


Подумайте про свої враження від побаченого.
     Не тільки вірменський композитор захоплювався танцювальною музикою Кавказу. Російський композитор М. Глінка створив інструментальну обробку лезгінки у 4-й дії опери "Руслан і Людмила".

          Послухайте та подивіться лезгінку в сучасній обробці.


     Порівняйте прослухані уривки за планом на стор. 58 підручника.
     Виконаємо пісню Р. Квінти "Одна калина".

          На сторінці 58 підручника розгляньте зображення вірменського народного інструмента дудук. Там же ознайомтесь з іншими вірменськими народними інструментами.
Ппослухаємо вірменську народну пісню у виконанні Дж. Гаспаряна . (дудук).

Послухайте попурі на мелодії класичних  творів у виконанні різних інструментів.

 Знати:
       Традиційна обробка народної інструментальної музики-це відозмінювання народного музичного твору ( народного танцю, народної мелодії) шляхом гармонізації , аранжування або транскрипції.
       Дхол- вірменський ударний музичний інструмент.
       Зурна- язичковий дерев'яний духовий інструмент.
       Дудук- дерев'яний духовий інструмент , який виготовляють виключно з деревини абрикоса і який має наповторний тембр.


суббота, 6 ноября 2021 г.

6-а клас, 6-б клас на 11.11.2021.

 Тема уроку:"Видатні імена в хоровому мистецтві".

     На українських землях хоровий спів відомий з часів Київської Русі, де хорові колективи існували в монастирях і при княжих дворах. В XIстолітті хорового співу навчали в жіночій монастирській школі у Києві. На сході країни хорова музика була тісно пов'язана з церквою.Музика для хору виконувалася a cappella.

     Наприкінці XVI століття в Україні виник новий тип церковного спііву-багатоголосний ансамблевий (хоровий) партесний спів.

     Основним жанром професійної музики став одночастинний партесний концерт. Серед найвидатніших композиторів партесної музики в України - Микола Дилецький , Симеон Пекалицький , Іван Домарацький, Герман Левицький.

     Пізніше, в другій половині XVIII століття з'являється новий жанр духовного хорового циклічного концерту і нові імена композиторів: Максим Березовський, Дмитро Бортнянський та Артем Ведель, які затвердили чотириголосний спів.

     Розвиток світської хорової музики в Україні почався в першій половині XIX століття. Величезним внеском у неї стала творчість Миколи Лисенка- автора хорових кантат та хорових обробок народних пісень.

     Після Лисенка визначними творцями хорової музики були : Микола Леонтович, Кирило Стеценко, Олександр Кошиць, Станіслав Людкевич та ін.

     Розгляньте таблицю на стор. 66 підручника. На цій же сторінці прочитайте про розвиток хорового співу в Україні.

Давайте послухаємо народну пісню " Дударик"( обр. М. Леонтовича) у виконанні хору Г. Вірьовки.


     

Послухаємо "Тихо над річкою" муз. П. Батюка у виконанні хорової капели "Дударик".


     Проаналізуйте ці твори за планом на стор. 67 підручника.

     На стор. 67-69 підручника прочитайте про хорові колективи України. На стор. 69 прочитайте які бувають хори.
     Читайте підручник стор. 64-71. 
    Співаємо пісню "Тихо над Річкою".


8-а клас, 8-б клас на 08.11.2021.

 Тема уроку:" Архітектура, що лине до небес".

     Долаючи важкість кам'яної товщі, каркас будівель міських соборів почав поступово розростатися вгору, на нечувану в ті часи висоту. Масивні стіни стали легшими  завдяки величезним вікнам з яскравими вітражами. а інтер'єри та фасади споруд сповнилися витонченої краси та урочистості внаслідок використання декоративних прикрас та великої кількості скульптур. 

     Перші споруди видавалися дещо важкуватими( наприклад собор Нотр-Дам у Парижі), пізніше будівельні майстри почали створювати високі , стрімкі й легкі конструкції , які ніби поривалися в небо. Стрільчаті вікна ставали дедалі більшими , а проміжки між ними - меньшими. нарешті, бокові стіни майже зовсім зникли. Залишився фактично один каркас. , що складався з тонких опор , простір між якими займали величезні вікна, які завершувалися стрімкими загостреними арками. Каркас підтримували аркбутани , що справляли враження примхливого кам'яног мережива.


     Масивну стіну в готичному храмі зберіг лише головний фасад. Там, як правило , міститься велике вітражне вікно, що в готичних спорудах Франції має круглу форму й носить назву "троянда", а в німецьких соборах -найчастішуе стрілчасту. 
     Оскільки готичні храми майже не мають стін, традиційні настінні розписи та мозаїки замінили вітражі. Прочитайте довідку на стор.51 підручника.
     Синтез архітектури і скульптури знайшов у готичному соборі яскраве втілення . Фасади та портали храмів були декоровані скульптурою, яка здалеку нагадувала мереживо. Зазвичай це були зображення святих та королів або сюжетів алегоричного змісту. 
     Готичний собор виглядає , як кам'яне мереживо з вигадливим візерунком із різноманітних рослин. Герої скульптурних компоцицій - це не лише люди і тварини , а також янголи , демони та химерні істоти.
     Особливу роль у готичному соборі відігравала музика. Богослужіння  відбувалося під  супровід органа.
     

     В епоху Середньовіччя розквітло мистецтво рукописної книги. Книги були предметом розкоші. Рукописні книги створбвали при монастирях, багато прикрашали ілюстраціями та іншими декоративними елементами.
     Писали книгу каліграфи, а інші фахівці : мініатори, рубрикатори, ілюмінатори- оздоблювали її. Мініатор-художник малював кольорові ілюстрації - мініатюри, ініціали; рубрикатор розфарбовував червоним заголовки та окремі рядки -" рубріки", Іноді ініціал або мініатюру ілюмінували сусальним золотом.
(стор.55підручника).
Читайте параграфи 8, 9 підручника.


9-а клас. на 09.11.2021, 9-б клас на 11.11.2021.

 Тема уроку: " Модернізм: долаючи стереотипи".

                        ( продовження).

     Архітектура перших десятиліть XXстоліття теж зазнала оновлення. Будівлі строгих, простих обрисів, поштукатурені у світлі кольори , прикрашують фризами, смугами, художніми вставками, виконаними із цементу. 

     У Європі з розвитком післявоєнного будівництва стає популярним художній напрям ар-деко, що виявляється в архітектурі комерційних споруд, місць відпочинку та розваг, кінотеатрів, виставкових павільйонів, промислових ярмарків та універмагів.  Його відмітні риси- сувора закономірність, сміливі геометричні форми, етнічні геометричні візерунки, багатство кольорів , щедрі орнаменти , розкіш, використання дорогих сучасних матеріалів( слонової кістки, крокодилячої шкіри , алюмінію, срібла, рідкісних порід дерева тощо). У США це -Вільям ван Ален.

     Деякі зодчі вважали , що форми виробляються на основі функціонального призначення споруди. Так виник новий   художній напрям - конструктивізм. У Франції  Ле Корбюзьє.

     Розгляньте фото на стор. 48 підручника та прочитайте про відкриття Ле Корбюзьє.

     Якщо ви коли-небудь споглядали твір живопису. що нагадує академічне полотно, але водночас незрозуміло, то ви зіткнулись із твором художнього напряму сюрреалізм. Мета ціх митців- сюрреалістів спонукати глядача до роздумів.(Ілюстрації на стор. 49 підручника).Представник- Сальвадор Далі.

     
     Напередодні Першої світової війни і в повоєнні роки світ охополи передчуття невідомості й невизначеності. Митці шукали різні шляхи для відображення подій сучасності. Художники не бачили позитивного виходу із  ситуації,  що склалася. У Німеччині та Австрії виникла нова художня течія- експресіонізм, представнинки якої відтворювали темний бік реального життя.
     Норвезький художник Едвард Мунк живописними засобами передає образ світу, про який свого часу писав:" Мені увесь час здавалося, що я чую страшний , безкінечний крик природи".(ілюстрація на стор. 51 підручника).
     Як і в живописі, у музиці того часу посилюевалася експресія, що збільшувала напругу і драматизм художніх образів, їх емоційний вплив на слухача.
     Арнольд Шенберг, музика якого сповнена дисонансів і трагічних інтонацій. Її відносять до експресіонізму, і це, безумовно правільно, бо основою творів є внутрішні переживання . а не зовнішні враження.
     Експресіоністиперебували в постійних пошуках у сфері музичної мови і засобів виразності. І, як результат, вони відмовляються від використання мажору і мінору - народжується анотальна музика музика. Експресіоністи відходять від класичних традицій розвитку музики- з'являється новий музичний метод додекафонія.
     


     
     На початку XXстоліття у французському живописі був започаткован новий напрям фовізм. Певною мірою фовізм близький до експресіонізму в прагненні до створення художніх образів винятково за допомогою гранично яскравого відкритого кольору. Представники - Анрі Матісс та Андре Дерен. (ілюстраціі на стор. 54 підручника).
Прочитайте підручник стор.48-55.   Успіхів!!!











понедельник, 1 ноября 2021 г.

9а клас на 02.11.2021р, 9б клас на 03.11.2021р.

 Тема уроку:"Модернізм : долаючи стереотипи.

                             (продовження)

     Художники Пабло Пикассо і Жорж Брак запропонували новий принцип сприйняття і відображення навколишнього світу. Вони почали конструювати моделі об'ємного зображення на площині за допомогою простих геометричних фігур: конуса, циліндра куба. Саме це стало приводом для виникнення назви цілого художнього напряму- кубізм.

     Розгляньте ілюстрації в підручнику на сторінках 44-45.

На картині Ж. Брака"Португалець" натуральні форми об'єкта розсікаються на багато дрібних граней, що утворюють динамічну кристалічну структуру.

     У композиції " Музикант" зображення музиканта складено за допомогою нашарування один на один і поєднання об'єктів різних кольорів, форми і фактури. 

     У натюрморті " Гітара" П. Пікассо намагався показати предмети одночасно з кількох точок зору. Предметні форми постають перед глядачем одразу в різних аспектах: фронтальному і боковому розрізах та проекціях знизу і зверху.

     На сторінці 45 підручника (у рубриці "Факт") прочитайте про колажну техніку.

     Кубізм захопив на той час багато скульпторів. Найбільш відомим його представником є українець Олександр Архипенко. Його скульптура будується на різкій деформації і геометричній стилізації пластичної форми.

     У стилі кубізму споруджено пам'ятник Тарасові Шевченку в Полтаві( за проектом українського скульптора Івана Кавалерідзе).(див. на стор.46підручника0.

     Інший художній напрям- футурізм оспівував прийдешню індустріальну епоху , прославляючи швидкість машин і ритмів життя загалом.

    Одним із засновників та ідеологів напряму був український художник Давид Бурлюк. Цікаво , що у 2007 році картину Бурлюка " В церкві" продали за 650 тис. доларів. 

     У цей час відбуваються активні пошуки і в музичному мистецтві. Композитори шукають нові музичні образи та засоби їх утілення . Наприклад , Артюр Онегер вирішив втілити у звуках яскраво урбаністичний образ - потужний паровоз. 

Послухайте його твір"   Пасифік 231."


     Зверніть увагу на те що всі ці звуки виконуються музичними інструментами.
А для того , щоб трохи вас розважити. я хочу запропонувати пародію на таку музику, тому Що не всі  її розуміли.
    Дивимся уривок з постановки лялькового театру ім. Сергія Образцова " Незвичайний концерт"
     Далі буде.  А ви, будь ласка, перечитайте параграф з темою "Модерн", тому що на слідуючім уроці ми будемо писати тестову роботу за цією темою.
                             Успіхів!!!



воскресенье, 31 октября 2021 г.

5а клас, 5б клас на 03. 11. 2021р.

 Тема уроку: "Історія народу в пісні".

     Пісня (поєднання поезії з музикою)- це найпоширенійший музичний жанр. Музична мова , мелодика народних пісень- поетичні і виразні. У них немає нічого зайвого або незначного- тому що мелодії кращих народних пісень є результатом удосконалення багатьма поколіннями народних співців найвиразніших мелодійних інтонацій. 

     Історичні пісні становлять поетично-пісенну біогрфію українського народу , ушановують імена славетних синів нашої Батьківщини. Передаючись від покоління до покоління , історичні пісні збереглися до сьогодні.

     У давнину творцем, хранителем і передавачем народної творчості у формі історичних пісень , дум, релігійних піснеспівів, також казок і переказів був:

                     Музикант сліпий співає

                     Інструмент свій обіймає.

                     Відчуваєш в серці жар?

                     Хто ж він є? Співець-кобзар.

     Кобзарське мистецтво- це  творча і виконавська майстерність кобзарів і бандуристів , що поєднує поезію, спів та інструментальну музику. Кобзарі - українські народні співці та музиканти , які супроводжують свій спів грою на кобзі( бандурі). Кобзарське мистецтво завжди пропагувало визвольні ідеі, визначалося демократизмом героїкою і глибоким ліризмом. 

     Народно-поетичний твір про історичне минуле , героїку. побут нашого народу називають думою. Вони існують з початку XVст. Виконували їх речитативом під супровід кобзи , ліри чи бандури.

     Однією з найтрагічніших сторінок історії нашого народу, що знайшла відображення у думах , було протистояння численним набігам на українські землі іноземних загарбників.

     Історичні пісні- твори присвячені історичним подіям або героям. Вони не лише розповідають про подвиги героїв , а й передають відтінки їх почуттів. "Пісня про Байду", " За Сибіром сонце сходить " та інші.

     Дуже цікава історія пісні "Засвіт встали козаченьки". За переказами її автором є легендарна піснярка з  Полтавщини Маруся Чурай. Вона склала цю пісню в день , коли її коханий вирушив із козаками в похід.

     Уважно послухайте і скажіть: про що саме співається в цій пісні?


     Як треба заспівати пісню , щоби зобразити її зміст та характер?
     Які засоби виразності ви помітили у цьому творі?
     Українські композитори у своїй творчості часто зверталися до народної пісні. З ім'ям М. Лисенка пов'язують становлення української національної опери. Опера "Тарас Бульба" за сюжетом повісті М. Гоголя є вершиною оперної творчості композитора. Опера починається з невеликого оркестрового вступу( інтродукції). 
Послухаємо інтродукцію та спробуємо почути в ній  знайомі мелодії.

     Слухаємо укр. нар. пісню"Ой на горі та й женці жнуть".



      Спробуємо проспіівати цю пісню.





7а клас. 7б клас на 02. 11. 2021р.

 Тема уроку:"Обробка народної пісні".

     Обробку народної пісні здійснювали багато композиторів. Послухаємо пісню "Гаю , гаю , зелен розмаю в оригіналі та в обробці, а потім поговоримо.



     Порівняйте ці два цвучання за планом на стор 52 підр. 

     Прочитати  та знати поняття обробка, гармонізація .обробка народної вокальної музики на стор. 50-51 підр.

Сьогодніми будемо співати пісню "Одна калина" муз. Р. Квінти, сл.В. Куровського. 


     Одним із найвідоміших вітчизняних композиторів , які вдало розкрили найкращі риси українського національного характеру в музиці , є М. Лисенко. В опері " Наталка Полтавка" думки й почуття героїв ( шляхетність, моральну чистоту,  духовну силу) автор розкриває через пісню.

     На стор. 53 підр. ознайомтеся з інформацією про однойменну кінооперу режисера І. Кавалерідзе.1936р.
Слухаємо і аналізуємо укр. нар. пісню" Сонце низенько".

     Народна пісня "Сонце низенько" - родинно-побутова. У ній оспівано кохання парубка та дівчини. Головне у взаєминах молодих людей - вірність і ніжність: хлопець називає дівчину серденьком , дівчина його - голубочком Їхні почуття глибокі , закохані не уявляють життя одне без одного. У пісні є характерні вигуки . пестливо -зменшувальні слова та інші засоби виразності.
Слухаємо арію Петра з опери "Наталка Полтавка у виконанні О. Пономарьова.

     Порівняйте два різних виконання пісні "Сонце низенько" за планом зі стр. 52 підр. 



6а клас, 6б клас на 04.11.2021р.

 Тема уроку:" Хорова музика".

     Ми часто чуємо вислів: співати хором- це справжнє мистецтво. Коли ж розпочалася історія хорового виконання?

     У Стародавній Греції музика звучала в театральних виставах, а декламація змінювалася співом хору. (Розгляньте ілюстрацію на стор.58 підр.)

     Голоси співаків розрізнили за висотою звучання- регістрами: netoide- високі, mesoide- середні, iroide- низькі. 

     За часи Раннього Середньовіччя в кожній церкві були хори півчих. Відомо, що до епохи Відродження професійне хорове виконавство було пов'язане тільки з церквою.

     У ранній хоровій церковній музиці був поширений  "знаменний  розспів".(тому що ноти в той час називалися "знамена" або "крюки").

     У XIV- XV ст. почав розвиватися багатоголосний спів. Мелодію, яку виконували співаки називали хоровою партією. 

     У XVII - XVIII з'явився усталений розподіл голосів у хорі на чотири основні партії: дисканти, альти , тенори, баси.

     З того часу хор стає учасником опери. З'являються світські капели , розвиваються жанри ораторія, кантанта , хоровий концерт тощо.

Прочитайте правило на стор.59 підр.

У підручнику стоїть питання : " А чи популярна хорова музика сьогодні7 Для того, щоб відповісти на це питання , давайте послухаємо сучасні хорові композиції.

     "Свят"("Sanctus") та "Завжди з тобою"(Alwaus with You")

у виконанні хору хлопчиків "Libera"(Лондон).

Про цей хор прочитайте на стор.60 підр. 

Слухаємо.





     Проаналізуйте прослухані твори за планом на стор. 60 підр.
     Прослухайте пісню П. Батюка на слова С. Черкасенка" Тихо над річкою".

     Розгляньте ілюстрації на стор . 62, 63 підр. 


        Спробуємо заспівати цю пісню.



   

пятница, 29 октября 2021 г.

8- а клас , 8-б клас на 01. 11. 2021р.

 Тема уроку: " Лицарський кодекс честі".

     Чимало подій давніх легенд і казок відбувається саме в середньовічних замках.  Найвідоміші з них- легенди про короля Артура, Робіна Гуда , Тристана та Ізольду, пісня про Роланда, інші твори , з яких ми дізнаємося про життя та подвиги доблесних лицарів. 

     Лицарем називали воїна на коні з важким озброєнням  і спорядженням , який був захисником усіх , хто цього потребував. Риси лицарства виховували з дитинства. Посвячення в лицарі було не простим ритуалом - він складав присягу в храмі , біля вівтаря , даючи обітниці честі й вірності, а священик благословляв меч майбутнього лицаря. Лицарський кодекс честі наказував бути хоробрим , шляхетним , вірним  обов'язку , великодушним , благородним. 

     Розгляньте ілюстрації на стор 46-47 підр. та визначте особливості костюмів персонажів. 


     Майже всі лицарські турніри та подвиги присвячувались Прекрасній Дамі. Ідеалом лицарства був святий Георгій Победоносець, який врятував її від злого чудовиська. 

     Лицарі виходили на бій (під час турніру або війни) , закуті в лати та інші обладунки. і їх практично не можна було впізнати . Розппізнавальними знаками лицарів були яскраві герби. Кожен герб являв собою " візитівку , своєрідне " обличчя" роду. Знаки на лицарських щитах мали різноманітну форму: смуг, квадратів, ромбів, трикутників. Із часом зображення  набули символічного значення. Наприклад, зображення мосту або башти свідчили про те , що засновник роду відзначився під час захоплення відповідно ворожего мосту чи башти. Дельфін означав заслуги мореплавця, цап уособлював стійкість, швидкість дій, книжка- ученість. 
     Середньовічні герби "розповідали" не тільки про подвиги, а й про безслав'я, промахи та вади їхніх власників. 
     Розгляньте зразки гебів на стор. 48 підр. Зверніть увагу на їхню форму. Спробуйте "розшифрувати" зміст зображень.

Подивіться уривок з балету С. Прокоф'єва "Ромео і Джульєтта", "Танець лицарів".

     Зверніть увагу на важкість музики. Вона як весь романський стиль .
     Спробуйте створити герб своєї родини. 
     Читайте підручник стор.46-49.













среда, 20 октября 2021 г.

6-а клас; 6-б клас на 21.10.2021р.

                        Тема уроку :" Звучить романс".
     Поезія і музика беруть початок з одного джерела- з душі людини , з глибинного світу її почуттів. Інакше хіба могло б виникнути таке диво , як пісня , та ще й лірична? Радісна й журлива , сповнена тривоги і мрій про щастя , вона стала постійним супутником людини.
       Термін "романс" виник в Іспанії . Спершу так називали світську пісню, що виконувалася рідною, романською( іспанською) , не латинською мовою, обов'язковою на ті часи в церковному співі. Згодом цей термін поширився у країнах Західної Європи і закріпився за музично- поетичними творами для голосу з інструментальним супроводом.
       Роздивіться репродукції на стор. 48 та 49 підр. 
       У західноєвропейській музиці XIXст. з'явилися перші вокальні цикли Л. ван Бетховена, Ф. Шуберта Р. Шумана. Вони ознаменували новий етап у ровитку образно- тематичної сфери романсу і визначили появу циклів пісень та романсів (пригадайте "Прекрасну мельниківню").
        В Україні вперше до цього жанру звернувся композитор Д. Бортнянський. Коріння українського романсу сягає одноголосних пісень без інструментального супроводу в їхніх найкращих лірико-драматичних зразках. Розквіт у XVIIIст.-першій половині XIXст. ліричної поезії , захоплення інструментальною музикою , зокрема грою на бандурі , гітарі, гуслях, фортепіано, сприялиформуванню пісні з акомпонементом. Термін пісня-романс найбільш відповідає сутності жанру, що став перехідним від народної ліричної пісні до романсу.
        У XIXст. романс став самостійним та улюбленим видом творчості поетів і композиторів. Романсовий вірш- це невелика лірична поезія , строфічна , з наспівною інтонацією. Мелодія романсу пов'язана з текстом і передає не тільки загальний характер а й ритмоінтонацію поетичного твору. Скарбницю світової вокальної лірики не можна уявити без музики М. Глінки на вірші О. Пушкіна, М. Лисенка , Т. Шевченка.
         
        Романс(ісп.romance-романський )- одноголосний камерний вокальний твір з інструментальним супроводом , який виникв в Іспанії та набув поширення в інших країнах.
         На межі XIX-XXстоліть романс поширився в українській ліриці ( Леся Українка, Агатангел  Кримський та інші). 
        На початку та в середині XX стліття всесвітньо відомими стали українські пісні -романси  " В саду осіннім айстри білі" (музика і слова народні ), " Черемшина " (музика Василя Михайлюка, слова Миколи Юрійчука), " Квітка з полонини"( музика і слова Романа Савицького) та інші.
        В українській музиці романси іще називають "солоспівами", що означає пісня, призначена для сольного виконання.
        Характерні риси жанру романс прочитайте на стор.50 підр.
  Послухайте укр. нар пісню "Місяць на небі".

       На стор. 51 підр. прочитайте про Дмитра Михайловича Гнатюка.
Послухайте у його виконанні романс "Черемшина".

На 51стор. підр. прочитайте про Анатолія Борисовича Солов'яненка . У його виконанні прослухайте романс "Не щебечи соловейку".

  Проаналізуйте ці твори за планом на стор51 підр. 
Сьогодні ми будемо розучувати пісню " Музика землі " слова і музика А. Житкевича. 

Пробуйте співати і просто з супроводом.
Відповідай на питання на стор. 53 підручника.

вторник, 19 октября 2021 г.

5-а клас; 5-б клас 20.10.2021р.

 Тема уроку: "Як розповідає музика?"

    Якщо ми заспіваємо колискову пісню голосно , чи буде це відповідати характеру пісні?  Якщо пісню яку ми вивчили на попередньому уроці "Наша шкільна країна" ми заспіваємо дуже тихо , чи захотілося б нам змінити такий спів? Отже сьогодні ми з'ясуємо таємницю тихих і гучних звуків.

     Давайте повторимо які ми вже знаємо засоби музичної виразності.

         1.Мелодія.

         2.Тембр (окраска ) мелодії.

         3. Лад ( мажор, мінор).

         4. Темп, ритм.(швидко, повільно, помірно).

    Отже, у музиці є ще один засіб виразності , що допомагає композиторові передати настрій та характер свого твору.

    Спробуйте простукати звуки , що імітують наближення вершника,- тихо, дещо гучніше , гучно, дуже гучно. 

    Чи звернули ви увагу , що чим гучніше ми стукали , тим більше зусиль нам доводилося докладати? Сила звучання і є гучністю- дуже важливим елементом у світі музичних звуків. Зміну гучності звуків у музиці називиють динаміка.

    Динаміка- це сила звуку , гучність музичного звучання. Вона є важливим елементом музичної мови. 

    Музика , як і людська мова , наповнена розмаїттям звукових відтінків. Чим більше таких відтінків , тим вона виразніша. Такі звукові відтінки називають дінамічними. Дінамічні відтінки - це своєрідні фарби , що розфарбовують музику в різні кольори: 

              f-форте ( голосно);

              ff- фортіссімо(дуже голосно);

              p-піано( тихо);

              pp- піаніссімо(дуже тихо);

    Динаміка може поступово збільшуватися або зменшуватися. Такий поступовий перехід від f до p і навпаки називають крещендо f >p та дімінуендо p< f.

    На попередніх уроках ми з'ясовували , що між музикою та уншими видами мистецтва існує зв'язок. Розглянте репродукції картин І. Айвазовського "Спокійне море" та " Бій брига "Меркурій".



Що зображено на цих картинах? Чи однаково виглядає море на них?
На вашу думку, чи однаковою є сила морських хвиль, зображених тут? Які динамічні відтінки можуть передати їх силу?
     Він" був створений зі сталі та золота : сталь у його руках , золото - в серці",- так писав композитор Й. Гофман про видатного російського музиканта С. Рахманінова.Завдяки міцним і віртуозним , наче й справді "сталевим " рукам , він зажив слави геніального піаніста-композитора. А щире і чутливе серце зробило цого виконавську й композиторську майстерність усесвітньо відомою. 
     Перебуваючи в Україні , С. Рахманінов познайомився з поетичною спадщиною Т. Шевченка і створив кілька вокальних творів на його вірші. Музика Рахманінова відображає найрізноманітніші настрої та завжди хвилює слухача , вражаючи глибиною почуттів , мелодійністю. 
     Як і в образотворчому мистецтві , музика виражає зміну почуттів через зміну динамічних відтінків. На прикладі одного з творів  С. Рахманінова ми зможемо відчути динамічну виразність музики. 
     Прелюдія(прелюд) означає вступ. Це невелика інструментальна п'єса, що спочатку була вступом до основного музичного твору. 
      Прелюдія соль мінор С. Рахманінова побудована на контрастному зіставленні суворого , грізного і маршового руху , що неухильно наростає , із мрійливою лірично-співучою серединою.
      Послухайте Прелюдію і скажіть : чи повторюється мелодія , а якщо так - то скільки частин у цьому творі?
       Слухаємо Прелюдію для фортепіано № 5 С. Рахманінова.





        Порівняйте гучність звучання музики на початку, у середині та наприкінці музичного твору. 
        Які засоби виразності маж ця Прелюдія: лад, гармонію,темп. регістр?

       Послухаємо пісню Г.Гладкова"Пісня про чарівників".



             Спробуємо заспівати разом із співаками.














понедельник, 18 октября 2021 г.

7- а клас, 7-бклас-19.10 2021р.



 Тема уроку: " Інструментальні перевтілення.

                         Електронне аранжування".

   На попередньому уроці ми познайомилися з поняттям  хорове аранжування. Послухайте зараз хор дівчат -полонянок з опери О. Бородіна " Князь Ігор" 


  Хор дівчат- полонянок " Улетай на крыльях ветра" з опери О. бородіна " Князь Ігор" приваблює сучасних виконавців щирістю, мелодійністю та ліризмом.

Прочитайте сюжет опери на стор. 39 підр.  Тамже ознайомтеся з "музичним портретом" композитора О. Бородіна.
Послухаємо цей  фрагмент з опери в іншому виконанні.


Як змінилася композиція твору завдяки інструментальному перевтіленню? Проаналізуйте засоби музичної виразності прослуханого. Додайте по 3-5 слів до кожного поняття у логічному ланцюзі аранжування-аранжування академічної музики- хорове аранжування, щоби докладніше пояснити ці поняття.
Переглянемо фрагмент Адажіо з балету П. Чайковського " Лебедине озеро" в академічному виконанні.

Висловіть враження про побачене. 


Послухаємо інші варіанти.



    Проаналізуйте прослухане за планом на стор. 40 підр.
Розучимо пісню "Куди зника дитинство" (муз. О. Зацепіна, сл. Л. Дербеньова).
   
   


                                                                                                                                                                           Завдання: Знайти в інтернеті відеозапис балету "Лебедине озеро" у постановці сучасного хореографаР. Поклітару. . звернути увагу на оригінальність мови сучасного танцю для втілення музичних образів П. Чайковського.                                                                                                                                                 




9-а клас 19.10; 9-б клас 20.10. 2021р.

Тема уроку" Модернізм: долаючи стереотипи".

XX століття позначилося двома світовими війнами, спалахами геноциду й виникненням тоталітарних режимів і водночас - стрімким розвитком науки , який , у свою чергу , змінив уявлення про простір і час. Досягнення минулого , здавалося , втратили своє первинне значення , і людина мусила самотужки протистояти всім викликам часу.
Усе це , звичайно , не могло не вплинути на культуру й мистецтво, у яких з'явилася велика кількість нових шкіл і напрямів. Вони часто не визнавали одне одного, боролись, виникали і зникали , але попри все в них була одна спільна риса: усі вони перебували в пошуках новітніх засобів і технічних прийомів для втілення внутрішнього світу сучасника.
  Добро і зло, щастя і горе, війна і мир, любов і ненавість , урбанізоване місто і незаймана природа- такий широкий діапазон тем мистецтва XX століття . 
  Художні напрями течій, педставники  яких виступали за радикальне оновлення мови мистецтва , отримали назву авангардизм.
  Його часто називають елітарним, незрозумілим. 
З-поміж великої кількості художніх течій авангардизму виділяються абстракціонізм, кубізм, сюрреалізм, футуризм. експресіонізм та ін.
  Абстракціоніст  Василь Кандінський головним у мистецтві вважав його духовний зміст, а основним вираженням цього змісту зробив комбінацію безпредметних форм .


  Голландець Піт Мондріан передавав враження від навколишнього світу і його осмислення засобами чіткої геометричної структури , що утворюється за допомогою ліній , які перетинаються під прямим кутом . Квадратні та прямокутні площини він тонував лише трьома основними кольорами : червоним , жовтим , синім- або ахроматичними - білим і чорним. Цей новий художній напрям неопластицизм базувався на доктрині " мистецтва чистої пластики".

  Останній ступінь розриву з дійсністю -поява суперматизму.
що став одним з різновидів геометричної абстракції. Суперматичні композиції складаються з різнокольорових площин , що мають форму квадрата, пямокутника, кола, хреста. Цей напрям започаткував Казимир Малевич. 



Шановні учні . Продовжимо на слідуючому уроці. Читати підручник стор. 42-44. Розглянути репродукції картин.

вторник, 18 мая 2021 г.

6-б клас на 18.05.2021.

Тема уроку:"Звучить музика".
Повторюємо пісні, які вчили на протязі року.
Г. Струве." Шкільний корабель".